Reklama

Siły zbrojne

Wyprzedaż holenderskich czołgów i wozów bojowych

Holenderski CV9035NL - fot. RNLA
Holenderski CV9035NL - fot. RNLA

Holandia sprzedaje 44 niemal nowe bojowe wozy piechoty CV9035NL produkcji BAE Systems. Wyprzedaż wozów bojowych to element kolejnego planu redukcji holenderskich sił zbrojnych. Dołączą one do bogatej oferty, obejmującej też czołgi Leopard2 i inne nowoczesne pojazdy wojskowe. 

Dodane ostatnio do listy mających trafić na rynek pojazdy pochodzą z 45. batalionu piechoty zmechanizowanej z bazy Ermelo, który ulegnie w najbliższym czasie likwidacji. Należące do niego bojowe wozy piechoty CV9035NL dostarczono do jednostki między rokiem 2009 a 2012.

Pojazdy te dołączą do wozów pochodzących z poprzedniej redukcji, która miała miejsce w 2011 roku. Wówczas Królewska Armia Holandii zrezygnowała z eksploatacji 116 czołgów Leopard2A6, 32 samobieżnych haubic PzH2000 i 40 wozów opancerzonych Fennek w wariancie przeciwpancernym. 

Wszystkie te pojazdy trafiają do opróżnionych ostatnio z amerykańskiego sprzętu United States Army Europe POMS (Prepositioned Organizational Materiel Site). Holenderska Organizacja Sprzętu Obronnego zamierza sprzedać większość znajdującego się tam ciężkiego sprzętu. Reszta zostanie wykorzystana jako źródło części dla pojazdów pozostających w linii. 

Holenderska minister obrony, Jeanine Hennis-Plasschaert poinformowała, że jest to element szeroko zakrojonej redukcji, zarówno w obrębie sprzętu jak i kadr. Obejmuje on wszystkie rodzaje sił zbrojnych. Po wozach CV90 podobny los czeka między innymi kolejne 35 pojazdów rozpoznawczych Fennek  oraz 12 transporterów kołowych Boxer. Co ciekawe, te ostatnie zamówiono, ale zostaną sprzedane nim w ogóle trafią do armii. 

Reklama

Komentarze (4)

 1. darek

  dzisiaj już wiadomo ze okazje zaprzepaszczono , będziemy dużo gdakać o modernizacji armi

 2. sg 1

  te fenneki mogą być idealne dla batalionu rozpoznawczego z białegostoku

 3. Olo

  Panie SIemoniak, bierz pan Fennki i 2A6!!! Lepiej, niz 2A4 i 2A5 z Niemiec....:P

 4. naz

  Siemoniak, koszyk i na zakupy! Biegiem!

Reklama