Reklama

Siły zbrojne

Wojsko kupuje amunicję do armat salutacyjnych

Salut honorowy z armat 2A28SP-94 / Fot. preprwp.wp.mil.pl
Salut honorowy z armat 2A28SP-94 / Fot. preprwp.wp.mil.pl

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o zakończeniu negocjacji w sprawie dostaw ślepych nabojów do armat salutowych wykorzystywanych do celów reprezentacyjnych. 

Łącznie zakupionych zostanie 4418 sztuk amunicji 73 nb. A-2A28S ślepej, które mają być dostarczane w latach 2019-2022 - odpowiednio  w 2019 r. - 900 sztuk, w 2020 r. - 1136 sztuk, w 2021 r. - 1436 sztuk, w 2022 r. - 946 sztuk. Łączna wartość kontraktu to 2 092 935,61 PLN netto, a udzielony zostanie należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej firmie Mesko S.A.

image
Amunicja 73 nb A-2A28S ślepa / Fot. preprwp.wp.mil.pl

Pozyskanie przeprowadzono w ramach procedury negocjacyjnej bez pozyskania ogłoszenia o zamówieniu. Tryb ten uzasadniono faktem, że naboje te przeznaczone są do użycia z armatami salutowymi 2A28SP-94 od dawna i ich konstrukcja naboi zapewnia zachowanie warunków bezpieczeństwa dla obsług armat, jak również osób biorących udział w uroczystościach, a pozyskanie innych niż wprowadzonych do Sił Zbrojnych RP 73 nb. A-2A28S ślepych, mogłoby wprowadzić ryzyko wystąpienia zagrożenia dla zdrowia i życia uczestników uroczystości państwowych oraz wymagałoby zmian w szkoleniu i logistyce.

Reklama

Komentarze (35)

 1. Obywatel

  Tak z ciekawości: ile mamy tych "armat" - sześć (co widać na zdjęciu) czy może geniusze zamówiły cały dywizjon albo dwa? Dlaczego z okazji świąt państwowych nie można strzelać ze zwykłych armat, tylko z czegoś cudacznego, co udaje francuskie siedemdziesiątki piątki?

  1. -CB-

   Tak, sześć. Pluton Salutowy (w składzie 3-ciej Kompanii) liczy dokładnie 6 armat i 14 żołnierzy. Natomiast sama armata nie ma nic wspólnego z Francją, tylko jest wzorowana na przedwojennej czechosłowackiej setce 14/19 (produkowanej u nas na licencji).

 2. Gort

  A na amunicję dla Kraba i Raka brakuje... Na świąteczne okazję wystarczyło by trzysta szt.

  1. śmiech na sali

   Na zabawę sylwestrową w Warszawie w 2018r. wydano coś około 3,7 mln zł. Katowice wydały 2 mln zł. Zakopane 1 mln. Kwaków i Wrocław solidarnie po 2 mln. Dolicz do tego sobie inne miasta. Generalnie Polacy na fajerwerki w 2017/2018r. wydali mniej więcej 500 mln zł. Zakup zapasu petard petard do salutowych armatek za dwie bańki na lat kilka to pikuś przy tym jest.

 3. 77

  Modernizacja całą para idzie

  1. Pani Jelonek

   Norwegia sobie to lekceważy A tamci rozpoznanie w terenie

  2. dropik

   leopardy A5 przeniesione do Wesołej , poza tym ,że rdzewieją na placu to przeważnie zajmują się przebywaniem na różnego rodzaju festynach i innych imprezach ku czci bohaterów i chwale MON. W okresie wiosenno-letnim to niemal co tydzień gdzieś jeździli.

 4. ccc

  Świetna sprawa zaraz po nowiutkich kancelariach tajnych, moblinych kuchniach polowych i pralniach, a także odmalowanych stalowych"orzeszkach" ... sukces PMT !!!

  1. Ok bajdur

   Zapomniał Pan o węglu na hałdach, który sprzedany armii zwolnił miejsca na rynku dla importowanego z Rosji...

 5. Śmiech na sali

  Czyli mamy tak. Kompanię Reprezentacyjną, która ma tanią kopię przedwojennych haubic. Do tego petardy. Bo to, co zakupiono to petardy odpalane na spłonkę. Znacznie mniej skomplikowane i tańsze od porządnych fajerwerków. Służy to uroczystościom państwowym. Zadał kto pytanie samorządom ile kosztuje Nowy Rok? Same fajerwerki to kilka zer więcej. Widowiska światło dźwięk, choć to badziew jest w stosunku do fajerwerków także kosztują więcej. Doliczmy sobie do tego zespoły zapraszane za nie wiadomo jaką kasę. Jak podliczyć wydatki, to wychodzi na to, że samorządowi stołeczego miasta koszt wojskowych petard do armatek na Sylwestra nie starczyłby na waciki. Skąd więc ten gwałt? A tak na marginasie. Wydumki miłośników zwierząt w postaci nędznego pokazu światłą w Nowy Rok kosztują więcej od tradycyjnych i są psu w buty.

