Reklama

Siły zbrojne

Wotum nieufności wobec szefa MON. "Najgorszy z możliwych momentów" [KOMENTARZ]

Fot. mjr Robert Siemaszko/ CO MON
Fot. mjr Robert Siemaszko/ CO MON

Platforma Obywatelska wybrała najgorszy z możliwych momentów wybrała na podjęcie próby odwołania ministra Antoniego Macierewicza. Trudno bowiem nazwać propaństwową postawą, wywoływanie dyskusji na temat relacji z przeszłości szefa resortu obrony, na zaledwie kilka tygodni przed kluczowym, z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, szczytem NATO – pisze w komentarzu Maciej Sankowski. 

Niezależnie od oceny zarówno bieżących poczynań ministra, jak i faktów dotyczących jego przeszłości, sposób prowadzenia debaty jaki proponuje PO, podważa pozycję Polski w tak istotnym momencie. Tym bardziej, że nasze oczekiwania co do efektów Szczytu są bardzo wymierne a jego postanowienia będą miały ogromne znaczenie w horyzoncie długoterminowym.

Ustalenia dotyczące tego, co finalnie uda się osiągnąć trwają przecież właśnie w tej chwili. A negocjacje wymagają ciszy i spokoju. Warto w tym kontekście podkreślić, że nieprzypadkowo akurat teraz pojawiają się informacje o wysłaniu polskiego kontyngentu do Iraku… 

Podobnie nie rozumiem decyzji Gazety Wyborczej, która zdecydowała się na publikację tekstu właśnie teraz. Tym bardziej, że zawarte w artykule informacje nie dotyczą spraw rozgrywających się tu i teraz. Nie chodzi o wielkie pieniądze, przetargi, ani inne kontrowersyjne rozstrzygnięcia, których bieg miał wstrzymać artykuł. Innymi słowy, gdyby tekst ukazał się w sierpniu, we wrześniu czy pół roku temu, wydźwięk byłby przecież podobny. 

Uważam, że od opozycji, nawet w wydaniu totalnym, powinniśmy oczekiwać jednak pogłębionej refleksji, szczególnie w tak wrażliwym dla kraju czasie. Tym bardziej, że nie jest wcale wykluczone, że przyszłemu ministrowi obrony (być może z PO) przyjdzie działać wedle planu naszkicowanego przez Szczyt NATO…

Maciej Sankowski

 

 

 

Reklama

Komentarze (12)

 1. s

  Jednak jak się okazuje wotum nieufności było zasadne, tego Pana należy natychmiast odwołać i odseparować od społeczeństwa

 2. Cannon Rock

  Fakty są takie, że za Macierewicza stanęły największe programy zbrojeniowe ( nie możecie temu zaprzeczyć). Zamiast od 7 miesięcy posuwać procedury związane z Wisłą to zakup został wstrzymany do nie wiadomo kiedy. Nie wspomnę o śmigłowcach. Jedyne o czym czytamy na takich portalach jak np. D24 to kolejne przełomowe konferencje....

  1. rolnik z pola

   Zakup Wisły ? A na kiedy dostawa ? na zakończenie wojny ? Czemu po publicznym stwierdzeniu przez MON, że Wisła nie istnieje , nagle oferent Wisły zmienił warunki umowy na korzystniejsze , nagle dostawa baterii zapasowej została zoferowana nie w 36 miesięcy ale w 24 miesiące , jak to misiu wytłumaczysz ? Nagle Raythoon zmiękł pod wpływem szalonego Macierewicza aby nie stracić kontraktu ? Można było o tym poczytać na defence24 , czemu nagle Raytheon zmienił warunki proponowanej oferty na korzystniejsze ? Nie można było tak od początku ?

 3. Jamajczyk

  To nie od ministra (polityków) tylko od samych żołnierzy zależy jaka będzie Polska armia. A im zależy żeby nasza armia była jak najlepsza.

  1. wuwuzele

   Tak jest chyba tylko na Jamajce...

