Reklama

Siły zbrojne

Wyświetlacz nahełmowy żołnierza przyszłości - technologia zarezerwowana dla pilotów trafia do piechoty

Wyświetlacza Q-Warrior - fot. BAE Systems
Wyświetlacza Q-Warrior - fot. BAE Systems

Koncern BAE Systems prowadzi testy polowe wyświetlaczy nahełmowych Q-Warriar. Jest to urządzenie które wyświetla przed okiem piechura wiele przydatnych danych, obraz termowizyjny czy nawet ostrzeżenia o własnych i wrogich jednostkach w polu widzenia. Są to możliwości z jakich dotąd korzystali jedynie piloci maszyn bojowych. Teraz będą dostępne również w piechocie. 

Reklama

Urządzenie przystosowane do instalacji na standardowych, używanych obecnie hełmach piechoty, wyposażone jest w kamerę termowizyjną, źródło zasilania, modułu GPS i przeźroczystego ekranu umieszczonego w polu widzenia żołnierza. System przetwarza dane pochodzące z systemów komunikacyjnych, systemu dowodzenia, GPS, termowizora i zmagazynowanych danych, przedstawiając informacje w formie graficznej. Dane są wyświetlane bezpośrednio przed okiem żołnierza tak, aby nakładały się na obraz otoczenia.

Działa to podobnie do wyświetlacza HUD (Hed-Up Display), który stanowi obecnie standardowe wyposażenie samolotów i śmigłowców bojowych. Ten sposób zobrazowania znacznie przyspiesza i ułatwia przekazywanie informacji, a przede wszystkim podnosi świadomość sytuacyjną na polu walki. Dane są czytelne i dostarczane w czasie rzeczywistym

Obecnie system Q-Warrior przechodzi testy w USA. PO zakończeniu badań polowych może trafić na wyposażenie sił zbrojnych. W pierwszej kolejności może się on znaleźć na wyposażeniu dowódców sekcji, drużyn i większych oddziałów w formacjach specjalnych i rozpoznawczych. Następny odbiorca to wszyscy żołnierze formacje specjalne i powietrznodesantowe, których operatorom najbardziej potrzebny jest szybki i przejrzysty dostęp do informacji na temat sytuacji taktycznej.  

Q-Warrior bazuje na technologii opracowanej dla wyświetlaczy rodziny Q-Sight. 

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

 1. Mirosław Znamirowski

  W porównaniu z cywilnym Google Glass ten wojskowy wyświetlacz wygląda strasznie topornie.

 2. Yewriej

  Wot w Ratniku toże dostali pancirne okuliary. I to na oba oczi. Iz grubiego, prawdziwnego szklia

  1. piter

   Chyba spawalnicze.

Reklama