Reklama

Siły zbrojne

Wojsko Polskie zakontraktowało dostawę mundurów za blisko 100 mln złotych

fot.mjr Dariusz Osowski/http://do.wp.mil.pl/
fot.mjr Dariusz Osowski/http://do.wp.mil.pl/

Wojsko Polskie zakontraktowało dostawę mundurów za blisko 100 mln zł. Kontrakt dotyczy setek tysięcy kompletów odzieży ochronnej i 300 mundurów tropikalnych wz. 2010.

Zamówienia realizowane przez cztery firmy na rzecz 2. Regionalnej Bazy Logistycznej z Warszawy stanowią część zakupów umundurowania i wyposażenia o łącznej wartości niemal ćwierć miliarda złotych zaplanowanych na lata 2014-2016. Dokładana suma podpisanych w tym konkretnym przetargu umów to 99, 025 mln zł i obejmują one dostawy, których realizacja zaplanowana jest na rok 2014.  

Produkcja trzystu kompletnych (tzn. bluza i spodnie długie) mundurów polowych tropikalnych wz. 2010 przypadnie Zakładom Odzieżowym "Wybrzeże" z Gdyni. Wartość całkowita tego kontraktu to 105,9 tys. zł.

Ubrania ochronne marynarki wojennej, złożone z ocieplanej kurtki i spodni ze stosownie odpornej na wodę tkaniny w ilości 500 kpl dostarczy firma Arlen z Warszawy, za sumę 728,7 tys. zł. Ten sam producent uzyskał też dwa spośród trzech zamówień na komplety ocieplanych kurtek i spodni w standardowym kamuflażu WP. Łącznie dostarczy 60 tys. kompletów odzieży ochronnej tego typu za sumę 65, 9 mln zł.

Pozostałe 30 tys. zamówionych kompletów zimowego umundurowania ma wyprodukować konsorcjum firm: Summit i Konfekcjoner za sumę 32,3 mln zł.

Średnio za komplet odzieży ochronnej wojsko zapłaci około 1090 zł, a marynarka 1457 zł. Mundur tropikalny to dla podatnika koszt 353 zł. Wszystkie dostawy powinny zostać zrealizowane do 31 października 2014 roku. 

Reklama

Komentarze (10)

 1. Konieczko

  Lepszy jakościowo oraz pod względem kroju mundur polowy produkcji Helikon-tex można kupić za ok. 280 PL . Za co podatnik przepłaca 70 PLN?

  1. pELIKON

   lepszy jakościowo? hehe chiński szmelc

  2. ewf

   Na prawde, lepszy jakosciowo? bua hah a h aha h ah a h ah ah h ah h ah h ah ah ah h a ha ha h h ha

 2. hehehe

  W US Army żołnierz musi sobie kupić mundur za własne pieniądze. Nie ma w związku z tym przewałów na podatnikach a żołnierze dbają o mundury.

  1. b

   Od razu widać, że nie masz pojęcia co piszesz

 3. FRANK DUX

  Niewiarygodne, cała Europa zaczyna się zbroić, wyposażać swoje wojsko w najnowsze technologie, a co robi polski resort obrony.....kupuje nowe mundury. Jestem przerażony, takie zakupy to tylko nas ośmieszają i nic więcej. Nie piszcie na temat polskiej armii bo naprawdę nie ma czym się chwalić!!!

  1. qwerty

   A w czym niby mieliby obsługiwać te technologie. W kalesonach? Kolega chyba niewiele ma wspólnego z wojskiem, bo wygodny i trwały mundur to jedna z podstawowych rzeczy w każdej armii.

 4. Jan Sztorm

  Kiedy MON wymieni kompletnie przestarzałe oporządzenie tzw. "szelki dusicielki" które wcąż "pokutuje" w wielu jednostkach i to trochę nowsze ale już przestarzałe - z czarną oblamówką, i wiązane na czarne sznurowadła pod pachami, przypominające damskie gorsety, albo akcesoria striptizerek bardziej niż współczesne kamizelki wojskowe. Dlaczego MON wyposaża żołnierzy w czarne czapki i czarne polary, co to, firma kominiarska?? Kiedy wreszcie spadochroniarze z 6 BPow-des. doczekają się nowych hełmów na które czekają od końca ubiegłego stulecia? Przecież to nie są jakieś skompliowane kontrakty! Dlaczego więc i skąd taka "nierozbiericha" rodem z epoki ZSSR?? Przypuszczam że przyczyna tkwi głębko w patologicznym systemie doboru kadr typu "bierny, mierny, bez przygotowania i wiedzy, ale swój, kumpel, kolega kolegi" w centrali MON i Inspektoracie Wsparcia dokonującym zakupów.

  1. www

   Hełmy dla skoczków już dawno by były tylko dwie mądre głowy z 6 Brygady zakwestionowało kiedyś przetarg. bo się linki zaczepią po się to po się tamto. A te kamizelki Lubawy są nie lepsze pseudo Homonto. A co do kadr to masz racje zgraja hamulcowych najgorsze stare betony potrafią się doczepić do butów, że nie kontraktowe tylko prywatne bo kamizelki prywatne bo takie inne nikt nie spyta sie co lepsze tylko jak te konie klapki na oczach i do przodu.

 5. Zxxp

  o kondycji wojska świadczy wyposażenie indywidualne żołnierzy. Wzór kamuflażu, filcowe berety, stare hełmy-orzeszki skoczków (te akurat się zmienią) to przeszłość z lat 90-tych. Rosjanie wizualnie i propagandowo pokazali że są nowocześniejsi niż wszyscy myśleli: dzięki nowym mundurom polowym. Mam dosyć tego typu kamuflażu. Czas na polski Multikam, taki jak używają nasi specjalsi.

  1. Mat rezerwy

   A ja twierdzę że wz.2010 w panterze jest dobrym rozwiazaniem . Niestety w naszych lasach multicam i jego odmiany sa za jasne. Proszę popatrzeć na Specjalsów - w lesie używają wlasnie mundurow we wzorze pantera. Multicam jest bardzo dobry w terenie pól i w górach.

 6. Jajko

  No wszystko fajnie a za jakieś dwa lata będą znowu kupować mundury za 100 mln bo trzeba będzie wprowadzić nowy wzór kamuflażu co też powinno być zrobione parę lat wcześniej

 7. b9jx

  No nareszcie jakieś strategiczne zakupy dające przewagę na współczesnym polu walki. Brawo.

 8. And

  Gdzie te setki tysięcy kompletów odzieży ? Z wyliczeń wychodzi niecałe 91 tysięcy kompletów.

 9. sisi

  Trzeba było tak od razu z tym...ale to przynajmniej 5 lat wcześniej...

 10. Luki

  A co z nowymi hełmami? dalej będą śmigać w czapkach blaszkach?

Reklama