Reklama

Siły zbrojne

Wysokoenergetyczny laser na Boxerze

Fot. Rheinmetall Defence.
Fot. Rheinmetall Defence.

Niemieckie przedsiębiorstwo Rheinmetall pokazało podczas targów uzbrojenia w Abu Zabi stację wysokoenergetycznego lasera zamontowaną na pojeździe opancerzonym GTK Boxer 8x8.

Reklama

Stacja lasera zamontowana została na wieżyczce Skyshield produkcji Oerlikona. Była to konfiguracja identyczna to tej, jaką wykorzystano podczas udanych testów tego systemu, jakie miały miejsce w 2013 r. Laser zamontowany na pojeździe ma moc 10 kW, wykorzystuje on należącą do producenta technologię nakładania się wiązek laserowych, pozwalającą na współdziałanie laserów zamontowanych na kilku pojazdach. W ten sposób można osiągnąć moc przekraczającą 100 kW.

Podczas wspomnianych testów skutecznie wykrywano i niszczono systemy optyczne bezzałogowych celów latających i zdalnie sterowanych celów naziemnych, zniszczono także masz radarowy oraz zasilający go kabel energetyczny, zneutralizowano ciężki karabin maszynowy i zdezintegrowano cele powietrzne, odpowiadające serii wystrzelonych pocisków moździerzowych kalibru 82 mm.

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

 1. n.

  Hmm... fajny system dla naszych brygad zmot. Pewnie drogi...

  1. Szczery

   http://www.defence24.pl/222646,wysokoenergetyczny-laser-na-boxerze

 2. AlFret

  Teraz rozumiem, ze Niemcy zredukowali liczbe Leopardow do 225sztuk. Majac taki laser mozna spokojnie w kilka chwil wypalic wzrok celowniczemu, zniszczyc kamere obserwacyjna czolgu. Nie wiem na ile laser 10kW jest w stanie wypalic dziure w skrzydle drona, ale pewnie moze sprawic ze splonie spadajac na ziemie. Predkosc swiatla... zaabsorbowac moze jedynie zaslona dymna lub aerozol. Izraelczycy od dluzszego czasu maja taki laser mniejszej mocy ktory robi to samo. Sytuacje mozna przyrownac do armii bulgarskiej oslepionej przez wladcow Konstantynopola, ktorzy oslepii wojow cara bulgarskiego, zostawiajac jedynie kilkudziesieciu przewodnikow.

  1. zartownis

   to moze wyposazmy kazdego piechura w bryloczek, wskaznik laserowy do oslepiania celowniczych w czolgach

 3. walker

  Może i my kupimy coś podobnego za kilkadziesiąt lat, za kilkadziesiąt mld $ lub euro, bo po co prowadzić prace nad podobnymi rozwiązaniami w Polsce, jeszcze by spowodowały rozwój rodzimego przemysłu i dały pracę młodym ludziom, zniechęcając ich do emigracji...

  1. ambasador

   No to trochę się mylisz...prace w Polsce już ruszyły

  2. Dareios

   A kto za te prace rozwojowe zapłaci?

  3. rgr

   Ammono, polska firma, produkuje najczystrze krysztaly GaN na świecie - są podstawą do budowy takich laserów

 4. jjj

  ja czekam na bron mikrofalowa do smażenia elektoniki w uav... prace badawcze już ruszyly

  1. say69mat

   def.24.pl: /.../ W wywiadzie z gen. prof. Stanisławem Koziejem, szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, padają takie deklaracje "Musimy się znaleźć w czołówce europejskiej w produkcji i używaniu bezzałogowców" - mówi gen. Koziej. "Inwestujemy w technologiczny skok polskiej armii". /... za:http://www.defence24.pl/przeglad-prasy_wtorkowy-przeglad-prasy/

  2. sdsdfs

   Od razu wzrośnie ilość nowotorów.

 5. AlFret

  W sumie bron tansza od czolgu, podeslac kilka sztuk Ukraincom, czolgi i wozy bojowe utraca jakiekolwiek znaczenie. Wywola strach w szeregach separatystow. Z tego co slyszalem Polacy maja swoje lasery, niestety oprocz przemyslowego nie znam ich przeznaczenia militarnego, a to lepsze od karabinu maszynowego i najlepszej armaty. Optyka niestety kroluje w wojsku. Obsluga czolgu bedzie bala sie ruszyc z ukrycia, pozostanie artyleria i drony bezzalogowe.

 6. thor

  dobre, zgadzam sie w 100%

Reklama