Reklama

Siły zbrojne

Zakończono testy nowych rakiet przeciwokrętowych na Orkanach

Okręt ORP „Orkan” jest już uzbrojony w 8 rakiet przeciwokrętowych typu RBS-15 Mk3 – fot. Saab
Okręt ORP „Orkan” jest już uzbrojony w 8 rakiet przeciwokrętowych typu RBS-15 Mk3 – fot. Saab

Firma Saab poinformowała o zakończonych w grudniu 2014 r. testach akceptacyjnych rakiet RBS15 Mk3 na polskim okręcie rakietowym ORP „Orkan”.

Testy są sygnałem końca kontraktu podpisanego przez spółkę Saab z Polską w 2006 r., na dostawę rakiet przeciwokrętowych RBS15 Mk3 oraz ich montaż na kutrach rakietowych typu Orkan. Badania obejmowały m.in. przeprowadzenie symulowanego odpalenia pocisków oraz zakończyły się próbami morskimi, podczas których okręt ORP „Orkan” był wyposażony w komplet ośmiu pocisków.

W trakcie testów przeprowadzonych na Morzu Bałtyckim w grudniu 2014 r. sprawdzono interfejsy rakiet RBS15 Mk3 z systemem zasilania okrętu, z okrętowym systemem walki i systemem nawigacji

Próby potwierdziły gotowość systemu rakietowego na ORP „Orkan” do działań operacyjnych. Podobne badania mają zostać przeprowadzone na dwóch bliźniaczych okrętach: ORP „Grom” i ORP „Piorun”. W ten sposób będą one gotowe do zwalczania nowoczesnymi rakietami przeciwokrętowymi celów na odległości większej niż 200 km i w każdych warunkach pogodowych.

Reklama

Komentarze (23)

 1. adi

  Bardzo dobra informacja tylko szkoda ze polskie okręty rakietowe podstawowe uzbrojenie dostały dopiero po 25 latach , ale lepiej późno niż wcale i w dodatku wszystkie trzy dostaną te świetne rakiety no i naszemu gawronowi taki zestaw by się przydał ale to chyba marzenie

 2. oburzony

  I po co się wydaje 500 mln zł na utrzymywanie pozbawionych rzeczywistego uzbrojenia pływających złomów OHP? :(

  1. szyszka

   ten zlom ma czymdrapnac i nawet najnowsza jednostka nie moze przy nim czuc sie bezpiecznie a o to nam wlasnie chodzi

  2. oskarm

   Nikt nie wydaje 500 mln zł na utrzymanie OHP. Gdyby ten sam sprzęt zamontować na OHP, to w rezultacie miałbyś znacznie lepsze, wielozadaniowe okręty.

 3. szyszka

  jednym slowem to nie jest tak zle z ta nasza marynarka 11 okretow bojowych hmm dobrze wyposażyć znaczy w rakiety i doraznie wystarcza ale przydaly by sie ze trzy gawrony no i te podwodne to juz jest mus a nie tylko potrzeba bo te co posuiadamy to niedlugo same zatona bo tam juz tylko na farbie plywaja

 4. nrp47

  Czy mi się wydaje, czy nigdzie nie napisano, że testy obejmowały strzelanie choćby jednym pociskiem?!

 5. DARO

  optymalna MW to wg mnie: 10 okrętów uderzeniowych (6 gawronów i 4 op z rakietami) + 10 jednostek zabezpieczenia (2 zaopatrzeniowce, 4 kormorany, 2 ratownicze,magneto i hydrograf)... lecz boję się, iż przy takich potrzebach modernizacyjnych całego Wojska Polskiego, są to tylko moje marzenia... więc niech zaczną choć od 3 Gawronów z RBS MK3 od orkanów

  1. LeAN

   Może i optymalna... Ale jaką rolę zakładasz dla naszej MW?