 6. Celownik

  Armatka 2A2 ,tylu strzałów nie wytrzymuje za duze ciśnienie

 7. Geoffrey

  2 miliony złotych to kwota, którą może zarobić nieźle zarabiający człowiek w ciągu całego życia. Niniejszym poszedł w powietrze dorobek jego całego życia.. Według mnie za zmarnowanie takiej kwoty publicznych pieniędzy powinno być dożywocie.

 8. pomz

  No co? 100 rocznica Cudu nad Wisłą juz za rok...

 9. AREK

  No tak. To są najpotrzebniejsze zakupy dla naszej armii.

  1. Bob

   Jakby za te pieniądze kupili np noktowizory lub kamizelki to myślę że byłby lepszy pożytek . A że tego brakuje w armii ,co tam ważne że paradę wojsko będzie z przytupem się pokazywać

 10. dropik

  to więcej niż dla krabów . i tu jak na dłoni widać całą tą "dobrozmieną" modernizację.

 11. zeus89

  Ja nie mówię, że takie zakupy nie są potrzebne ale pisanie o tym przy praktycznie zerowych zakupach uzbrojenia faktycznie zwiększających potencjał polskich sił zbrojnych jest komiczne i tragiczne.

 12. ty

  Ale w polskim przemysle

 13. Botat

  I to nie jest nasze ostatnie słowo...

 14. dim

  Przydałaby się też poważna, odpowiadająca najnowszym trendom w technice wojennej, modernizacja obuwia, nakryć głowy i instrumentów Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Koniecznie zlecona we współpracy z PGZ.

 15. ktos

  Tak wlasnie sie ostatnio martwilem, co bedzie zajk zabraknie amunicji do armat salutacyjnych... a tu prosze. Dobrze ze ktos nie oszalal i nie kupil okretu podwodnego lub co gorsza eskadry mysliwcow.

 16. Wicia

  Brawo. Ale ta kasa zapewne nie z 2% PKB na obronę?

  1. Varan

   a niby z czego?

 17. obserwator

  OK wystrzałów 1000 salutowych w ciągu roku. Co ciekawe najwięcej strzałów na wiwat będzie w 2021 roku a nie w 2020 (100-tna rocznica Bitwy warszawskiej)?

 18. Var

  4418 sztuk na 4 lata. Ktoś ma problemy ze wstawaniem i zamówił to jako budzik? Bedą walić salwe codziennie rano? To dopiero są dobrze wydane 2mln. Jak zabraknie na kamizelki I chełmy to będzie później ku pokrzepieniu serc.

 19. Jacenty

  Zapomniałem dodać. Jak to się ma do 800szt. Feniksa jak mnie pamięć nie myli. Bareja by lepiej nie wymyślił.

 20. Dudley

  A to tak można, bez paru letniej fazy analityczno-koncepcyjnej, a następnie dialogu technicznego, jakże to tak? Przecież to wywróci do góry nogami, cały system zakupów w MON

 21. Woit

  Po wyborach MON ruszył z kopyta z zakupami... Ja rozumiem, że o czymś trzeba pisać. Jaki MON, takie zakupy.

 22. Sdr

  Po informacji o zakupie umundurowania/ furażerek, to druga najważniejsza informacja o skali modernizacji naszej armii. Czekam na info o skarpetka i bieliźnie. Grunt to MIC rozmach i styl. Niech drżą wrogowie!

 23. pomz

  Nic dziwnego. 2020 rok to 100 rocznica tzw "cudu nad Wisłą ". Pewnie tez zobaczymy defilade 100 lecia... Moze cale 30 tysięcy zolnierzy WOT-u?

 24. Ułan '39

  Bo nam nie grozi nic gdy z nami Śmigły Rydz... To jak powtórka z historii. A kontrakty na amunicję ćwiczebną spokojnie jeszcze poczekają.

 25. Anonim

  Ach, no tak, wydajmy dwie bańki na zakup 4,5 tysiąca ślepaków do armat walutowych. Przeciwnik na pewno przestraszy się huku i z miejsca wyskoczy z bezwarunkową kapitulacją... Już był taki okres w historii kraju, że musztra była ważniejsza od potencjału bojowego, nie skończyło się dobrze...

Reklama