Siły zbrojne

Wojsko kupuje nowe mundury

Fot. st. szer. Łukasz Kermel/17WBZ
Fot. st. szer. Łukasz Kermel/17WBZ

3. Regionalna Baza Logistyczna ogłosiła informację o wybraniu dwóch firm, które dostarczą umundurowanie letnie dla Wojska Polskiego. Wartość całego zamówienia wynosi 1,8 mln zł.

Firma Arlen S.A z Warszawy oraz Spółdzielnia Inwalidów Elremet z Białej Podlaski dostarczą mundury dla Wojska Polskiego.

Oba przedsiębiorstwa wzięły udział w postępowaniu przetargowym na umundurowanie, ogłoszonym przez Inspektorat Uzbrojenia w grudniu 2015 roku. Wówczas zamówienie podzielono na cztery zadania: dostarczenia mundurów polowych letnich WS, kurtki ćwiczebnej z ocieplaczem, kurtki puchowej WS oraz koszulo-bluzy pod kamizelkę ochronną WS.

Firma Arlen S.A. z Warszawy dostarczy 1270 kurtek ćwiczebnych z ocieplaczem. Zgodnie z zamówieniem z 2015 roku istnieje możliwość dokupienia przez IU 200 dodatkowych sztuk zamawianych kurtek. Ponadto firma dostarczy 1337 kurtek puchowych WS. Wartość podpisanej umowy wynosi ponad milion zł.

Natomiast Spółdzielnia Inwalidów Elremet otrzymała zamówienie na dostarczenie mundurów polowych letnich w liczbie 1970 kompletów oraz 2002 koszulo-bluz pod kamizelkę ochronną WS. Koszt zamówienia wyniósł ponad 807 tys. zł.

Komentarze (13)

 1. fan

  Dlaczego kurtek puchowych i koszulo-bluz niema w wojskach lądowych? Rozumiem że WS są super ale wszyscy marzną i przegrzewają się jednakowo.

 2. bombardier

  umundurowanie letnie ?- 1270 kurtek ćwiczebnych z ocieplaczem,1337 kurtek puchowych

  1. kapralek

   Są takie rejony świta gdzie latem jest chłodno :))

 3. Biały

  Białej Podlaskiej!

 4. Rehor

  Proszę o wyjaśnienie, dlaczego WP nie wyposaża wszystkich wojskowych w jednakowe mundury. Rozumiem, że część jest podział na wojska lądowe, siły powietrzne, marynarkę wojenną, i wojska specjalne. Jednak: 1. wojska lądowe to około 45 tysięcy żołnierzy 2. siły powietrzne około 15 tysięcy żołnierzy 3. Marynarka wojenna około 6 tysięcy żołnierzy 4. Wojska specjalne około 2 tysiące żołnierzy Kto więc dostanie nowe mundury? Czy są "wybrane" albo "lepsze" oddziały - które zostaną wyróżnione nowymi mundurami?

  1. AZQW

   to wg ciebie armia liczy 68tys ? to co 32tys wolnych etatow maja ? ;)

  2. sparrow

   Z kalkulacji ilościowych wychodzi mi, że generalicja będzie beneficjentem przetargu

  3. Trep

   Odpowiadając na Twoje pytanie w pierwszej kolejności zawsze dostają wojska specjalne ;) a reszta lata ponich i tak to działa od wielu lat... :/

 5. Nike

  Ciekawe jak będą wyglądać

 6. mlody

  I to jest coś! Bravo MON. Był przetarg, zapewne poprzedzony dialogiem. Ale jednak można! PS Nie wie może ktoś czy będzie przetarg w sprawie onuc? Chętnie w nim wystartuję.

  1. Bartek

   To nie ten MON i nie ten kraj. Musisz trochę dalej na wschód powędrować ze swoją ofertą.

 7. robhood

  to jak rozumiem mundury dla kadry oficerskiej wyzszej stopniem tylko czy jak? szkoda ze nie podano dokladnych danych dla kogo te 'specjalne' mundury ...

 8. Ned

  Teraz kupią a żołnierze otrzymają w 2025 roku bo na początku zamienniki trzeba wydać, bo niestety nikt nie robi kalkulacji i zostają mundury z 1990 roku.

  1. Botak

   Przecież wszyscy żołnierze już popylają w 2010-tkach. Nawet NSRy tylko służba przygotowawcza dostaję bawełniaki, a to i tak ma się skończyć za 2 lata

 9. ajaks

  jakim cudem komplet umundurowanie kupowany w zakładzie mającym zwolnienia podatkowe związane z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych kosztuje ponad 1000$...? po ponad 1500 pln na sztukę... z czego to jest zrobione?

 10. Gajowy

  A starych zapasów nie będą mogli nawet sprzedać na wolnym rynku bo właśnie uchwalili prawo o zakazie noszenia. Brawo! Gospodarski pomyślunek

 11. Jaksar

  przy tych ilościach jakie widzimy to jest to zamówienie wyłącznie dla generalicji i wyższych oficerów!

 12. jacek

  no, no, odważna decyzja

 13. Spane

  Arlen to Polska firma?