Reklama

Siły zbrojne

Wspólne ćwiczenia Sił Powietrznych Polski i Ukrainy

MiG-29 startujący z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Fot. 22 BLT
MiG-29 startujący z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Fot. 22 BLT

Ukraińskie Ministerstwo Obrony informuje o przygotowaniach do międzynarodowych manewrów lotniczych „Bezpieczne Niebo”, w których mają wziąć udział Siły Powietrzne z Polski. Ćwiczenia mają być realizowane od maja do lipca 2014 roku – informuje na stronie internetowej resort obrony Ukrainy.  

Obecnie Ukraińskie Siły Powietrzne rozważają zorganizowanie spotkania z międzynarodowymi ekspertami, które ma pomóc w przygotowaniu ćwiczeń. W manewrach mają brać udział samoloty MiG-29 i Su-27 Sił Powietrznych Ukrainy oraz polskie maszyny MiG-29 i F-16.

Ćwiczenia w swoim zakresie mają objąć taktyczne treningi wykrywania czy przechwytywania celów powietrznych. Dodatkowo planuje się dyskusję nad wymianą informacji dotyczącą międzypaństwowego ruchu powietrznego, a także ustalenie tras dla statków powietrznych przemieszczających się pomiędzy Ukrainą i Polską.

Reklama

Komentarze (22)

 1. Darek S.

  Dlaczego na tych ćwiczeniach nie będzie Turków ?

  1. gggg

   dobre pytanie, generalnie turków to nigdzie nie ma, nawet nie manewrują. To jest wszystko ciekawe i nie zrozumiałe.

 2. rrrrrr

  nasz rząd rzeczywiście chce w tytę od ruskich. Głupie posunięcia i już mnie to zaczyna drażnić !!!

 3. Rambo

  mam nadzieje ze beda cwiczyc nad niebem polskim, bo ukrainski Rzad jest nieuznawany w Rosji wiec bylo by to glupie posuniecie. Niech cwicza dodatklowo Amerykanie i Litwini. Rosja ma chyba tylko 600tysiecy wojska, na wschodzie potrzebuje 1/3 zeby sie chronic, na poludniu na Kaukazie potrzebuje 1/3 bo ich Islam zaleje no wiec moga max zucic 300tysiecy na wschod, musza przesc ukraine, wiec zostanie 200, atakujacy musi miec przewage 2do3 krotna zeby miec szanse wiec nasze 100 tysiecy powinno byc ok, wcale niejest tak zle, narazie bym w portki nierobil.Ale powinmysmy sie zbroic a nie prowokowac Rosji takimi cwiczeniami, a moze sprawdzimy ich granice powietrzne w obwodzie Kalingradzkim, no chyba lepiej nie.

  1. x

   Litwini nie posiadają bojowego lotnictwa myśliwskiego.

 4. okapoka

  Niech ćwiczą. Te same wersje maszyn mają ruscy. Dobrze będzie wiedzieć jak to w szybki i prosty sposób zestrzelić ;) A dodatkowo jeśli miałyby być jakieś loty nad Ukrainą to proponuje z efów zmazać szachownice tak dla jaj, a z mundurów odkleić naszywki :D

 5. Strateg domowy

  Wg mnie USA i GB dziś walczą o swój autorytet na całym świecie, bo Putin Rosji już go zniszczył. teraz dwa pierwsze mają perspektywę albo zostania wiarygodnymi partnerami i stronami umów albo nikt z nimi poważnie nie będzie interesów robił, bo oni potem umów nie dotrzymują skoro skutecznie ich nie realizują. Utrata gigantycznych zysków i pozycji na całym świecie grozi właśnie GB i USA. Co oni teraz zrobią z Putinkiem ? Propaganda rządów państw świata nie przekonają , tu będą liczyć się fakty. Tu mamy teraz walkę o władzę poszczególnych rządów u siebie, bo to zaważy w krajach wewnątrz ale i na świecie, bo wiarygodność daje sojusze i zarobek krajom sygnatariuszom umowy budapesztańskiej. Jeżeli USA i GB nie obronią integralności Ukrainy to w konsekwencji te kraje dotknie infamia i ostracyzm ledwie kamuflowany dyplomacją na całym świecie. No, chyba, że Putina wyrzuca z Ukrainy. On wtedy może stracić władze u siebie, bo dyrdymały ludziom od 16 lat wciska piorąc im mózgi, a teraz ludziska się zdziwią. Ale nawet i głos ludu ciemnego nie straszny. Gorzej, bo ostre sankcje, blokada, zimna wojna odetnie kasę zgromadzoną na Zachodzie wszystkim Rosjanom i towary tym w kraju biedniejszym. Zachód szybko zbuduje sobie linie dostaw surowców. Rosja zaś straci bardzo dużo. Pytanie czy Zachód jak Judasz za srebrniki sprzeda swój honor za kasę srebrniki czy zachowa twarz i siłę nawet zwiększy ultymatywnie wypychając Putina z Ukrainy ? Z kim warto będzie trzymać okaże się niebawem, bo prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Waży się przyszłość nie tylko USA, GB i FR, ale i przebiegłych Niemców i Europy środkowej, a nawet interesów afrykańskich Francji itd. Rozpoczęło się nowe rozdanie. Możecie być tego pewni, bo na kłamstwie nic trwałego zbudować się nie da. Przyjaźni prawdziwych między narodami zaś nie złamie nikt. To apropo`s Ukrainy i naszych słowiańskich krajów bratnich demokratycznych choć trochę. Zadziwia mnie hipokryzja Zachodu łojącego kasę na zbrojeniu Rosji, a ta jak 1939 znów dąży do rewizji porządku światowego na wzór Stalina. My Polacy drugi raz w farsie zdemoralizowanych bogaczy globalnych nie chcemy brać udziału. Polska zawsze otwarta jest do równoprawnych stosunków z każdym. Gorzej, bo inne narody jeszcze nie dojrzały do tego.

