Reklama

Siły zbrojne

Wojsko kupuje motocykle i quady

 • OSŻW Warszawa
  OSŻW Warszawa

3. Regionalna Baza Logistyczna ogłosiła postępowanie przetargowe na kupno i dostawę 74 sztuk motocykli oraz trzech pojazdów samochodowych czterokołowych typu quad. Szacowany koszt kontraktu wynosi prawie 2 mln zł.

Zgodnie z informacją zawartą w ogłoszeniu przetargowym Wojsko Polskie planuje zakupić do listopada 2016 roku 74 sztuki motocykli oraz 3 pojazdy czterokołowe typu quad. Przy czym w przetargu dodano również zamówienie objęte prawem opcji, w przypadku posiadania przez 3. Regionalną Logistyczną Bazę dodatkowych środków finansowych. W momencie skorzystanie z tej opcji zakupione zostanie taka sama ilość sztuk pojazdów. Termin powiadomienia o dodatkowym zamówieniu wynosi do 60 dni od dnia zawarcia umowy.

Kontrakt rozpisany został na dwie części (motocykle oraz quady), do których dopuszcza się składanie ofert częściowych, z uwzględnieniem podziału zamówienia na dwa ww. zadania. Szacowana cena dostaw motocykli wynosi 1.850.000,00 zł, zaś na zakup quadów przeznaczono 84.750,00 zł.

Zgodnie ze Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia motocykle  oraz quady muszą być zdolne do wykonywania przewidzianych dla nich zadań transportowych po drogach twardych, gruntowych oraz po bezdrożach w warunkach klimatycznych i terenowych charakterystycznych dla obszaru Europy.

W związku z tym motocykle typu Dual-purpose powinny być wyposażone w czterosuwowy, dwucylindrowy silnik o pojemności minimum 650 cm3 z zapłonem iskrowym lub samoczynnym, chłodzony cieczą. Motocykl powinien posiadać 6-biegową skrzynię biegów i przednie zawieszenie w postaci widelca teleskopowego, tylne zaś w postaci wahacza. Powinien być przystosowany fabrycznie do przewożenia dwóch osób, zaś jego maksymalna waga bez obciążenia nie powinna przekraczać 250 kg.

Natomiast quady powinny posiadać czterosuwowy, dwucylindrowy silnik o pojemności minimum 800 cm3 z zapłonem iskrowym lub samoczynnym, chłodzony cieczą. Pojazd ma mieć napęd 2x4/4x4 elektrycznie zmienny z automatyczną skrzynią biegów (wraz z biegiem wstecznym). W SIWZ określone zostały również jego wymiary: szerokość - 1,4 m, długość - 2,5 m, wysokość - 1,5 m, prześwit poprzeczny pojazdu - 0,24 m. Maksymalna masa pojazdu bez obciążenia nie może przekraczać 400 kg. Quady muszą być fabrycznie przystosowane do przewożenia 2 osób.

Termin składania wniosków został wyznaczony na 20 lipca 2016 roku.

 

Reklama

Komentarze (10)

 1. HanSolo

  Matko! W teren 250kg i minimum 2 cyl 650ccm? Ktoś tu się chyba wziął za nieswoją działkę. 140kg i max 450 w 1 cylindrze! Yamaha WR 450, Suzuki DRZ 400 albo Honda CR450 czy co tam się teraz produkuje. Tu w konkurencji będą 3 sztuki: nowa Yamaha Tenere 700 (74KM - sic!), Kawasaki Versys 650 (szosowy motocykl...) i Suzuki V-Storm 650 (też szosowy.. bez komentarza) Jakby ktoś pytał to KTM ma "odpowiedni" motocykl szosowy i nazywa go szosowym Cena x2. Jest też prawdziwe enduro 450, które, niesłychane, nazywa się enduro. Cena ponad 40k zł ale co to dla Błaszczaka...

 2. fg

  74 motocykle 3 quady ciekaw jestem jak Rosja zareaguje na te gigantyczne zakupy i w jaki sposób zniweluje tę miażdżącą różnice.

 3. Willgraf

  a może skuteczniejsze byłyby stare Zundappy KS760 oraz Kettenkrady ...swoja drogą te tuzy od dialogów technicznych i parametrów są obłędni ..swoja wiedze chyba czerpią z otto moto i magazynu Motor - KTO IM BĘDZIE SERWISOWAŁ W WARUNKACH FRONTOWYCH ! jak można tak ustalać zakupy bez założeń napraw w warunkach frontowych i zapasu części !

 4. [sic!]

  I co kupimy 3 sztuki quadów kompletnie nowego wzoru i producenta, nieużytkowane dotąd w Siłach Zbrojnych? Standaryzacja po całości.

 5. copperfield

  W terenie każdy kilogram się liczy, przetarg pod GS lub Nową Afrykę, w zupełności wystarczyłaby Yamaha 660 tenere - prosty silnik mało elektroniki.

 6. Obywatel Polak

  MOTOCYKL o podanych parametrach: pojemność pow. 650 i waga 250 kg (+ wyposażenie) nie bardzo nadaje się w teren, np. na leśne dukty wystarczyłby 1cylinder i poj. maksymalnie 650

 7. ddt

  Po co motocykle 650 ccm ? Te o pojemności 400 - 500 ccm też sprawnie dają radę ! Wiem bo używałem takich ;-) w służbie.

 8. Piotr

  Putin już całkiem nie będzie mógł spać ...

 9. KP

  Jeżeli w SIWZ podano konkretne wymiary zewnętrzne, to CBA powinno się tym zająć.

  1. 55555

   podają bo chodzi o transport

 10. Gik

  zakupy dla OT

Reklama