 6. hahahahah

  OOW ...cos by sie przydalo po tarantulach moze kupia skjold w kategorii OOW...scigacz rakietowy bez problemow wykona takie zadanie obrone wybrzeza

 7. Oj

  A ja powiem tak choć nie jestem marynarzem; montowanie aż 8 rakiet + cały drogi system na tak małą jednostkę jak Orkan jest marnotrawstwem choć przy dzisiejszym stanie MW to sukces. Dzielność morska - przetrwania w razie walki bezpośredniej z większymi okrętami na i pod wodnymi czy to przy walce z samolotami (w razie trafienia ) idzie na dno wraz z drogim wyposażeniem. Uważam,że RBS-y powinny być montowane na co najmniej 4 nowych fregatach. Okręty wielkości Orkana kuter-ścigacz ( 8-12szt ) winne być traktowane jako OOW i wyposażone podobnie jak okręty Hamina z tym że RBS-y zastąpić wyrzutnią Grad. Oczywiście jak na ścigacza przystało powinien mieć możliwość uzyskania znacznych prędkości nawet 50 w+.

  1. Grom

   W sumie dobrze gadasz ale wieksze jednostki chyba nie maja wiekszej racji bytu na bałtyku . zreszta dzisiaj nawet na fregate wystarczy jedna rakieta co udowodnily testy NDR . Norwegowie pokazywali ze jedna rakieta mozna wylaczyc calkowicie fregate z dzialan bojowych na bardzo dlugi czas. a wieksza jednostek tez latwiej wykryc i tez mozna ich miec mniej z naszym budzetem dlatego male szybkie i dobrze wyposarzone jednostki takie jak orkan beda dla nas chyba lepsze . Bo szczerze wieksze jednostki to do czego nam potrzebne ?? do dominacji nad oceanami?? my mamy tylko bronic siebie i wspierac sojusznikow . okrety typu visby wedlug mnie to strzal w 10 wiec szukajmy czegos podobnego.

  2. bsh

   Proponujesz Haminy, które są dosłownie tym samym typem okrętu, czyli FAC, a jednocześnie krytykujesz silniej uzbrojone Orkany. Haminy mają dwa razy mniej pocisków AShM. Nie oszukujmy się, FAC nie są stworzone do walki AAW, tylko AShW - nikt ich na samoloty nie pośle, ale na okręty wroga już tak. FAC nie mają mieć dużej autonomicznosci. Co im potrzeba to silna armata (Orkany 76mm, Haminy 57mm), szybkość (Orkany 36 węzłów, Haminy 30+ wg wikipedii angielskiej) i rakiety AShM (Orkany 8 RBS mk3, Haminy 4). Orkany do tego posiadają CIWS (przestarzały AK630 i dwie strzały, ale w porównywać to do 8 Umkhonto Haminy- to dwa różne zadania okrętów). Haminy mają więcej elektroniki i nawet sonary holowane, ale to z powodu pełnienia również zadań ASW i AAW (u nas Orkany są "czystymi" FAC). Do tego Orkany mają większy zasięg (1600 nmi do 500 nmi Haminy), a obie klasy nie mają zbyt dużej autonomiczności (o ile ją mają). Haminy również wygrywają pod względem właściwości stealth. Podsumowując, Haminy są pewnego rodzaju kompromisem. Muszą być w stanie walczyć z samolotami, statkami i po częsci zagrożeniami ASW (bomby głębinowe). Orkany są zaś czystymi FAC. Hamin pływa 4, Orkanów 3, ale oprócz Orkanów są jeszcze Fregaty i Kaszub. Haminy zaś ze starszymi Raumami stanowią trzon fińskiej floty, czym Orkany nigdy nie miały być i nie będą. Polska MW zawsze będzie na tyle duża, aby móc obsadzać korwety (przynajmniej korwety) i nie stawać przed takimi dylematami jak tworzenie 250 tonowych FAC jako "capital ship" floty. Co do wstawiania wyrzutni MLRS (w tym wypadku Grad) na okręt się nie wypowiem.

 8. MK

  A co MW zamierza zrobić z rakietami RBS15 Mk2 ?

  1. Mirosław Znamirowski

   Kiedyś czytałem, że planowano zainstalować je na ORP "Kaszub".

 9. ma

  Fajnie , az serce rosnie. A ile kupilismy tych rakiet ?

  1. bender

   wystarczajaco, zeby wypalic ze wszystkich wyrzutni na 3 okretach o pozniej jeszcze zaladowac na nowo

  2. anty

   Po co ci ta informacja ?

