Reklama

Siły zbrojne

Wojsko kupuje pironaboje do foteli katapultowych

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Inspektorat Uzbrojenia wszczął postępowanie dotyczące wyłonienia dostawcy pironabojów PK-21M-2, obecnych w fotelach katapultowych polskich samolotów Su-22 i MiG-29.

W Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej zauważamy, że 15 listopada ruszyło postępowanie na dostawę dwustu pironabojów PK-21M-2, przeznaczonych do zabudowy w fotelach katapultowych K-36DM na samolotach Su-22 i MiG-29. Zamontowane są w układach otwierania spadochronów ratowniczych i w układzie stabilizacji foteli katapultowych.

Pojedynczy pironabój ma kaliber 27,8 mm, jest długi na 157 mm i waży 210 gram, z czego 59 g waży ładunek wybuchowy. Sprzedawany jest między innymi przez Tara Aerospace z Czarnogóry, Standardowe opakowanie zawiera 32 pironaboi.

Termin składania ofert w postępowaniu upływa 16 grudnia bieżącego roku, o godzinie 9:00. Wybrana zostanie taka oferta, spełniająca kryteria określone w specyfikacji warunków zamówienia, czyli w dokumentacji, która zostanie przekazana wybranym podmiotom, wraz z zaproszeniem do składania ofert. Ponadto istotnym, jeżeli niekluczowym wymogiem będzie atrakcyjność ekonomiczna danej oferty.

Naboje należy dostarczyć do 31 października 2022 roku.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (3)

 1. JSM

  Bez prawa do posiadania broni (w tym długiej) dla każdego obywatela zapisanego w konstytucji nigdy w Polsce nie będzie klasy ludzi zainteresowanych czynną obroną kraju.

  1. War

   A co ci ta bron da w obliczu wroga uzbrojonego w czolgi rakiety i atom?....dorosnij i przestan bredzic o dostepie do broni. Czasy partyzantki minely dawno temu.

  2. rmarcin555

   @JSM. Masz jakieś dowody na swoją teorię? Po drugie: PIS nigdy nie da ludziom broni do ręki.

  3. Raw

   @War ma rację. Czasy partyzantki już dawno minęły. Poza tym co Ci da prawo do posiadania broni? Według ciebie wówczas będzie więcej chętnych do służby? Proszę Cię... do wojska idzie się z pasji albo z miłości do ojczyzny a nie z chęci postrzelania sobie czy robienia burd pod biedrą. Jak chcesz sobie postrzelać to idź na strzelnicę albo pograj w bfa dziecko. Nie chciałbym żyć w takiej Polsce gdzie każdy może mieć broń. Nasz nard jest jednym z najbardziej zapracowanych i zestresowanych na świecie więc wiesz co by się działo po legalizacji! Ilość ludzi w depresji, skrajnie nie odpowiedzialnych czy po prostu patologi jest sporo w Polsce i chciałbyś dać takim dostęp do broni!?? Nie jeden nie powinien mieć prawka, najlepiej zakaz prowadzenia taczek a mieli by mieć gnata XD. Popatrz na statystyki zabójstw, samobójstw czy kradzieży z użyciem broni na świecie. Nie zgadniesz gdzie jest najwięcej tych zdarzeń... Dziwnym trafem najwięcej jest w państwach Ameryki Południowej i Północnej. No popatrz co za zbieg okoliczności ;)

 2. locco

  Tylko polskiej produkcji, niezawodne, sprawdzone no i oczywiście najważniejsze kryterium CENA !!!!

  1. kibic

   Chodzi o specjalistyczne ładunki do konkretnych foteli, ładunki będące elementami bezpieczeństwa. Czy Polska kiedykolwiek produkowała dany model? Wątpię, więc skąd weźmiesz te "polskiej produkcji, niezawodne, sprawdzone"? W produkcji takich wyrobów ktoś się na świecie specjalizuje i trzeba z jego produktów skorzystać. To jedyna rozsądna droga.

  2. Edda

   Nie gadaj glupot. Maja byc tej firmy ktora ma certygikat ptiducenta. Cena nie jest istotna. Tu liczy sie jakosc. Juz dorabianie czesci przerabialismy z tragicznym skutkiem.

 3. Dalej parzący

  Ciekawe jak wygląda budowa takiego naboju. Może dało by się tam zastosować relatywnie tanie piro stadionowe?

  1. Gnom

   ??????????????????????????????????????????? - myślisz trochę? To musi być niezawodne i bardzo precyzyjne, to ratuje ludzkie życie i jest synchronizowane w ułamkach sekund.

  2. Oll

   Juz kombinowalismy z czesciami. Doprowadzilo to fo smierci pilota. Niczego ciebie to nie nsuczylo?

  3. Pedro (L)

   Piro stadionowe też musi być niezawodne i bezpieczne. Wyobarzasz sobie co by było gdyby oprawa w czasie meczu spowodowała pożar albo poraniła kibiców?

Reklama