Reklama

Siły zbrojne

Wojsko szkoli kontrolerów wsparcia lotniczego [FOTO]

Fot. 1BLWL
Fot. 1BLWL

1. Brygada Lotnictwa Wojsk Lądowych poinformowała o szkoleniu żołnierzy Centralnej Grupy Taktycznego Zespołu Kontroli Obszaru Powietrznego. Brali oni udział w praktycznym ćwiczeniach w naprowadzaniu statków powietrznych na cele naziemne.

Żołnierze z Centralnej Grupy Taktycznego Zespołu Kontroli Obszaru Powietrznego (TZKOP) od 22 do 26 marca 2021 r., realizowali szkolenie z bezpośredniego wsparcia lotniczego (CAS – Close Air Support) we współpracy z samolotami Su-22 z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego oraz F-16 z 31 i 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego oraz śmigłowcami Mi-24 oraz Mi-2 z 49. Bazy Lotniczej.

Zadanie to realizowane było na terenie 21. Centralnego Poligonu Lotniczego w Nadarzycach z użyciem lotniczych środków bojowych oraz poza poligonem, gdzie prowadzone były misje CAS bez użycia uzbrojenia. Celem szkolenia było realizowanie misji CAS w dzień i w nocy oraz podnoszenie i utrzymywanie kwalifikacji wysuniętych nawigatorów naprowadzania lotnictwa.

Zdolności, jakie zapewnia Centralna Grupa Taktycznego Zespołu Kontroli Obszaru Powietrznego mogą być szczególnie istotne przy realizowaniu misji CAS, zarówno przez lotnictwo Wojsk Lądowych jak i lotnictwo taktyczne Sił Powietrznych, a także jednostki sojusznicze. Bliska współpraca nawigatorów naprowadzania lotnictwa zarówno z jednostkami działającymi na lądzie, jak i z pilotami pozwala na wykonywanie precyzyjnych i skoordynowanych uderzeń, a przez to efektywne wspomaganie żołnierzy walczących na ziemi.

Reklama

Reklama

image
Fot. 1BLWL
image
Fot. 1BLWL
image
Fot. 1BLWL
image
Fot. 1BLWL
Reklama

Komentarze

    Reklama