 10. omega

  Wygląda na to że na Ślązaka trafi coś. Extra tylko nie chcą jeszcze zapeszać ,gdyby nie wyszło ;-) Może Laser ;-) ???

  1. gl

   Tak chyba lejser...

 11. u96

  i tak trzymac,,,, im wiecej takich rakiet w polsce tym lepiej

 12. DARO

  Obok Ślązaka zbudować kolejne dwie bliźniacze jednostki oraz zainstalować na nich rakiety z orkanów - w ten prosty sposób mamy podstawę Mieczników:) Przecież najważniejsze zadanie orkanów-czyli obronę wybrzeża przejął NDR.

  1. szyszka

   7 blizniaczych jednostek w celu wymiany przestarzałych okretow plywajacych pod nasza bandera w tym trzy pilnie .zmniejszyc stan posiadania kosztem zwiekszenia jakosci.

 13. sorbi

  TEraz wymieńcie jeszce armatę główną na OTO MElarę 76mm, podwójną wyrzutnię Strzał przynajmniej na poczwórną wyrzutnię rakiet Poprad i armatę AK630mm, a będziemy mogli powiedzieć o jako takich zdolnościach bojowych

  1. Arek

   Dlaczego chcesz wymieniac armatę główną oraz AK? To jest naprawdę dobra broń.

  2. z prawej flanki

   niby po co ; aby wygenerować bezpotrzebne koszty? Armata główna w swej zmodernizowanej wersji AK-176M to rosyjski odpowiednik OTOMelary - w zupełności wystarczający na okręt o potencjale ścigacza rakietowego a wymiana przeciwlotniczego zestawu ogniowego na zestaw rakietowy o identycznych możliwościach zwalczania celów powietrznych jest tem bardziej bez sensu ; AK630M Orkany mają od samego początku.

 14. anu

  Dlaczego burta jest czarna na rufie?

  1. Złośliwy

   Bo jak go z dna podnosili to się pobrudził.

  2. marek

   to jest typowy sposob malowania okretow na Baltyku ( zreszta nie tylko PMW), mowiac prawde do konca nie wiem, tez chcialbym poznac prawde. Na pewno "skraca" sylwetke, utrudnia identyfikacje okretu ale co jeszcze ? ....

  3. R2

   spaliny...

 15. murison

  Jak wypada RBS15 Mk3 w porównaniu z NSM ?

  1. maniek

   podobny zasięg ale RBS ma większą głowicę bojową (200kg/125kg) i ogólnie jest większa. NSM są za to wykonane w technologii stalth, przy czym mają podobne możliwości manewrowania jak RBS. No i NSM ponoć ma możliwość atakowania celów lądowych.

  2. wódz indian

   RBS wypada lepiej - uniwersalna platforma i większa głowica.

 16. skolowany

  czy nie mozna by bylo zainstalowac takich rakiet na slazaku?

  1. Koks

   Dolaczam sie do pytania.

 17. maniek

  Aż dziw bierze że nie zdecydowano się na zainstalowanie rakiet przeciwokrętowych na Ślązaku...

 18. Diidiidii

  super - czasem się jest z czego cieszyc:)

 19. Wacieńka

  Brawo!!! Tego polskim siłom zbrojnym potrzeba! Rakiety manewrujące na Kutrach i okrętach podwodnych. Super sprawa.

 20. Jaś

  I serce się raduje, kiej czyta takowe informacje!

 21. opos

  Szkoda tylko że Orkany czekały 10 lat na podstawowe uzbrojenie. No ale jak widać i po innych programach ( np.Rregina) nigdzie nam się nie spieszy.

 22. kaczor

  No wreszcie mamy jakieś względnie nowocześnie uzbrojone okręty wojenne po prawie 25 latach:-)....ale szkoda, że nie dokupiono od Niemców dodatkowych 5 kadłubów do zabudowy jak była możliwość:-(. Podobne chcieli za drogo. Ciekawe czy nadal rdzewieją w porcie Wolgast czy już zostały pocięte na złom.

 23. Leo

  Bardzo dobra wiadomość.

Reklama