 6. pacodegen

  Amerykanie gwarantowali Ukrainie a Polacy się wpychają, Amerykanie zniosą wizy Ukraińcom, ale nie nam! Tyle z tego mamy i mieć będziemy! Taka nasza skuteczność, dymają nas wszyscy, a my się dajemy, bo mamy to we krwi!! Po wojnie ZSRR, a teraz USA, różnicy za wielkiej nie ma w czołobitności!

 7. Maciej3

  informuje resort obrony ukrainy -dobrze ,ze ktos o tym napisał .Jakos nigdy razem nie ćwiczyli ?Pewnie się dowiemy ,ze takie ustalenia były juz dawno po wizycie w sierpniu w Radomiu ;)

 8. Maciej3

  informuje resort obrony ukrainy -dobrze ,ze ktos o tym napisał .Jakos nigdy razem nie ćwiczyli ?Pewnie się dowiemy ,ze takie ustalenia były juz dawno po wizycie w sierpniu w Radomiu ;)

 9. leszek

  Widać że ruska agentura już na forach pracuje. Nic wam to pachołki nie da.

  1. sec

   Niestety obawiam się że to wcale nie jest ruska agentura. To się po prostu nazywa wrodzona głupota.

 10. romek

  Uczyl Marcin Marcina a sam glupi jak swinia. I tyle w tym temacie.

  1. Wlad:o)

   Poziom Twojego komenatarza??? To jakby "waz wiatra puscil" wez idz sie wykakaj w inne miejsce

 11. polomarket

  To nie są polskie samoloty i polscy piloci, takie F-16 można w Polsce kupić w każdej Biedronce! ;)))

  1. aircrash

   Rewelka:) Pamiętajmy tylko o odpruciu naszywek:)

  2. jaan

   Gdyby przyleciały samoloty z Finlandii ze swoją flagą, która ma elementy przypominające swastykę to by była sensacja dla Rosjan.

 12. Gladius

  Bardzo dobrze przemyslana decyzja, licze ze dolacza sie jednak inne z kraje Europy Srodkowej i wschodniej <<choc nawetsymbolicznie>> oraz lotnictwo kontynentalne NATO, tak twardo trzeba odpowiedziec na eskalacje napiecia przez Rosje moim zdaniem te manewry powinny rozpoczac sie juz a nie dopiero w Maju

 13. Banita

  a ktos mi wytlumaczy dlaczego tych cwiczen nie mogą z nimi prowadzic amerykanskie f-16 z polskich baz i f -15 z Litwy ? po co my sie tam pchamy? ameryka kazala Sikorskiemu a on jak ten IDIOTA.sabotaz kraju w wykonaniu naszych wladz

  1. alibaba

   Właśnie dotknąłeś sedna sprawy. To jankesi i brytole obiecali Ukraińcom nietykalność więc teraz niech sobie ćwiczą wspólnie.My co najwyżej ( i to już dawno powinniśmy robić ) w ramach "bratniej pomocy " powinniśmy kupić od nich Migi, części i uzbrojenie jak i wiele innych elementów uzbrojenia......

 14. Krzysztof Jarzynka

  Żenada. Sikorski za taką politykę powinien trafić pod Trybunał Stanu! Naraża nas kraj na polityczny i ekonomiczny rewanż Moskwy. I to w imię czego? Dobrosąsiedzkich relacji z nacjonalistycznym rządem ukraińskim?

  1. Luk

   Ooo!!! Kuklinowski!!!

