Siły zbrojne

Wojsko negocjuje zakup amunicji do granatników 40 mm

Żołnierz z granatnikiem GPBO-40, należącym do wspólnego systemu broni z granatem NGO-1N - fot. st. chor. sztab. A.Roik/zoom.gov.pl
Żołnierz z granatnikiem GPBO-40, należącym do wspólnego systemu broni z granatem NGO-1N - fot. st. chor. sztab. A.Roik/zoom.gov.pl

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął negocjacje z Zakładami Metalowymi "Dezamet" w sprawie zakupu 12 tys. granatów odłamkowych NGO-N1, przeznaczonych do granatników 40mm. Dostawy miałyby zostać zrealizowane w latach 2014-2017. 

Granat NGO-N1 to standardowa odłamkowa amunicja granatnikowa 40x47 mm wyposażona w mechanizm samolikwidacji. Naboje tego typu są na wyposażeniu Wojska Polskiego i są elementem Systemu Broni i Amunicji Obezwładniającej kalibru 40 mm produkcji spółki Dezamet z Nowej Dęby. Należą do niego również inne rodzaj stosowanej przez wojsko amunicji oraz  granatniki podwieszane GPBO-40 i samodzielne granatniki GSBO-40. Na uzbrojeniu różnych formacji jest łącznie 610 sztuk broni obu typów. Obecnie trwają również negocjacje w zakresie pozyskania kolejnych 296 sztuk granatników podwieszanych w latach 2014-2015.

Stąd zrozumiała decyzja Inspektoratu Uzbrojenia, aby amunicję, w liczbie 12 tys. sztuk pocisków NGO-N1, pozyskać również na drodze negocjacji z producentem, zamiast sięgać do przetargu. W uzasadnieniu Inspektorat słusznie zauważa, że wprowadzenie odmiennego od obecnie stosowanego systemu amunicji mogłoby spowodować nie tylko skomplikowanie procedur logistycznych, ale również wpłynąć na niepotrzebne skomplikowanie procesu szkolenia.

W oparciu o te przesłanki Inspektorat Uzbrojenia zdecydował się na rozpoczęcie negocjacji z producentem. Jest to kolejny już przypadek wyboru tego typu procedury, która zapewnia ciągłość współpracy, utrzymanie jednolitego wyposażenia sił zbrojnych, oraz uzyskanie stałych zamówień z jednej strony i odpowiednio niskiej ceny jednostkowej z drugiej. 

Komentarze (4)

 1. termobaryk

  A kiedy armia zamierza zakupić granaty TERMOBARYCZNE. To jest dopiero granat! Rozpirzy wszystko co wokół niego się znajduje. Siła rażenia niesamowita!

 2. sympatyk2000

  Niestety autor strzelił błęda. Amunicja o oznaczeniu NGO-N1 jest amunicją kal.40x46 wersja z samolikwidatorem . Trzeba też dodać że ma zastosowanie również w granatnikach rewolwerowych ,które ostatnio zamierza zakupić nasza armia.

 3. tom

  "W uzasadnieniu Inspektorat słusznie zauważa, że wprowadzenie odmiennego od obecnie stosowanego systemu amunicji mogłoby spowodować nie tylko skomplikowanie procedur logistycznych, ale również wpłynąć na niepotrzebne skomplikowanie procesu szkolenia." Natowskim kalibrem jest 40 x 46, my używamy 40 x 47. Taką gadkę jak powyżej można było wciskać za każdym razem gdy musieliśmy dostosować się do standardów NATO. Poza tym granatnik w MSBS też jest na amunicję 40 x 46.

 4. Scrapp

  To w końcu GPBO-40 strzela nabojem 40x47 czy 40x46? Bo chyba ten drugi jest standardowy w NATO...