Reklama

Siły zbrojne

X zmiana PKW Irak gotowa do misji [FOTO]

Fot. kpt. Grzegorz Kruk
Fot. kpt. Grzegorz Kruk

Zakończyła się certyfikacja X zmiany PKW Irak. Niebawem żołnierze wyruszą tam, aby zastąpić IX zmianę z 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego, która przebywa tam od końca sierpnia ubiegłego roku. Obecność Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku ma charakter szkoleniowy.

Jak podało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, proces szkolenia PKW został podzielony na trzy główne etapy: przygotowawczy, zgrywający i końcowy, który będzie trwał do momentu przerzutu głównych sił kontyngentu do miejsca stacjonowania.

W czasie trwania pierwszego etapu każdy żołnierz przechodził badania lekarskie, które kończyły się uzyskaniem certyfikatu uprawniającego do wyjazdu na teren misji, następnie zakwalifikowanych żołnierzy kierowano na kursy i szkolenia specjalistyczne przygotowujące ich do konkretnego stanowiska w ramach kontyngentu.

W części zgrywającej każdy z uczestników musiał zaliczyć zajęcia z zakresu łączności, międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych, ewakuacji medycznej, OPBMR (obrony przed bronią masowego rażenia), szkolenia ogniowego i C-IED (przeciwdziałania improwizowanych ładunków wybuchowych).

Żołnierze przygotowując się do pełnienia misji poza granicami kraju ćwiczyli zagadnienia związane m.in. z organizacją transportu VIP, zabezpieczeniem drogi przemieszczenia konwoju, postępowaniem w przypadku wystąpienia zagrożenia skażeniem chemicznym i reagowaniem na bezpośrednie zagrożenie w tym atak na bazę.

W ramach ćwiczenia EUFRAT-21 żołnierze zostali poddani bardzo szczegółowej certyfikacji, która była ostatnim etapem szkolenia, prowadzonym przez Zespół Certyfikujący z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Egzamin został zdany, a żołnierze są przygotowaniu do realizacji swoich zadań w rejonie misji.

17 czerwca 2016 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał postanowienia o użyciu dwóch Polskich Kontyngentów Wojskowych w operacji Inherent Resolve w okresie od 20 czerwca do 31 grudnia 2016 r. Kontyngenty wesprą działania Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim. W ich skład wchodzą siły wydzielone z Wojsk Specjalnych, a do ich głównych zadań należy doradztwo i szkolenie sztabów oraz pododdziałów specjalnych Sił Zbrojnych Iraku.

Operacja Inherent Resolve jest operacją wojskową prowadzoną w ramach Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim, na podstawie artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, jak również na prośbę rządu Republiki Iraku.

Reklama
Reklama
image
Fot. kpt. Grzegorz Kruk
image
Fot. kpt. Grzegorz Kruk
image
Fot. kpt. Grzegorz Kruk
image
Fot. kpt. Grzegorz Kruk
image
Fot. kpt. Grzegorz Kruk
image
Fot. kpt. Grzegorz Kruk
Reklama

Komentarze

    Reklama