  2. MRSS

   Mówiąc "nacjonalistycznym" masz na myśli prześladowanie Rosjan na Krymie? Czy kult banderowców? Jeśli pierwsze, musiałbyś posługiwać się optyką Moskwy. W co wątpię. Jeśli drugie to – biorąc pod uwagę emocjonalne nacechowanie Twojej wypowiedzi – musiałbyś zakładać, że sympatia do Stepana Bandery jest antypolska. Otóż nie jest. Tak samo jak nasza sympatia do Piłsudskiego nie jest wymierzona w Rosję. To bohater narodowy, ikona, w pewnym sensie założyciel państwa i wg ich optyki tak należy na niego patrzeć, a nie przez polski pryzmat rzezi na Wołyniu i w Małopolsce. Chyba, że ich rzekomy nacjonalizm definiujesz w jeszcze inny sposób?

  3. maniek

   to tylko Rosja może ćwiczyć, a my nie? nie rozumiem Twojego myślenia... mówiąc nacjonalistycznym, powielasz jedynie propagandę Kremla!

 15. k.

  Bardzo dobrze, trzeba umieć powiedzieć stop ruskim zapędom, jak nas zaczepia na ćwiczeniach, to zaczepia też Nato. Lepiej zatrzymać Ruskich nad Dnieprem niż nad Wisłą.

 16. Strieła

  Stop !!! Chcecie aby rosyjskie lotnictwo dołączyło do tych "ćwiczeń" ? Tylko z tym że my będziemy robić za cele dla rosyjskich rakiet.

  1. ziom

   Przykro mi, Wania, słabo ci wyszło, staraj się lepiej ;)

  2. SARMATA

   DLACZEGO POZWALACIE NA KOMENTARZE TAKIEGO RUSKIEGO BARACHŁA

 17. Darek S.

  Czy aby nasi sojusznicy zgodzili sie na przekazanie wiedzy, którą planujemy przekazać Ukraińcom. Czy na Ukrainie zachowali wszystkie teczki swoich agentów. Jak dla mnie wszelkie informacje przekazane Ukraińcom wpadną w ręce Moskwy. No ale trzeba im jakoś pomóc, to nie ulwga kwesti, tylko w mądry spsób.

 18. Andrew

  Jeśli to prawda to mimo mojejego negatywnego stosunku do poczynań Rosji trochę przeginamy, tzn. nasi politycy. Wychodzimy przed szereg i możemy przed tym szeregiem sami zostać , sam na sam z Rosją :(. Oby tak nie było. 3 miliony żołnierzy przeciwko 100 tyś , jesteśmy w dup...e. Samymi rakietami nawet bez głowic jądrowych zniszczą cały nasz kraj. Nie mamy żadnej obrony plot i przeciwrakietowej. wszystko co wystrzelą spadnie tam gdzie zostało wycelowane.

  1. oskarm

   Andrew, Rosjanie maja w sluzbie tylko 766 tys zolnierzy... Tak gwoli scislosci.

  2. MRSS

   Chyba niepotrzebnie zawężasz kwestię do rozwiązań militarnych. Otwartej wojny z udziałem Polski raczej nie należy się bać. Złośliwości natury politycznej czy gospodarczej już tak.

 19. Pilot

  Może nasi Europejscy sojusznicy z NATO by również PRZEĆWICZYLI Z NAMI I UKRAIŃCAMI? Chyba nie boją się Putina?

 20. polana

  bardzo dobre posunięcie - Ruski uwielbiają sytuacje proste. taką byłoby pozostawienie Ukrainy samej sobie. Obecnie jeśli zaryzykują atakiem automatycznie rzucają sie na głęboką wode. Uczmy się na błędach z lat 30' .... a nie pozwalajmy na neoimperialnej polityki Kremla krok po kroku, udając że to wszystko nas ominie.

  1. polana

   ... na realizacje ....

 21. olo

  Troszku się wyrywamy za bardzo - lepiej się skoncentrować na nakłanianiu UE do wspierania Ukrainy a kasę ładować we własną obronność - zwłaszcza obronę terytorialną. Drażnienie Rosji jest bez sensu a współpracę militarną to można ustalać z Ukrainą po uspokojeniu sutuacji i po wyborach na Ukrainie. Obawiam się, że nasi politycu zgrywają odważnych bo idą wybory i trzeba powalczyć o radykalny elektorat z PIS.

 22. Liliputin

  Po co wsadzacie kij w mrowisko???? Macie na tyle silną armie aby wziąść na siebie wszelkie konsekwencje tej dość ryzykownej zabawy?? Nie chce by moje dzieci umierały za debilizmy naszych niedorozwiniętych mocodawców!!

  1. polak

   Twoje dzieci w Moskwie są bezpieczne :)

  2. ziom

   Wracaj na onet albo gazeta.pl. Ukraińcy potrzebują wiedzy polskich pilotów w sposobach przechwytywania rosyjskich samolotów, które NATO ma rozpracowane i przećwiczone na wiele sposobów. Problemem jest ukraiński standard samolotów, ale zawsze można się pewnych rzeczy nauczyć. W lipcu to może być po sprawie...

  3. jaan

   Takie ćwiczenia powinny się odbywać wspólnie z Luftwaffe a najlepiej z NATO

Reklama