Reklama

Siły zbrojne

Wzrost zdolności WRE Wojska Polskiego

Pojazd systemu WRE Przebiśnieg (zdjęcie poglądowe)
Pojazd systemu WRE Przebiśnieg (zdjęcie poglądowe)
Autor. Ciacho5/Wikimedia/CC BY-SA 4.0

Agencja Uzbrojenia poinformowała o podpisaniu umowy na zakup sprzętu elektronicznego dla Wojska Polskiego.

Przedmiotem kontraktu o wartości 10 mln złotych jest zakup 3 odbiorników szerokopasmowych pracujących w paśmie HF. Nie podano producenta ani modelu tych urządzeń. Zestawy mają zostać dostarczone w 2025 roku.

Choć nie poinformowano o szczegółach transakcji, to należy podkreślić, że takie zakupy są bardzo ważne dla wzmacniania zdolności Wojska Polskiego do prowadzenia walki radioelektronicznej.

Reklama
Reklama

Komentarze (7)

 1. Szwejk85/87

  To jest jakiś żart, trzy sztuki !?!?!

  1. Ma_XX

   zasięg fal HF biorąc nawet pod uwagę propagację fal w tym pasmie to max 100 km ale biorąc pod uwagę możliwość wielokrotnego odbicia od ziemi czy górnych warstw atmosfery to istnieje możliwość odbioru tych fal z drugiej półkuli ale to w idealnych warunkach. Niestety odbiorniki ustawione w trójkąt dadzą jedynie możliwość geolokalizacji wrogich stacji radiowych

  2. xdx

   @ma SDF czyli odbiorniki wykorzystujące Effekt Dopplera. To działa zupełnie inaczej niż triangulacja gdzie potrzebowałeś lasu Anten

 2. xdx

  Tak trochę patrząc na możliwości to zapewne Rohde & Schwarz. Co komentarzy - odbiornik jest tu pojęciem trochę mylącym gdyż ma możliwość zakłócania zlokalizowanych nadajników w tym wybranych fal dla częstotliwości. I jeden odbiornik to samodzielny system odbiorczo - zakłócający - nic nie trzeba w jakiś trójkąt ustawiać - to nie lata 50 XX wieku.

 3. Ma_XX

  to jedynie odbiorniki a gdzie nadajniki?

  1. X

   już są, za wschodnią granicą

 4. szczebelek

  Homeopatyczne zakupy na defiladę 🤣🤣🤣 Musiałem to napisać xd

 5. Franek Dolas

  Apeluję do D24 o sporządzenie i comiesięczną publikację zestawienia zakupów dokonanych przez nową władzę i poprzednią z podaniem m.in ich wartości. W końcu dla tak wytrawnych analityków jak pan Dura czy Pan Cieślak nie powinno to stanowić to wielkiego wyzwania a czytelnikom pozwoli na ocenę jak przebiegają przygotowania polskiej armii do potencjalnego konfliktu. Proszę tylko od powstrzymania się od komentarza bo mogłoby się okazać że zakup skarpetek w ramach operacji szpej jest ważniejsze od zakupów FA-50.

  1. Essex

   Serio? Ale blyskotliwe, no no, dales czadu. Podpowiem....wyposazenie i umundutowanie odobiste kazdego xolnierza w tym skarpety sa duzo wazniejsze niz te nieloty FA50. Dociera????

 6. Granat

  Inaczej mówiąc na odbiorniki to jest radio. Czyli 3 radia za 10 mln zł!! Mam zbędny telewizor kolorowy, czy wojsko nie chciałoby go odkupić?

 7. AntekMajcher

  Trzy? Jaja sobie robią?

  1. Monkey

   @AntekMajcher: Przynajmniej żadne z tych urządzeń nie są zamawiane jako tzw. opcja😂

Reklama