Reklama

Siły zbrojne

Wojsko negocjuje zakup "afgańskiej" wersji Beryli

 • Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl
  Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął z Fabryką Broni Łucznik-Radom negocjacje na temat dostawy ponad pięciu tysięcy karabinków wz. 96C Beryl. Miałyby trafić do Wojska Polskiego jeszcze w tym roku. 

Obecnie na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP znajduje się ponad 70 tys. karabinków wz.96 Beryl różnych wersji, w tym subkarabinki Mini Beryl i najstarsze wz. 96A, modernizowane przy okazji remontów do najnowszego standardu wz.96C. Jest czasem nazywany „afgańskim”, gdyż trafiał głównie do oddziałów biorących udział w misjach zagranicznych.

W ramach negocjowanej obecnie umowy do końca listopada 2014 roku Fabryka Broni w Radomiu miałaby dostarczyć 5400 sztuk karabinków wz.96C Beryl. Są one wyposażone w ergonomiczną regulowaną kolbę, powiększony zwalniacz magazynka, skrzydełkowy bezpiecznik, szybkoodłączną szynę montażową nad komorą zamkową i łoże wyposażone w uniwersalne szyny montażowe (dolną zajmuje będący w standardzie chwyt przedni). W standardzie są też półprzeźroczyste magazynki z tworzywa i trzypunktowy pas taktyczny.

Zakup kolejnych karabinków w najnowszej wersji stanowi element Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2014-2015. Wybór procedury negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki Inspektorat Uzbrojenia uzasadnił komplikacjami logistyczno-szkoleniowymi wynikającymi z wprowadzenia nowego typu broni na uzbrojenie WP.

Uznaje za konieczną realizację dodatkowych dostaw 5,56 mm karabinów szturmowych kbs wz. 96 BERYL przez dotychczasowego wykonawcę, tj. Fabrykę Broni ŁUCZNIK-RADOM Sp. z o. o. (…) W opinii Zamawiającego, pozyskanie innych niż wprowadzone na wyposażenie SZ RP karabinów, skomplikowałoby funkcjonowanie istniejącego podsystemu technicznego w zakresie techniki lądowej, wymusiłoby konieczność stworzenia nowego, odrębnego działu podsystemu zabezpieczenia logistycznego (…) Wprowadzenie kolejnego rodzaju karabinków uniemożliwiłoby stosowanie zamienności zespołów, podzespołów i części.

Czytamy w uzasadnieniu wyboru powyższej procedury

Reklama

Komentarze (19)

 1. Sol

  A nie przyszło komus do głowy, że zamawiający te 5000 "Beryli" wiedzą cos na temat MSBSa co nie powinno ujżeć swiatła dziennego i zamawiają to co mogą?

  1. Yyy

   Albo MSBS będzie używany obok beryla

 2. tramal

  po co tyle tych karabinków skoro na pligony jeździ tylko 30tyś żołnierzy reszta to sekretarki i kierowcy

  1. Kris

   W razie wojennej mobilizacji to te 70 tys. Beryli to będzie jak kropla wody w morzu potrzeb. Nie zdiwiłbym się jeśli by wybuchła wojna to niektórzy dostawaliby znowu stare PPS-43.

 3. Sol

  A nie przyszło komus do głowy, że zamawiający te 5000 "Beryli" wiedzą cos na temat MSBSa co nie powinno ujżeć siatła dziennego i zamawiają to co mogą?

 4. podbipieta

  Panowie ,ammo do Beryla jest systemu natowskiego magazynki niekombatybilne.to wiemy ale przestańcie do k..nędzy cały czas narzekac Coś tam robią ,może to i moskiewska swołocz po woroszyłowce,ale ich tak naprawdę jest już b. niewielu.To nasza polska armia,to nasi oficerowie,to nasi żołnierze.to nasza polska armia.Nie obrażamy nigdy Wojska Polskiego A msbs ruszy,bez obaw.,To polska armia.To wasza armia

  1. Jan S.

   Dlatego się o nią troszczymy. A troska polega na wytykaniu błędów, zaniechań i szkodnictwa! Chwalenie szkodnictwa zostawmy wrogom. Nie ulegajmy rządowej propagandzie sukcesu bo to prowadzi do klęski.

  2. marian

   dobrze, można nie narzekać ale najwyższy czas wygonić tych durni z monu-toż oni gnoją armię!!! czy ktoś przejrzy w końcu na oczy!!! krew zalewa ,co oni wyprawiają!!!

  3. ere7

   A czy nie opracowano przypadkiem adaptera do Beryli? Skoro sprawdza się w wersji archer, to myślę, że taki adapter spokojnie może być dodawany do wersji bojowych, żeby go montować w sytuacjach awaryjnych. Wiem, że to obniża niezawodnośc broni, ale w sytuacji konfliktu nie zawsze na pierwszą linie dostarczane jest to co jest niezbędne.