 4. marcin

  Zachód wie, że nie ma z kim rozmawiać po polskiej stronie. Więc termin jest bardzo dobry

 5. Tap

  Co się takiego dzieje, że nie można stawiać AM wotum nieufności, jesteśmy w stanie wojny ( komuś ją wypowiedzieliśmy ), w mojej ocenie stawianie mu votum nieufności jest uzasadnione, a zdania typu swój chłop, człowiek na swoim miejscu, patrzcie co zrobił, to tylko puste wypowiedzi. Sam jak dotąd zadekretował tylko OT, no i wstrzymał zakupy dla wojska, oraz za forsę dla wojska kupuje samoloty dla VIP. Wszystkie podpisane przetargi były od poprzedników. OT tylko w samych etatach kosztować będzie rocznie 500.000.000 zł, przy zerowej wartości bojowej ( co do tego nie ma żadnej wątpliwości ), chyba że ktoś myśli, że żołnierza można wyszkolić w 1 weekend w miesiącu, a zawodowcom płacą za siedzenie w leżakach i opalanie się. Jeżeli tak to radze obejrzeć jak wyglądają poligony. Jak słyszę, że w OT mają być czołgi to ręce opadają, jak ich nie ma nawet dla zawodowych. Tyle w temacie dobrego Cara.

  1. zby79

   To ile tego OT ma być, że etaty będą kosztować 500.000.000? 2 miliony? Poza tym co z zapisanym w konstytucji prawem prezydenta do mobilizacji? Wartość OT jest według Ciebie zerowa, więc jaka jest wartość ludzi bez żadnego przeszkolenia? Jakie zakupy wstrzymał? PO miało 8 lat na zakupy i co zrobiło? Wielkie nic. W ostatnim roku rządzenia rozstrzygnęli przetarg na najmniej potrzebne śmigłowce plus Wisła w cenie z kosmosu.

 6. Obserwator

  Niestety z tym komentarzem nie można się zgodzić. AM jest "politykiem", który na votum nieufności zasłużył jak nikt inny. już dawno powinien zostać wysłany na "śmietnik historii". Szkoda, że PO jednak nie potraf uzasadnić tego wniosku i obronić go w Sejmie. Szczyt NATO przeminie a niszczycielska moc pozostanie w MON i Polsce...

  1. Skalman

   Można się zgodzić

  2. SPS

   A jakieś rzeczowe argumenty?

 7. rózia

  dziś widać coraz wyraźniej co w ciągu ośmiu lat zrobili ci ludzie polskiej gospodarce i Siłom Zbrojnym RP. W tej chwili robią co mogą, żeby wszystko wróciło do poprzedniego stanu marazmu, rozpadu Państwa, beznadziei i poklepywania . Zastanawiam się , czy o nich można powiedzieć jeszcze "opozycja" czy to już V-kolumna .

  1. rabarbarus

   Państwo było w doskonałym stanie. Cieszyło się dobrą opinią, a wszystkie obiektywne wskaźniki gospodarcze rosły. To dla potrzeb kampanii ukuto "Polskę w ruinie". Trzeba być naiwniakiem, by w takie rzeczy wierzyć. To pan Macierewicz zastopował kilka programów, które były już rozstrzygnięte (Caracal), lub zmierzały w tym kierunku (Wisła). Ale rozumiem, że niedługo już władza ogłosi, że opozycja to V kolumna i ku radości "ciemnego luda" pokusi się o jej delegalizację?

 8. Krak

  Opozycja podjeła działania mające "zmiejszyć" udanie zapowiadajacy się szczyt NATO w Warszawie, uderzając w postać ministra ON , afirmującego ostatnio wszystko co dotyczy tego spotkania. Głupie to i małostkowe charakterystyczne dla ludzi którzy nie mając własnych pomysłów, zaciekle zwalczają innych, - tak dla zasady,, rodem z "polskiego piekiełka". Nawet negocjacje dotyczące naszych najbardziej żywotnych narodowych interesów i bezpieczeństwa państwa nie są w stanie zatrzymać tej fali wsciekłej nienawiści - no do kogo??? POLSKI, Polaków - bo o naszym bezpieczeństwie ten szczyt NATO w Warszawie bedzie stanowił. Az nie chce mi się wierzyć, ale prosze prześledzić prasę, przy okazji takich wydarzeń - decydujacych momentów w naszej najnowszej hstorii, uaktywniają się ludzie, środowiska, prasa, media torpedujacy polska rację stanu, skala mnie dziwi - nie to że to wystepuje.

