Reklama

Siły zbrojne

Zamach stanu w Turcji [AKTUALIZACJA]

Fot. CNN Turk
Fot. CNN Turk

Światowe media donoszą o aresztowaniach wśród tureckich wojskowych po nieudanej próbie zamachu stanu, do jakiej doszło w nocy z 15 na 16 lipca. Mówi się o zatrzymaniu ponad 2830 żołnierzy.

Światowe media donoszą o aresztowaniach wśród żołnierzy, do jakich dochodzi po powstrzymaniu przez siły lojalne wobec prezydenta Recepa Erdogana próby zamachu stanu, do jakiej doszło w nocy z 15 na 16 lipca 2016 r. Niepotwierdzone informacje mówią o 2839 aresztowanych żołnierzach i oficerach, kolejnych kilkunastu wysokich rangą oficerów miało zostać "zawieszonych".

Agencje światowe donoszą o trwających zatrzymaniach - ok. 200 nieuzbrojonych żołnierzy biorących udział w puczu miało się poddać w kompleksie budynków tureckiego Sztabu Generalnego. Poddały się również załogi czołgów blokujących przez noc mosty nad Bosforem.

Do "ponad 90" wzrosła liczba ofiar nieudanego zamachu stanu, rannych jest - według najnowszych informacji - ponad 1150 osób, zarówno wojskowych jak i cywilów.

Władze tureckie o inspirowanie zamachu oskarżyły przebywającego na wygnaniu muzułmańskiego duchownego Fethullaha Gulena, który kategorycznie zaprzeczył braniu jakiegokolwiek udziału w tym wydarzeniu. W e-mailu wysłanym do mediów amerykańskich Gulen stwierdził, że "w najostrzejszych słowach potępia wydarzenia w Turcji". Dodał również, że "rząd powinien zostać zmieniony poprzez demokratyczne, sprawiedliwe wybory, a nie wskutek użycia siły".

W momencie rozpoczęcia zamachu prezydent Turcji miał przebywać na wakacjach, powrócił jednak do Stambułu we wczesnych godzinach rannych 16 lipca, po apelach do obywateli Turcji, w których nawoływał do przeciwstawiania się poczynaniom puczystów. Wezwania do wyjścia na ulice powtarzane były w meczetach tureckich miast.

Część ekspertów zwraca uwagę, że nieudany zamach będzie dla Erdogana znakomitą okazją do przeprowadzenia głębokich i szeroko zakrojonych czystek w armii tureckiej, pozostającej - od reform Mustafy Kemala Atatürka - ostoją świeckości w państwie. W ostatnich latach Turcja coraz gwałtowniej zmierza w kierunku porzucenia oficjalnej świeckości państwa, co mogło nie podobać się wojskowym. Pojawiają się również analizy wskazujące, że całe wydarzenie mogło być rodzajem prezydenckiej prowokacji, dzięki której Erdogan oczyści armię z przeciwników swojej polityki.

Czytaj też: Zamach stanu w Turcji. Erdogan umocnił pozycję.

Aktualizacja 10:55 - Parlament turecki zbierze się na posiedzeniu nadzwyczajnym, w trakcie obrad ma odbyć się dyskusja nad przywróceniem kary śmierci dla puczystów. Instytucje rządowe namawiają obywateli tureckich do wyjścia na ulice i manifestowania poparcia dla polityki prezydenta Erdogana. "Zawieszeni" oficerowie - 29 pułkowników i 5 generałów - zostało wydalonych z armii. Oficjalnie śmierć w nieudanym zamachu stanu poniosło 41 policjantów, 47 cywilów i 104 rebeliantów.

Aktualizacja 11:30 - trwają negocjacje w sprawie kapitulacji żołnierzy biorących udział w puczu, którzy zajmują ostatnią kontrolowaną przez nich bazę wojskową.

Aktualizacja 12:00 - premier Turcji Binali Yildirim podał najnowszą liczbę wszystkich ofiar zamachu stanu. Ma ona wynosić 265 osób.

Aktualizacja 12:30 - media w Grecji informują o lądowaniu w tym kraju tureckiego śmigłowca wojskowego z ośmioma osobami na pokładzie. Miały one poprosić o azyl polityczny. Turcja zwróciła się do rządu greckiego z prośbą o wydanie uciekinierów.

