Reklama

Siły zbrojne

Wojsko kupuje części do torped ZOP

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

1. Regionalna Baza Logistyczna w Wałczu poinformowała o wyborze spółki Megmar Logistics & Consulting jako dostawcy części do torped zwalczania okrętów podwodnych MU90 Impact za około 13 milionów złotych.

Przedmiotem planowanego do realizacji zamówienia jest „dostawa części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych do torped MU90, które muszą zostać wykonane i dostarczone wg dokumentacji producenta torped i odpowiadać wymaganiom w niej zawartym”.

Do postępowania, które ogłoszono 24 listopada 2015 r., zgłosiła się jedna spóła (Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. z Kutna) i to ona otrzymała zamówienie. Początkowo wartość zamówienia oszacowano na 10 643 627,88 zł, ostatecznie jednak umowa będzie kosztowała 12 981 285,40 zł.

Torpeda MU90 jest produkowana przez francusko-włoskie konsorcjum EuroTorp. Jest ona wykorzystywana w Marynarce Wojennej RP na fregatach typu Oliver Hazard Perry (wyposażonych w wyrzutnie torpedowe kalibru 324 mm) oraz w lotnictwie morskim (przystosowano do ich przenoszenia są śmigłowce pokładowe Kaman SH-2G Super Seasprite oraz działające z brzegu Mi-14PŁ). Jej najważniejszym zadaniem jest zwalczanie okrętów podwodnych, które może atakować na głębokości do 1000 m.

Komentarze (9)

 1. marek!

  jak od prywatnej spolki - to BE, ale jezeli od prywatnej spolki C-cal to AJA. Co to odznacza ...."Francuzi - juz ustawili polski Rzad do pionu? To znaczy kto ? Prezydent Francji? Rzad ? czy moze sp z oo zarejestrowana w Polsce? a odnosnie konfiguracji - po co nam smiglowiec z Exocetem - do dzialan transportowych? No chyba, ze w ramach przezbrajania - Exocet ma zastapic docelowo pociski na okretach, systemy nadbrzezne i czesc rakiet z F16....pamietajmy, ze KAZDY egz smiglowca z dodatkowym wyposazeniem - ma wplyw, na to co koledzy czesto poruszacie - na cene. A wracajac do tematu - myslicie, ze mi sie podoba kupowanie czesci do torped z trzeciej reki? co oczywiscie nie ma wplywu na moj negatywny stosunek do przetargowania obronnosci. Albo niech ktos napisze o co chodzi i dlaczego - albo niech nie zaczyna tematu.....to forum, to nie Onet....

  1. franca

   Le Drian powiedział Macierewiczowi, że odwołanie przetargu z przyczyn politycznych pociągnie za sobą polityczne konsekwencje itd. A następnego dnia było spotkanie pani premier z F Hollandem. Na stronie elysee.fr masz film z deklaracjami po spotkaniu. Słowo Caracal nie pada, ale można się domyśleć co oznacza "strategiczna współpraca przemysłu obronnego Fr i Pl" A jak to sie skonczy, to zobaczymy.

 2. Hmmm...

  Jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o.....

 3. podatnik

  A dlaczego nie bezpośrednio od producenta, tylko przez szemrane spółeczki krzaki? Już silniki do MiG-29 kupowaliśmy przez firmę krzak agenta WSI przepłacają kilka razy względem cen rynkowych. Znowu specsłużby doją podatników? :(

  1. gosc

   Dlatego tez "Początkowo wartość zamówienia oszacowano na 10 643 627,88 zł, ostatecznie jednak umowa będzie kosztowała 12 981 285,40 zł."

 4. zaskoczony

  A to nie można napisać po prostu maila do producenta EuroTorp, tylko musi być jakiś dziwny pośrednik?

  1. aston

   Nie mogą, bo już ich nie produkują

  2. wza

   Nie, nie można. Bo pośrednik by nie zarobił. Przecież to jasna. Pozdrawiam.

 5. dudek

  Wojsko, samo bez pośredników nie potrafi dogadać się z producentem uzbrojenia jakie uzytkuje...co za obciach. No ale przecież w tym kraju to normalne a potem się dziwimy że inni płacą za wszystko 3 krotnie mniej niż my. U nas musi by c zawsze i do wszystkiego łancuszek firm, firemek, dostawców i doradców....i cena z 1000pln dochodzi do 10000pln...hehe...co jak co ale my potrafimy wycisnąc budzet MON jak cytrynkę....rączka rączkę myje....

 6. k

  A będzie można ją zintegrować z Caracalem ?

  1. xcv

   Jest od dawna z nim zintegrowana podobnie jak pocisk Exocet obok na zdjęciu tylko że H225 zostanie uwalony.

  2. sorbi

   Caracal też chyba przenosi MU90

  3. Gyb

   Oczywiście,ze tak

 7. sorbi

  Dlaczego nasi nie mogą kupować bezpośredniou producenta(ów) ,tylko przez pośredników?

 8. były_kanonier

  Rodzinna firma trzydziestolatków - spółka o.o. Nic nie produkuje. Pięć lat na rynku, siedziba jak senatora Kozioła z telewizyjnego serialu. I dostaje zamówienie na 13 mln PLN. W ogóle po co armii tacy pośrednicy i gdzie jest kontrwywiadowcze zabezpieczenie takich zamówień? Nie można kupować bez pośredników?

 9. TTT

  Przez chwile się bałem, że nasze wojsko kupuje uzbrojenie. Na szczęście tylko części. Kamień z serca. Zawału idzie dostać.