Reklama

Siły zbrojne

Wysokie ceny opóźnią koreański konkurs na myśliwce nowej generacji?

Eurofighter Typhoon – jeden z uczestników konkursu. – fot. Eurofighter
Eurofighter Typhoon – jeden z uczestników konkursu. – fot. Eurofighter

Konkurs F-X III na zakup 60 myśliwców nowej generacji dla Korei Południowej opóźnia się, ze względu na wysokie ceny oferowanych maszyn.Zgodnie z oświadczeniem rzecznika koreańskiej Defence Acquisition Program Administration (DAPA) Baek Yoon-Hyeonga, propozycje przedstawione przez trzech głównych oferentów znacznie przewyższają planowaną sumę zakupu. Nawet, mimo złożenia aż 55 odrębnych propozycji podczas ostatnich 3 tygodni czerwca. Wyraźnie opóźnia to rozstrzygniecie konkursu, które miało mieć miejsce do końca czerwca.

Więcej: Ruszyła licytacja na samolot przyszłości dla Korei Południowej

"Mieliśmy trudności w ujęciu oferowanej przez firmy ceny w ramach naszego budżetu" – mówi wprost Baek Yoon-Hyeong. - "Dlatego właśnie, daliśmy im więcej czasu na wewnętrzne dyskusje." Zgodnie z jego słowami, Korea Południowa wyegzekwuje niebagatelną sumę 8,3 bilionów wonów, czyli około 7,3 miliarda dolarów na zakup 60 samolotów.

Więcej: EADS oferuje Korei Południowej 2 miliardy dolarów

Tym czasem zgodnie z Foreign Military Sales (FMS) przedstawionym amerykańskiemu kongresowi, wartość kontraktu z firmą Lockheed Martin na samoloty F-35 Lightning II to 10,8 miliarda dolarów. Szacunki dotyczące ofert na Boeinga F-15 Silent Eagle oraz Eurofighter Typhoon nie są publicznie znane. Nie bez wpływu na sytuację jest też prawdopodobnie duży nacisk, jak Seul kładzie na odpowiednie skalkulowanie offsetu i wartości wsparcia dla koreańskich komponentów programu KF-X. Dlatego w obecnej chwili trudno jest ocenić termin rozstrzygnięcia tego lukratywnego konkursu i jego zwycięzcę.

(JS)
Reklama

Komentarze

    Reklama