Aktualizacja 13:05 - puczyści zajęli jedną z fregat w bazie floty, przetrzymują jako zakładnika dowódcę tureckiej marynarki wojennej.

Aktualizacja 13:30 - jak podaje turecka państwowa agencja prasowa Anatolia, po nadzwyczajnym spotkaniu tureckiej Najwyższej Rady Sędziów i Prokuratorów zwolniono 2745 sędziów (spośród ok. 7600). Zwolniono także pięciu członków HSYK, organu dyscyplinarnego tureckiego wymiaru sprawiedliwości.

Aktualizacja 15:52 - trwa nadzwyczajne posiedzenie parlamentu tureckiego.

Aktualizacja 16:30 - źródła amerykańskie podają, że zablokowano dostęp do bazy sił powietrznych w Incirlik. Nikt nie może opuścić terytorium bazy, zabroniony jest również wstęp na jej teren. Baza jest odcięta od zasilania w energię elektryczną. Agencja Reuters donosi również o aresztowaniu 10 członków Rady Państwa, będącej w Turcji najwyższym sądem administracyjnym. Trwają poszukiwania 140 osób zasiadających w Trybunale Kasacyjnym.

Aktualizacja 19:00 - pod zarzutem zdrady stanu zatrzymano gen. Erdala Ozturka, dowódcę tureckiej 3. Armii.

Aktualizacja 19:40 - w Turcji odbywają się liczne demonstracje poparcia dla prezydenta Erdogana. Mieszkańcy kraju otrzymują zachęty do stawienia się na demonstracjach za pośrednictwem wiadomości wysyłanych przez operatorów telefonii komórkowej. W Stambule do demonstrantów przemawia Erdogan.

Aktualizacja 20:00 - Prezydent Turcji domaga się od Stanów Zjednoczonych ekstradycji Fethullaha Gulena, oskarżonego przez rząd Turcji o przygotowanie zamachu stanu. Media tureckie podają, że w związku z puczem aresztowano jednego z sędziów Sądu Konstytucyjnego Turcji.

Reklama

Komentarze (10)

 1. artm

  wyglada jakby turecka armia skladala sie z milosnikow milosci, przyjazni i muzyki rockandrolowej albo pucz przygotowali lowcy pokemonow

 2. piko

  wg.mnie- pucz był zorganizowany z zewnątrz ,a Erdo o wszystkim wiedział i kontrolował.-pozwolił mu się rozwinąć i w odpowiednim momencie zdusił.

 3. Plush*

  Ten pucz to ściema. Zero przygotowania. Ci "puczmeni" to amatorzy!? Litości panie Erdogan

 4. Tymon

  No to tworzy się powoli następny kalifat...

 5. Misio

  Przypominam, seria zamachów bombowych zaczęła się natychmiast po zestrzeleniu Su-24. Teraz poszli na grubo i od razu zamach stanu. Po torturach puczyści wskażą kto ich zachęcił. Oj zacznie się w Rosji, a kontyngent rosyjski z Syrii już się może pakować, o ile zdążą.

  1. Ernest Treywasz

   To ruscy mieliby próbować obalać Erdogana który własnie poszedł do Canossy? I to w dodatku w tak nieudolny sposób? Głupstwo rozum zjadło...

  2. Antonio

   a to ciekawe bo ja własnie sądzę cos całkiem przeciwnego ale może to ty masz rację

 6. Al.S

  Czyżby to była ta "fałszywa trąbka z Turcji"?

 7. kornik

  Powoli Turcja stanie się kolejnym islamskiM państwem?

  1. Antex

   oficjalnie .... bo nieoficjalnie to już prawie jest (z wyjątkiem co niektórych instytucji i zapisów konstytucyjnych)

 8. Marek1

  Jak dla mnie, to ewidentna ustawka - Erdogan ma teraz doskonały pretekst, by całkowicie zislamizować armię, czyli do niedawna JEDYNĄ realną siłę dbającą o świecki charakter państwa tureckiego.

 9. muminek

  to parodia zamachu stanu ... to pretekst do czystek i islamizacji Turcji ... a co potrafią turcy - to historia już pokazała ...

 10. rydwan

  no i turcja zamiast do europy to trafi do isis i pelnej europejskiej izolacji hehe

Reklama