Reklama

Siły zbrojne

Wypadek badawczego MiGa-29 pod Moskwą

MiG-29 LL należący do Instytutu Badawczego Techniki Lotniczej im. M. M. Gromowa. Fot. Apetrov09703/CC BY-SA-4.0
MiG-29 LL należący do Instytutu Badawczego Techniki Lotniczej im. M. M. Gromowa. Fot. Apetrov09703/CC BY-SA-4.0

Samolot MiG-29 w wersji dwumiejscowej należący do Instytutu Badawczego Techniki Lotniczej im. M. M. Gromowa rozbił się dziś rano w pobliżu Moskwy. Obaj piloci zdołali się katapultować. Samolot spadł nieopodal zabudowań, ale nie spowodował poważnych szkód. Obszar zdarzenia został zabezpieczony przez służby ratownicze.

Samolot myśliwski MiG-29 w wykorzystywanej jako platforma badawcza wersji dwumiejscowej należący do Instytutu Badawczego Techniki Lotniczej im. M. M. Gromowa wystartował z lotniska Żukowskij. MiG-29 przeleciał około 80 km gdy jeden z silników zapalił się i spowodował katastrofalną awarię innych systemów pokładowych. Maszyna utraciła zdolność do kontrolowanego lotu i spadła w zalesionym terenie na zachód od Moskwy, nieopodal miejscowości Dmitrowskoje.

MiG-29 uderzył w ziemię z duża siłą i jak wynika z relacji świadków uległ niemal całkowitemu zniszczeniu. Obaj piloci katapultowali się. Jeden z nich doznał poważnego urazu kręgosłupa ale jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Drugi wyszedł natomiast ze zdarzenia bez szwanku. Obaj byli oficerami rosyjskich sił powietrznych ze znacznym doświadczeniem. 

Reklama

Komentarze (15)

 1. -CB-

  @pawel108 - przecież powstał MiG-35, więc jednak coś tam rozwijają. Ale ten MiG-29 był tylko najprawdopodobniej platformą do przenoszenia i testowania rozwiązań dla innych konstrukcji i do innych celów. Np. NASA używa w celach testowych różnych typów samolotów, a w kosmos ich przecież wysyłać nie będą... Tak samo jest często z wycofywanymi starymi okrętami, które służą jako platformy testowe nowego uzbrojenia (vide ostatni Tajfun).

 2. trust observer

  nie wiadomo czy to była katastrofa fejkowa, ponieważ takie medium jak vesti-ukr com podają informację o tym zdarzeniu w Afganistanie i podają, że USA się do niej nie przyznaje .... więc jest coś na rzeczy bo nikt by sobie takiej bzdury nie wymyślił

 3. Batory

  Zawsze wiedzialem ,że jaro,cute coś tam,willgraf to onucowe trole. Zmieni nick i dalej będzie pisał himo sovieticys

 4. WARS

  kolejny przyklad zlomu made in cccp...najsmieszniej sie czytalo jednak o zestrzeleniu 77 pociskow manewrujacych wystrzelonych na Syrie...by kilka tygodnii pozniej zaoferowac Syrii kolejny zlom czyli S300....pytam po co skoro newy i "stare systemy" byly az tak skuteczne ???....pewnie aby w mysl postsowieckiej propagandy zestrzelic 150 nadlatujacych pociskow :)

 5. Roger

  do yaro: jest tutajhttps://www.cyberdefence24.pl/fejkowa-katastrofa-c-130j-w-afganistanie:

 6. Pilot

  @Taro. To jest Fake News. Żaden C-130J nie został zestrzelony. To rosyjskie trolle dalej źle trawią stratę Il-20.

 7. wed

  @yaro - zapewne dlatego, że to nieprawda, a tego fake newsa rozprzestrzeniają jedynie ruskie trolle, co rzuca pewne światło na Pańską aktywność w tym serwisie. Na cyberdefence24 (link do serwisu w nagłówku D24) każdy za to może łatwo znaleźć wiadomość o próbach dezinformacji w sprawie tego Herculesa, w której Pan uczestniczy.

 8. dobryl

  @yaro - cisza bo to typowy fake news puszczony w obieg publiczny przez ruskie media i podchwycony przez brukowce szukające taniej sensacji bez zadania sobie trudu by informację zweryfikować. Poczytaj sobie, jest o tym co nieco w sieci. Nie dziwi Ciebie, że tej sensacji nie podały dotąd żadne (!!) liczące się media tak informacyjne jak i specjalistyczne ?

 9. pawel108

  A co do Miga. Myslem ze to konstrukcja juz opracowana dawno, czemu wiec go wciaz testuja? Jakies nowe wersje?

 10. pawel108

  Jesli mowa o sprawach o ktorych jest cisza to wczraj z ciekwosci wszedlem na Chinskie portale wojskowe. Wszedzie afera bo amerykanie sa dosc agresywni u chinskich wybrzerzy. Ale o tym tu sie nie mowi.

 11. rED

  2 silniki bezpieczniej....

 12. Stirlitz

  @yaro Dlaczego cisza? A po co dyskutować o każdym ruskim fake jaki tylko zostanie puszczony w eter? Jaki sens zajmować się fałszywkami?

 13. On

  Nie Hercules tylko Ił, nie amerykański tylko rosyjski, nie w Afganistanie tylko w Syrii ;) PS poczytaj: „Fejkowa” katastrofa C-130J w Afganistanie

 14. maniek

  Do mig-29 nie trzeba strzelać, same spadają. Jak wszystkie nam spadną pozostaną nam poczciwe suki.

 15. Mati

  No i dobrze, oby spadały kolejne, karma wraca, to kara za agresję na sąsiadów i okupację terytoriów Ukrainy, Gruzji i Mołdawii i wszystkie ofiary tych agresji.

Reklama