 5. ito

  Z MSBSem byłbym ostrożny- wygląda ładnie, ale czym jest okaże się w praniu- tzn. kiedy parę tysięcy szwejów poturla nim w piachu, błocie i śniegu, poobija po kamieniach i burtach pojazdów a potem zechce strzelać tak, jak będą potrzebowali, a nie tak, jak zakładają teoretyczne programy. Jeśli to wszystko zniesie bez awarii będzie można się na niego w całości przerzucać- na razie, póki nie zostanie wyprodukowana, wprowadzona i sprawdzona odpowiednio duża partia nie ma co eksperymentować. Tym bardziej, ze na MSBS w tym roku raczej nie ma co liczyć. A beryl- cóż, może i wygląda mało modnie, ale działa bardzo dobrze.

 6. cywil

  A co z MSBS ? Pewnie trzeba bedzie jeszcze poczekać.

  1. aircrash

   MSBS dla armii, Beryl dla OT

 7. jan kos

  Ten msbs to taki średni wynalazek; może być rozczarowanie

  1. 1125

   Tak, a masz jakieś fakty na poparcie swojej tezy czy tak sobie napisałeś? FB ma dostarczyć na tą chwilę 11 tys MSBS i tyle samo nowych pistoletów PR-15

  2. Sejsmo

   Zainteresuj się tematem człowieku, zamiast pisać bzdury.

 8. Wojak

  Mundury, namioty, karabiny, granatniki... ktoś się szykuje do wojny?? Dziwna zbieżność.

  1. pit2x

   Si vis pacem, para bellum

  2. Jan S.

   Jak się przez 20 lat nie kupowało prawie nic, to rzeczywiście robi się zbieżność.

 9. Myq

  Też pierwsze, o czym pomyślałem, to po co kupują Beryla, skoro powinien wchodzić MSBS, ale Beryl to dobra broń, dbasz, to nie kaszle, a żołnierz piechoty wie jak się nią zajmować. Narzekających nie rozumiem, Beryl ma długą lufę, jest celny, manipulatory są dostosowane do wygodnej pracy, są szyny montażowe, wyposażenie podstawowego zestawu jest dobre, dodatkowo powinny w zasadniczym składzie znajdować się HWS'y, a do nich przystawki powiększające, co jednak nie ma miejsca, lub są standardowo oszczędzane przez szefów kompanii lub wyżej, bo przecież szwajcary popsują..... Fakt, że nowe musi wejść w pewnym logicznym porządku, żeby nie strzelać sobie w kolano, jak np. zamawianiem PM'ów dla pododdziałów, które już mają Beryla na jednym naboju i magazynku, żeby przypadkiem nie ułatwić sobie życia zamawiając Miniberyla (patrz - rzeczona wymienność elementów i ten sam kaliber). Jeszcze patrząc w sufit, życzyłbym sobie, żeby ktoś, kiedyś, w odległej krainie wpadł na pomysł modernizacji AKMS'a w wojsku. Dużo im nie potrzeba - dobry zestaw szyn, może kolba, powiększony zatrzask magazynka, czy skrzydło bezpiecznika z występem na palec jak w "afgańskim" Berylu, wszak to świetna platforma, amunicji też nie brakuje, a nawet jeśli, to jest tania.

 10. Viktor

  Stękacie jak stare dziadki. Czymś trzeba strzelać do czasu wprowadzenia MSBS. Trzeba też zastąpić czymś stare AK. Nie wszystkim jednostkom potrzebny jest MSBS.

 11. KL

  Jak można przeczytać z powyższego artykułu MSBS to pieśń przyszłości i to dalekiej. Beryl już dawno osiągnął granice możliwości dalszej modernizacji, ale nasz MON przedłuży ich resursy na kolejne 30 lat. Bida z nędzą i wstyd, a miało być tak dobrze pierwsza armia na świecie w całości zaopatrzona w nowoczesną broń strzelecką.

 12. WT

  Czy armia nie może zakupić msbs-y po co kupuje starszy typ broni ?

 13. Elf

  co za bzdura w świetle tego, że wkrótce wojsko ma przejść na MSBS... wiemy dlaczego to zamównienie: fabryka musi mieć zamówienie aby istnieć... znamy też rozwiązanie tej sytuacji: wpłata zaliczki na dostawy MSBS w przyszłym terminie...

  1. Azuxet

   Chodzi o to że za nim Łucznik zacznie produkować msbs (rok?) to bez reprodukcji będzie przynosił straty.wersja C to sprawdzony produkt niezbyt drogi. A broni indywidualnej sam brakuje ( nie biorę pod uuwagę kalachow) . Armia na przezbroi się msbs w rok, patrząc na historię beryla to będzie to raczej 10 lat, także te beryle na pewno się przydadzą

 14. Thule

  Trochę się to mija z celem skoro zaczęto produkować msbs, za chcwilę będzie krzyk żę nie ma pieniędzy na msbs-y

 15. Swiatowid

  Beryl nie musi byc piekny ale za to SPRAWNY

 16. mw

  Po co kupować nowe Beryle skoro za chwilę ma ruszyć produkcja MSBS?

 17. Dodaj komentarz

  Mam nadzieje ze MSBS będzie w wojsku

 18. sas

  Czyli tłumacząc na polski: MSBS do szuflady na dnie biurka.

 19. pytajnik

  To co z MSBS nie lepiej zakupić od razu nowoczesną broń

Reklama