Siły zbrojne

Wywóz broni chemicznej z Syrii wchodzi w ostatnią fazę

Wywóz broni chemicznej z Syrii ma się zakończyć w kwietniu br. – fot. ONZ
Wywóz broni chemicznej z Syrii ma się zakończyć w kwietniu br. – fot. ONZ

Jak dotąd wywieziono z Syrii ponad jedną czwartą znajdujących się tam zapasów broni chemicznej i zgodzono się z rządem w Damaszku, by całą operację zakończyć do kwietnia br.

Informacje o postępach w niszczeniu broni chemicznej z Syrii przekazali przedstawiciele specjalnej komisji ONZ oraz Organizacji OPCW ds. Zakazu Broni Chemicznej (Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons). Poinformowano oficjalnie, że dwie następne partie broni chemicznej opuściły port Latakia, o czym nieoficjalnie było wiadomo już w zeszłym tygodniu. Wywieziono wtedy przede wszystkim zapasy iperytu (gazu musztardowego) – zaliczanego do tzw. Priorytetu 1. Następna partia (również z iperytem) ma opuścić Syrię jeszcze w tym tygodniu zwiększając liczbę wykonanych transportów specjalnych do sześciu.

Na dzień 4 marca br., całkowita ilość substancji chemicznych usuniętych z Syrii to 26% zapasów. Po wywiezieniu transportu w tym tygodniu, procent ten wzrośnie do 35. Biorąc pod uwagę rodzaje usuniętych chemikaliów: odtransportowano 23% zapasów iperytu (Priorytet 1) i 63% tzw. Priorytetu 2. Ponadto organizacja OPCW potwierdziła, że władze syryjskie zniszczyły na miejscu ponad 93% swojego zapasu izopropanolu – wykorzystywanego do produkcji sarinu.

Należy również pamiętać, że przed rozpoczęciem operacji wywozu broni chemicznej do końca 2013 r. Syria zakończyła niszczenie swoich obiektów do produkcji broni chemicznej, mieszania i napełniania pocisków lub bomb oraz całej amunicji, która została zaprojektowana dla potrzeb chemicznych środków bojowych.

Postępy w wywozie broni chemicznej szczególnie mocno śledzą Rosjanie podkreślając, że propozycja jej wywiezienia i zniszczenia wyszła właśnie od nich. Starają się oni dodatkowo pokazać dobrą wolę władz syryjskich w tej sprawie i podkreślają, że w prasie zachodniej to właśnie Rosja jest nazywana zwycięzcą w tym konflikcie.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.