Reklama

Siły zbrojne

Załogi Leopardów na symulatorach

fot: 10BKPanc
fot: 10BKPanc

Załogi czołgów Leopard 2 A4 szkolą się z użyciem symulatorów. 4. kompania czołgów 10. Brygady Kawalerii Pancernej rozpoczęła szkolenie ogniowe w oparciu o trenażerów ASPT i AAT, w które wyposażony jest świętoszowski Ośrodek Szkolenia Leopard.

Duża baza szkoleniowa wyposażona w trenażery i symulatory, usytuowane między innymi w świętoszowskim OSLu, umożliwia pancerniakom realizację zadań również w warunkach niesprzyjających, na przykład w miesiącach letnich. Zagrożenie pożarem spowodowane wysuszeniem ściółki w lasach oraz placach sąsiadujących z nimi powoduje, że niejednokrotnie nie tylko strzelanie stwarza zagrożenie, ale nawet wyjazd wozów bojowych na place ćwiczeń - informuje pomocnik oficera prasowego 10BKPanc.

Szkolący się w ośrodku żołnierze 4 kompanii 1 batalionu czołgów, którymi dowodził w porucznik Michał Wołk przeprowadzili zajęcia ogniowe. – Symulator ASPT to symulator systemu uzbrojenia zasadniczego LEO 2A4. Wspomaga on szkolenie ogniowe załóg, realizowane w wirtualnym, ale bardzo realistycznym środowisku. – powiedział porucznik – System umożliwia przeprowadzenie praktycznie każdej sytuacji jaka może zaistnieć na współczesnym polu walki, a dodatkowo można wzbogacić ją o zdarzenia nagle i nieprzewidywalne.

Celem przeprowadzonego szkolenia było doskonalenie umiejętności załóg czołgu Leopard 2A4 w prowadzeniu ognia, podtrzymanie nabytych już umiejętności i trening współdziałania w sytuacjach awaryjnych. Podzielona na grupy kompania korzystała w tym czasie także z innego trenażera, a jest nim symulator wieży czołgu Leopard.

- Na symulatorach AAT i ASPT szkolą się dowódcy, działonowi, ładowniczowie. Trenują przede wszystkim efektywne prowadzenie ognia w różnych reżimach pracy z czołgu LEO 2A4 oraz wykonywanie zadań ogniowych w warunkach ograniczonej widoczności (śnieg, deszcz, noc). Podobnie dzieje się na stendzie dla kierowców, gdzie instruktor sprawdza jak żołnierze poradzą sobie z awariami, najczęściej występującymi w trakcie działania. Pozostałe grupy szkolą budowę, składanie i rozkładanie karabinu MG-3 oraz realizują zajęcia teoretyczne w zakresie prowadzenia ognia z czołgu Leopard 2A4. – podsumował porucznik Wołk z 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

10BKPanc

Reklama

Komentarze (2)

 1. darek

  nie wiem jak interpretować doniesienia o tym, że Niemcy blokują modernizację naszych LEO... Trafili się nam sojusznicy ...

  1. walerianda

   Korupcyjny demontaż obronności, za ktróry organizatorzy kazali nam jeszcze słono zapłacić.Podobno jedyną zaletą jest łatwiejsza wymiana silnika niż w Twardym 91M. holernie ważna zaleta na polu walki, szczególnie na polu walki ...

 2. ssss

  mydlenie oczu.....Najpierw niech wynegocjują zaplecze techniczne dla tych czołgów na poziomie jaki powinny mieć

Reklama