Reklama

Siły zbrojne

Zaległe Eurofightery już na uzbrojeniu Hiszpanii

Fot. Šiaulių Aviacijos Baazėje
Fot. Šiaulių Aviacijos Baazėje

Hiszpańskie siły powietrzne przyjęły na uzbrojenie w ostatnich dniach 2016 roku 12 samolotów Eurofighter Typhoon, na które wcześniej brakowało pieniędzy. Jak podaje lokalna prasa, maszyny były składowane w bazie lotniczej Alcacete i doglądane przez personel Ejército del Aire. 

12 przyjętych na uzbrojenie Eurofighterów to maszyny należące do drugiej i trzeciej transzy produkcyjnej. Oznacza to, że cześć z nich mogła być składowane przez kilka lat zanim hiszpańskie ministerstwo obrony zdecydowało się na ich przyjęcie, ponieważ produkcja drugiej transzy miała zakończyć się w 2012 roku.

Samoloty zostały zmontowane w hiszpańskich zakładach Airbus Defense and Space w Getafe pod Madrytem i przekazane agencji NETMA (ang. NATO Eurofighter and Tornado Management Agency), która wysłała je do bazy lotniczej Albacete. Jest to miejsce stacjonowania uzbrojonego w maszyny Eurofighter Typhoon 14 Skrzydła (Ala 14) hiszpańskich sił powietrznych, którego personel obsługiwał samoloty do czasu ich zakupienia przez ministerstwo obrony.

Pozyskane oficjalnie w grudniu 2016 roku samoloty zostały przebazowane do bazy Morón w pobliżu Sewilli i wcielone do 11 Skrzydała (11 Ala). Wraz z tą dwunastką hiszpańskie lotnictwo posiada już 60 z 73 samolotów Eurofighter jakie planuje pozyskać. Liczba ta została zredukowana z wstępnie zamówionych z 87 maszyn. Brakujące 13 samolotów pochodzących z trzeciej transzy powinno zostać dostarczonych w latach 2017-2018, ale niewykluczone jest wydłużenie terminów o kolejny rok. 

Reklama

Komentarze (4)

 1. Realista33

  Już wkrótce te Hiszpańskie EF idą na sprzedaż, podobnie jak nowe sa z fabryki do wzięcia, mam tylko nadIeje ze my sie nie skusimy. Polska powinna dokupić 8 -12 Masterów (w celach szkoleniowych) oraz zastąpić Su 22 nowymi F16V w ilości 24szt. Podnieslibysmy zdolności bojowe i szkoleniowe! Nie zapomniałem o Migach... po prostu nie zadłużać sie jak Grecja czy Hiszpania

  1. Mocca

   Po co nam nowe F16 bez OPL ??

 2. okm

  skoro I hiszpania i Grecja to bankruci i mają przyzwoite F16 to kupmy za 10% jak u komornika :) my bedziemy mieli taniej niz u naszych przyjaciół Jankesów a oni uruchomia trochę kapitału :). a tak powaznie to warto poszukac 24 sztuk za su22, migi moga te 10 lat polatać tylko trzeba im radary wymienic. ale moim skromnym zdaniem takie poszukiwania f16 to nie moze byc kosztem OPL tylko po zakupie OPL.

 3. Marek1

  Zadziwiające - Hiszpania, prawie bankrut z gigantycznym zadłużeniem i PKB na poziomie Polski i posiada nieomal 2 razy tyle najnowocześniejszych samolotów bojowych co my ?? Grecja - totalny bankrut ma 2 razy większą armię(sprzętowo też) niż Polska wyposażoną w dobry, nowoczesny sprzęt dla sił powietrznych, lądowych i MW.

  1. Bartek

   Bo kupowali na kredyt - między innymi dlatego właśnie są zadłużonymi bankrutami, bo kupowali zabawki, na które ich nie stać było.

  2. sojer

   Hiszpanie dalej nie spłacili tych Eurofighterów, decyzję podjęto, aby samoloty zachowały zdolność do lotu. Grecy podobna sytuacja - 150 F-16 kupione na kredyt, teraz kraj zwija się i brakuje na wypłąty emerytur.

  3. Abc

   Hiszpania ma ok. 3 razy wieksza gospodarke od Polski, porownywalna wielkoscia np z Rosja

 4. jj3

  zapomnieliście dodać że nadal pieniędzy nie mają tylko zgodzili się na to żeby był przelot raz na jakiś czas żeby maszyny nie niszczały.

  1. Marek

   Znajdą niebawem jak sądzę. I mam nadzieję, że nie oni jedni w Europie.

Reklama