Reklama

Siły zbrojne

Wystartowały manewry Saber Strike 24. NATO pokazuje gotowość do skutecznej obrony

Autor. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Amerykanie i sojusznicy w kwietniu będą sprawdzać możliwości przerzutu żołnierzy i sprzętu wojskowego na flankę wschodnią. W ramach ćwiczeń Saber Srike, które są elementem manewrów Defender 24 zaangażowanych będzie 40 000 żołnierzy z 13 państw członkowskich.

Ćwiczenia Defender 24 składają się z kilku mniejszych operacji - właśnie trwa operacja Saber Strike 24, w której weźmie udział około 3000 żołnierzy amerykańskich oraz 2000 uczestników sojuszniczych z krajów europejskich, w tym Chorwacji, Niemiec, Włoch, Litwy, Holandii, Polski, Rumunii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Sabre Strike 24 to jedno z serii ćwiczeń pod patronatem United States Army Europe and Africa Defender 24. Ćwiczenia mają przede wszystkim na celu odstraszanie przeciwników poprzez budowanie gotowości i wzmocnienie sojuszu NATO, są to ćwiczenia mające charakter stricte defensywny.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych podało na portalu X wiadomości na temat przerzutu wojsk sojuszniczych:

Jak przekazał oficer operacyjny 2. pułku kawalerii. major armii amerykańskiej Brian Hausle - „Celem Sabre Strike jest przeniesienie siły bojowej w region bałtycki, a osiągniemy to w tym roku, przenosząc cały pułk z Vilseck w Niemczech do Bemowa Piskiego w Polsce, a następnie przenosząc grupę zadaniową na północ, do PabPodbrodzia na Litwie”.

Czytaj też

Manewry wojsk sojuszniczych będą realizowane w Polsce, między innymi na poligonach w Drawsku Pomorskim, Ustce i Bemowie Piskim - na którym 22 kwietnia będą się szkolić żołnierze 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej z 2. Pułkiem Kawalerii US Army. Poza Saber Strike 24 w Polsce mają odbyć się ćwiczenia w ramach Swift Response, które odbędą się w Drawsku Pomorskim, w manewrach weźmie udział 6. Brygada Powietrznodesantowa oraz 7. Brygada Obrony Wybrzeża. Uzupełnieniem manewrów w Drawsku Pomorskim będą realizowane na terenie całej Polski ćwiczenia dowódczo-sztabowe.

Reklama

Komentarze (2)

  1. bezreklam

    Pamietajmy ze NATO nie mialo ani jednej wojny obronnej i az 6 wojen expedycjnych.

  2. Monkey

    Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Nabyte umiejętności i doświadczenie mogą się zaniedługo przydać. Chociaż mam nadzieję, iż się mylę, to wiadomo: strzeżonego…

Reklama