Siły zbrojne

Wykryto kolejne magazyny materiałów wybuchowych

Siły specjalne oraz wojska afgańskie odniosły kolejny sukces - fot. Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych
Siły specjalne oraz wojska afgańskie odniosły kolejny sukces - fot. Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych

Afgańscy policjanci z jednostek antyterrorystycznych wspierani przez żołnierzy ze Zgrupowania Wojsk Specjalnych XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, przejęli i zniszczyli 700 kilogramów materiałów wybuchowych domowej produkcji.Dzięki informacjom i przy czynnym udziale oficerów polskiej Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW), afgańscy policyjni antyterroryści z kompanii PRC (ang. Provincial Response Company) oraz polscy komandosi z Wojsk Specjalnych przeprowadzili w prowincji Paktika operację której celem było znalezienie i zniszczenie magazynu środków wybuchowych. Po dokładnym przeszukaniu wyznaczonego rejonu "Afgańskie Tygrysy" i polscy komandosi odnaleźli starannie ukryte i zamaskowane worki zawierające około 700 kilogramów materiałów wybuchowych służące do produkcji improwizowanych urządzeń wybuchowych IED oraz granaty moździerzowe i pociski do granatników przeciwpancernych.
Połączone afgańsko-polskie działania wojskowe pokazują, iż Afgańskie Siły Bezpieczeństwa są dobrze przygotowane do przejęcia odpowiedzialności za swoje dystrykty i prowadzenia samodzielnych operacji tego typu. A wysoki poziom wyszkolenia jednostki specjalnej policji afgańskiej PRC jest niewątpliwie sukcesem szkoleniowym żołnierzy ze Zgrupowania Wojsk Specjalnych w Afganistanie.

W tym samym okresie, żołnierze ze zgrupowania bojowego Polskiego Kontyngentu Wojskowego, tym razem w prowincji Ghazni, odkryli i zniszczyli kolejny skład materiałów wybuchowych. W jaskini, wskazanej przez służby rozpoznawcze kontyngentu polscy żołnierze znaleźli kilkanaście pocisków do działa bezodrzutowego oraz około 85 kilogramów saletry amonowej, która jest jednym ze składników do produkcji materiałów wybuchowych.
Wszystkie znalezione materiały wybuchowe domowej produkcji wraz z amunicją zostały zniszczone na miejscu przez polskich i amerykańskich saperów.

Z danych posiadanych przez polskie służby specjalne zniszczony materiał wybuchowy domowej produkcji mógł być wykorzystany do montowania IED na rowerach, motorach i rikszach. Jest to nowa taktyka działania sił rebelianckich polegająca na atakach BBIED ( ang. Bicycle Born Improvised Explosive Device) w miejscach dużego nasilenia ruchu ludności cywilnej ( sklepy, piekarnie, targowiska) i atakach na funkcjonariuszy Afgańskich Sił Bezpieczeństwa oraz urzędników państwowych.

kpt. Janusz Błaszczak

Komentarze