Reklama

Siły zbrojne

Zaginiony okręt podwodny z czasów II wojny światowej odnaleziony

Okręt podwodny S-6 - fot. Internet
Okręt podwodny S-6 - fot. Internet

Wrak odkrytego latem 2011 roku przez szwedzkich płetwonurków z grupy „260 Bar” okrętu podwodnego został zidentyfikowany. Udało się ustalić, że niedaleko Gotlandii na głębokości 45 metrów leżą szczątki sowieckiego okrętu podwodnego S-6, który zaginął bez wieści w sierpniu 1941 roku.Asystent dowódcy marynarki szwedzkiej komandor Christian Allerman powiadomił o tym listownie koło rosyjskich podwodniaków w Sant Petersburgu. W najbliższym czasie planowane jest dodatkowo oficjalne poinformowanie o tym fakcie dowódcy sił morskich Rosji admirała Wiktora Czirkowa przez dowódcę marynarki wojennej Szwecji kontradmirała Jana Thörnqvista.

Rekonesans podwodny miejsca, w którym został odnaleziony wrak przeprowadzono jeszcze w maju 2012 roku. Na wykonanych wtedy zdjęciach widać było między innymi kadłub rosyjskiej jednostki oraz armatę przeciwlotniczą. To właśnie na niej odkryto numer seryjny (30) oraz symbol Rosji Sowieckiej – sierp i młot. Szwedzcy płetwonurkowie potwierdzili, że okręt zachował się w bardzo dobrym stanie, chociaż jej część dziobowa została oderwana i leży kilka metrów obok kadłuba.

Ostatecznej identyfikacji dokonali członkowie ekspedycji zorganizowanej specjalnie w tym celu przez Allermana na pokładzie szwedzkiego okrętu ratowniczego dla okrętów podwodnych HSwMS „Belos” (A214). Wykonali oni między innymi zdjęcia części rufowej wraku, które pozwoliły z dużą prawdopodobieństwem określić jego tożsamość. Pewność uzyska się po porównaniu ich z dokumentacją techniczną otrzymaną ze stoczni „Балтийский завод” (to tam w 1930 roku zaczęto produkcję okrętów typu S). Rosjanie mają nadzieję, że ich szwedzcy koledzy pomogą im w najbliższym czasie dokonać oficjalnej inspekcji wraku i zorganizować ceremonię ku czci poległych marynarzy. Rosyjski klub podwodniaków opublikował nawet listę załogi S-6 chcąc odszukać żyjących członków rodzin, by ich zaprosić na tą uroczystość.

S-6 był rosyjskim okrętem podwodnym typu S (określanej niekiedy jako Staliniec) serii IX bis. Była to półtorakadłubowa jednostka o wyporności podwodnej 1090 ton, załodze złożonej z 45 osób i zanurzeniu do 100 m. Jej uzbrojeniem było 6 wyrzutni torpedowych 533 mm (z zapasem 12 torped), 1 armata kalibru 100 mm i jedna armata plot kalibru 45 mm. S-6 nie jest pierwszym okrętem typu S wykrytym przez Szwedów. W 2009 roku odnaleźli oni niedaleko wyspy Aland wrak okrętu S-2, który zaginął w 1940 roku. W sierpniu 2010 zorganizowano w tamtym rejonie ceremonię pogrzebową z udziałem członków rodzin marynarzy z S-2 i delegacji rosyjskich podwodniaków.

Maksymilian Dura
Reklama

Komentarze

    Reklama