Reklama

Siły zbrojne

WOT szkoli się na ppk Javelin

Fot. Sgt. Timothy Hamlin/EUCOM
Fot. Sgt. Timothy Hamlin/EUCOM

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu rozpoczął się kurs dla instruktorów w zakresie obsługi przeciwpancernych pocisków kierowanych AGM-148F Javelin. Jest to element wartego 54,5 mln USD kontraktu z czerwca ubiegłego roku. Do maja szkolenie ma przejść kilkadziesiąt osób, które będą odpowiedziane za przygotowanie operatorów tych systemów przeciwpancernych.

Przenośne wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin mają trafić na uzbrojenie żołnierzy trzech brygad Wojsk Obrony Terytorialnej, położonych we wschodniej części Polski. W maju 2020 roku MON zawarło wart 54,5 mln USD kontrakt, który obejmował dostawę 60 wyrzutni oraz 180 pocisków FGM-148F Javelin wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. W skład pakietu logistycznego wchodzą urządzenia diagnostyczne, przyrządy kontrolno-pomiarowe, zestawy narzędzi oraz zapas części zamiennych. Pakiet szkoleniowy obejmuje 8 trenażerów stacjonarnych EPBST, 17 makiet gabarytowo-masowych MSR oraz cykl szkoleń specjalistycznych. 

Rozpoczęcie szkolenia instruktorów, którzy będą odpowiedzialni za dalsze szkolenie w zakresie operowania, obsługi amunicji i techniki użycia ppk Javelin związane jest z rychłym dostarczeniem pierwszych zestawów, których dostawy mają zakończyć się w listopadzie. Grupa kilkudziesięciu żołnierzy będzie szkolić się do maja bieżącego roku w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Z pewnością nie jest to decyzja przypadkowa, gdyż w Toruniu mieści się również Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. Józefa Bema, odpowiedzialne za kształcenie kadry sił zbrojnych w zakresie m. in. obsługi uzbrojenia rakietowego.

Javelin to amerykański przeciwpancerny pocisk kierowany, naprowadzany za pomocą głowicy termowizyjnej, na zasadzie „odpal i zapomnij”. Może zwalczać cele z przedniej i z górnej półsfery („top attack”). Maksymalny zasięg to – w zależności od wersji – od 2,5 do ponad 4 km. Wojska Obrony Terytorialnej pozyskują najnowszą produkowaną obecnie wersję Javelina, czyli FGM-148F, od niedawna dostarczaną użytkownikom tego ppk i dysponującą wielozadaniową głowicą kumulacyjną MPWH o większej skuteczności oraz zmodyfikowanym systemem naprowadzania.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama