Siły zbrojne

Wypadek badawczego MiGa-29 pod Moskwą

MiG-29 LL należący do Instytutu Badawczego Techniki Lotniczej im. M. M. Gromowa. Fot. Apetrov09703/CC BY-SA-4.0
MiG-29 LL należący do Instytutu Badawczego Techniki Lotniczej im. M. M. Gromowa. Fot. Apetrov09703/CC BY-SA-4.0

Samolot MiG-29 w wersji dwumiejscowej należący do Instytutu Badawczego Techniki Lotniczej im. M. M. Gromowa rozbił się dziś rano w pobliżu Moskwy. Obaj piloci zdołali się katapultować. Samolot spadł nieopodal zabudowań, ale nie spowodował poważnych szkód. Obszar zdarzenia został zabezpieczony przez służby ratownicze.

Samolot myśliwski MiG-29 w wykorzystywanej jako platforma badawcza wersji dwumiejscowej należący do Instytutu Badawczego Techniki Lotniczej im. M. M. Gromowa wystartował z lotniska Żukowskij. MiG-29 przeleciał około 80 km gdy jeden z silników zapalił się i spowodował katastrofalną awarię innych systemów pokładowych. Maszyna utraciła zdolność do kontrolowanego lotu i spadła w zalesionym terenie na zachód od Moskwy, nieopodal miejscowości Dmitrowskoje.

MiG-29 uderzył w ziemię z duża siłą i jak wynika z relacji świadków uległ niemal całkowitemu zniszczeniu. Obaj piloci katapultowali się. Jeden z nich doznał poważnego urazu kręgosłupa ale jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Drugi wyszedł natomiast ze zdarzenia bez szwanku. Obaj byli oficerami rosyjskich sił powietrznych ze znacznym doświadczeniem. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.