Reklama

Siły zbrojne

Wojsko zakupi systemy wspomagające lądowanie

Fot. Miks Uzans/FLICKR - Allied Joint Force Command Brunssum
Fot. Miks Uzans/FLICKR - Allied Joint Force Command Brunssum

Inspektorat Uzbrojenia w ramach fazy analityczno-koncepcyjnej rozpoczął badanie rynku, którego celem jest pozyskanie niezbędnych informacji do zidentyfikowania wykonawców posiadających zdolność do modernizacji radiolokacyjnych systemów lądowania GCA 2000.

Celem prowadzonego przez Inspektorat Uzbrojenia badania rynku będzie pozyskanie i analiza informacji dotyczących wykonawców mogących zrealizować modernizację pięciu eksploatowanych w Siłach Zbrojnych radiolokacyjnych systemów lądowania GCA 2000 do standardu wprowadzanych na wyposażenie Sił Zbrojnych od 2016 roku.

Czytaj także: Dane z F-16 dla sił naziemnych. Wojsko kupi sprzęt dla kontrolerów wsparcia

Modernizacji powinny podlegać co najmniej następujące systemy (moduły) funkcjonalne:
- system radarowy ASR i PAR,
- system identyfikacji IFF,
- system komunikacji głosowej VCS,
- system obiektywne kontroli,
- oprogramowanie systemowe, diagnostyczne oraz stanowisk roboczych,
- system teletechniczny,
- system zasilania energetycznego.

Chętne do udziału w dialogu technicznym podmioty swoje wnioski mogą składać do 31 sierpnia br. Przy czym należy pamiętać, iż IU nie posiada praw majątkowych do dokumentacji technicznej systemu GCA 2000 i nie posiada prawa do przekazywania ww. dokumentacji potencjalnym wykonawcom. W związku z tym, musi on mieć prawną i techniczną zdolność modernizacji systemu GCA 2000. Obecnie wprowadzonych na wyposażenie Sił Zbrojnych RP systemów radiolokacyjnych jest firma Harris Corporation.

Czytaj także: Wojsko kupi symulatory dla przeciwlotniczych New

System radiolokacyjny GCA-2000 (Ground Control Approach) przeznaczony jest do obserwacji przestrzeni powietrznej w pobliżu lotnisk oraz sprowadzania samolotów do lądowania w każdych warunkach meteorologicznych. Pełni on funkcje radaru precyzyjnego podejścia (PAR) i radaru kontroli zbliżania (ASR) przy wykorzystaniu tego samego zestawu anten.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Jakub

  Czytać ze zrozumieniem. GCA już jest u nas, na 5 lotniskach. Chcą je modernizować. A RSP to gdzieś tam jeszcze jest używane, bo przecież nie zezłomują wszystkiego. GCA nie przewiozą w 20 min na następne lotnisko a RSP owszem.

 2. Auslander

  To co to jak do tej pory nasze sokoly ladowaly na oko ?. :E

  1. rob

   idąc twoim tokiem myślenia w domu posiadasz telewizor kolorowy rubin - bo skoro gra to po co go unowocześniać

  2. Koba

   Jakoś lądowały. Podczas pikniku lotniczego w Łasku w ubiegłym roku obejrzałem sobie to archaiczne urządzenie zwane "Radiolokacyjny system lądowania RSP-8/10". Wygląda na znacznie starsze ode mnie i nie wzbudza zaufania swoim stanem technicznym. Spójrzcie sami: http://www.panoramio.com/photo/126671244 Nie dziwota, że chcą kupić nowe.

 3. slow65

  tak coś myślę że słaby jest ten system co w w/w artykule jest wymieniany a nasze sokoły wiadomo gdzie poleciały ! !!;-)

Reklama