Reklama

Siły zbrojne

Wojsko poszukuje karabinu wyborowego 8,6 mm

Wojsko Polskie chce pozyskać karabiny wyborowe na amunicję 8,6 mm Lapua Magnum - fot: J.Sabak/D24
Wojsko Polskie chce pozyskać karabiny wyborowe na amunicję 8,6 mm Lapua Magnum - fot: J.Sabak/D24

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił dialog techniczny dotyczący "8,6 mm powtarzalnego karabinu wyborowego na nabój wzmocniony wraz z amunicją i systemem celowników". Procedura dotyczy broni snajperskiej na specjalną amunicję .338 Lapua Magnum, charakteryzującą się zasięgiem skutecznym przekraczającym 2 km. 

Rekordowy strzał bojowy z użyciem tych pocisków miał miejsce w Afganistanie. Brytyjski snajper Craig Harrison zlikwidował w 2009 roku dwóch Talibów z odległości 2475 m. Naboje Lapua Magnum umożliwiają zwalczanie celów żywych i lekko opancerzonych na dystans dostępny dla Wielkokalibrowych Karabinów Wyborowych kalibru 12,7 mm przy znacznie mniejszych wymiarach i masie broni. 

Inspektorat uzbrojenia poszukuje karabinu powtarzalnego zgodnego ze standardami NATO dla broni precyzyjnej korzystającej z amunicji 8,6 x 70 mmm Lapua Magnum.

Zgodnie z wymaganiami technicznymi broń powinna mieć pięcionabojowy magazynek i masę do 7 kg bez celownika i amunicji. Długość broni ma wynosić poniżej 1300 mm przy lufie długości co najmniej 660 mm. Wymagany zasięg ognia to co najmniej 1200 metrów. Wytrzymałość broni oszacowano na 10 tys. strzałów lub 30 lat, przy czym lufa powinna mieć żywotność co najmniej 2,5 tys. strzałów. 

Całość dopełnia celownik optyczny umożliwiający prowadzenie ognia w dzień, w nocy i przy warunkach ograniczonej widoczności, korzystający z mocowania na standardowej szynie Picatinny (standard MIL-STD-1913). Wraz z bronią i systemem celowniczym wymagania techniczne obejmują też przeszkolenie 12 instruktorów. 

Termin przesyłania aplikacji w tym dialogu technicznym mija 5 marca 2014 roku, natomiast procedura ma zakończyć się do dnia 11 kwietnia 2014 roku. 

Jednym z faworytów będzie z pewnością krajowy karabin wyborowy kalibru 8,6 mm ALEX-338 produkowany przez Zakłady Mechaniczne Tarnów. Broń posiada zwartą konstrukcję w układzie bezkolbowym i przy wymaganej długości lufy (660mm) mierzy jedynie 985 mm. Zgodnie z danymi producenta może on razić cele żywe na dystansie 2 km i lekko opancerzone w połowie tego dystansu. Masa broni to 6,1 kg.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.