 9. gandi xxxx

  PLATFORMA TO AFERZYSCI SZPICLE i ZŁODZIEIE LÓD IUSZ SIĘ PRZEKONAŁ.

  1. M.B.

   Oby wyborcy to dostrzegli, bo to co PO wyprawia, to jest jedna wielka masakra. Nie mogą znieść oderwania od koryta i działają na szkodę Polski.

 10. Mireq

  Pan Macierewicz okazuje się najlepszym ministrem obrony za mojego życia, ciekawe czy nie zmienię zdania, ale jak tak dalej będzie to będzie dobrze.

  1. Marek

   Pan Antoni bez wątpienia jest właściwym człowiekiem na właściwym miejscu.

  2. dwawda

   a co takiego zrobił do tej pory ? wszystko co podpisal / puscil dalej zostało rozpoczęte za poprzedniej ekipy..

 11. Stach

  Panie Macierewicz wcześniej profesjonaliści w służbach bezpieczeństwa typu ABW, SKW, WSW, pochodziły z AON. A tym służbom zarzucić Pan niema co, mowa że ta uczelnia nie kształciła wojskowych to w większości prawda gdyż Obrona Kraju to nie tylko Wojsko które ma uczelnie typowo wojskowe ale służby MSWiA oraz pochodne a ta uczelnia kształciła te kadry. Czy to znaczy że teraz do służb poza armijnych będą trafiać ludzie po seminarium. Bo przekształcenie AON na typowo armijną uczelnie to głupota gdyż nawet WAT bierze cywilów gdyż oficerów mamy i tak za wielu

 12. Mokotów

  Dlaczego teraz? Skąd taka chucpa? Odpowiedź jest prosta, Niemcy mają inne zdanie na temat działalności NATO w Polsce niż Minister i rząd. Jedyny pożytek z tej sytuacji dla Polaków, to uzyskanie jednoznacznej informacji kto pracuje na czyje zlecenie.

  1. Profesor

   "kto pracuje na czyje zlecenie" To było już jasne od dłuższego czasu. Obecne wydarzenia tylko są potwierdzeniem.

  2. veni_vidi_vici

   No właśnie, może pora pomyśleć kto pracuje na zlecenie wschodnie...

  3. dimitris (z Grecji)

   Piszę z Grecji, wiem że to nie blog polityczny, ale czasem trzeba ROZUMIEĆ także ich język, polityków. - W latach 2002-2008, gdy z malejących 8 mld USD grecki deficyt HZ rósł do katastrofalnych 45 mld USD, pamiętam, że pani kanclerz zawsze nas chwaliła, Francuz nas chwalił, Putin też nas (tu na miejscu) bardzo chwalił... A przecież szło to prosto do katastrofy. Więc jak jest teraz ? - Pierre Moscovici, styczeń 2016 - Grecja odzyskuje konkurencyjność - Pierre Moscovici, maj 2016 - W sprawach Grecji znajdujemy się na bardzo dobrej drodze - Angela Merekel, 26 luty 2016 - Droga, którą podąża Grecja jest słuszna - Jean Claude Juncker, maj 2016 - Grecja właśnie odniosła sukces - Jean Claude Juncker, 21 czerwiec 2016 - Jesteście na dobrej drodze, wyniki napawają otuchą ! - Narodowa Służba Statystyczna (Grecji) - komunikat z czerwca br. Kwiecień 2016, do kwietnia 2015 - spadek produkcji przemysłowej o (dalszych) 15,3%... ... Czyli mówicie Państwo że zachodni przywódcy i ich media w Polsce mówią o obecnym MON bardzo źle ? - No to całe szczęście ! ! !

Reklama