Reklama

Siły zbrojne

Wojsko kupuje amunicję do karabinów przeciwsprzętowych

WKW Tor-12,7 / Fot. ZM Tarnów
WKW Tor-12,7 / Fot. ZM Tarnów

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o rozpoczęciu postępowania mającego na celu wyłonienie dostawcę amunicji snajperskiej kal. 12,7 mm do wielkokalibrowych karabinów wyborowych Tor w latach 2019-2022.

WKW (Wielkokalibrowy Karabin Wyborowy) TOR-12,7 przeznaczony jest do precyzyjnego niszczenia ważnych obiektów przeciwnika (punktów dowodzenia/łączności, zbiorników materiałów pędnych i smarów, stacji radiolokacyjnych) czy unieruchamiania sprzętu bojowego na dystansie 2000 m i większym. Może też być używany w działaniach kontrsnajperskich. Zasilany jest amunicją 12,7x99 NATO.

image
WKW Tor-12,7 / Fot. ZTM Tarnów

Wybrany podmiot będzie zobowiązany do przeprowadzenia dostawy nabojów z pociskiem zwykłym, szkolnych, treningowych, z pociskiem przeciwpancernym (AP) oraz przekrojów nabojów z pociskiem przeciwpancernym. Odbiorcami będą: 1 RBLog w Wałczu (Skład Mosty), 2 RBLog w Warszawie (Skład Szeroki Bór), 3 RBLog w Krakowie (Skład Kłaj), 4 RBLog we Wrocławiu (Skład Duninów). W ramach umowy dostarczone ma być w poszczególnych latach:
1) 2019 r. - 53 780 nabojów z pociskiem zwykłym, 100 nabojów szkolnych, 1000 nabojów treningowych, 1000 nabojów z pociskiem AP (Armour Piercing - przeciwpancernych) oraz 100 przekrojów nabojów z pociskiem AP.
2) 2020 r. - 59 780 nabojów z pociskiem zwykłym,  1000 nabojów z pociskiem AP
3) 2021 r. - 59 740 nabojów z pociskiem zwykłym,  1000 nabojów z pociskiem AP
4) 2022 r. - 59 700 nabojów z pociskiem zwykłym,  1000 nabojów z pociskiem AP

image
WKW Tor-12,7 / Fot. ZM Tarnów

Oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu należy składać do dnia 28. lutego br. Wadium wynosi 250 tys. PLN. Wykonawca musi podać też zdolność kredytową w kwocie nie mniejszej niż 1 mln PLN. Warunkiem koniecznym jest wykonanie wcześniej przynajmniej jednej dostawy środków bojowych za kwotę nie niższą niż 1 mln zł i dostarczenie dokumentów potwierdzających, że dostawa została wykonana w sposób należyty.

Im więcej takich dostaw dany podmiot wykona tym więcej zdobędzie punktów kwalifikujących do grupy dziesięciu tych, którym przedstawiona zostanie Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia. Ostateczny wybór dostawcy zostanie dokonany w oparciu o dwa kryteria: cena (waga: 75%) i gwarancja (waga 25%).

Reklama

Komentarze (26)

 1. zwykły obserwator

  Wyposażenie wojska, w szczególności WOT, w takie karabinki do doskonała idea, wystarczy poczytać jak była uzbrojona przedwojenna kawaleria i co działo się pod Prochorowką, aby docenić. Niewiele się zmieniło od tego czasu. Prostota, jeszcze raz prostota, taniość, niezawodność, zawziętość to klucze do sukcesu.

 2. JÓZEK rzekł mądrze

  zamówić chorwackie RT-20/23 ...i rozwiążą się dwie sprawy problem braku specjalistycznej broni dla snajperów i problem braku granatników typu rgpanc-7

 3. Podbipieta

  Do Jacenty.Jest cięższy,mniej celny ale ujdzie.Dla WOT idzie wersja zmodernizowana ale poza tym że jest lżejsza i jak wygląda to więcej nic nie wiem na sto...

 4. Extern

  @Monaliza: ta nazwa idealnie oddaje przeznaczenie tej broni bo częściej się z niej strzela do klamotów niż do mięska. Jest taka początkowa scena w filmie Shooter z Mattem Damonem w której do ludzi strzela z .308 Winchester a potem do śmigłowca z "pół calówki". Sam film warto obejrzeć a początkowa scena szczególnie interesująca, pokazuje jak współpracuje ze sobą para shooter - spotter.

 5. wongłupieprzepisy

  Brać najlepsze i wspólnie z producentem u nas produkować.W każdej kategorii, która o czymś decyduje trzeba nam atutu. Tu zasieg, celność, skrytość, nabój sterowany. Nie żałować na przetargi lecz ponegocjować i wejść na wysoka półkę trzeba. Tak samo z dronami i rakietami. Tak, żeby przeciwnik bał się podejść. Środki odwetu nawet kasetowe trzeba mieć. Coś pplot extra też. Obserwujcie kluczowych ludzi i centra w zaodrzańskim kraju, bo i tam różni są. Odbudowa zaplecza wojskowego,kadr. Wyrzuceniehamulcowych z polcentrów...Uwaga na cynizm zachodu i przebiegłość wschodu.

 6. ktos

  Poison - pomijajac ze jest cos takiego jak Wikipedia to naboj szkolny pochodzi z serii wybrakowanych o gorszych parametrach lub jest pozbawiony elementow nieistotnych w procesie szkolenia. Np do sprawdzenia czy snajper trafi w cel, niepotrzebny jest pocisk z drogim wolframowym rdzeniem, wystarczy pocisk z zamiennym rdzeniem z innego tanszego materialu...

 7. Moro

  @adamus Tor był zamawiany w 2005, 2008 i w 2014 roku. Są normalnie na wyposażeniu a jak ktoś nie miał okazji widzieć go na żywo to można zobaczyć jak żołnierze strzelali z nich na zawodach Longshot i można sobie obejrzeć na yt.

 8. Gustlik

  Na zachodzie w przetargach cena to waga 35-40% a u nas 70-80%.

 9. Wojciech

  Mającego na celu wyłonienie dostawcy amunicji a nie dostawcę amunicji. Uczyć się polskiego, nieuki.

 10. Nihil Novi

  @Poison Tez mnie zastanowilo co to sa naboje szkolne i treningowe. Ale jeszcze bardziej: po co kosztowne i trudne do wykonania przekroje pociskow, skoro zdjecie z opisem zalatwia sprawe? Tego typu wymogi "od czapy" robi sie po to, zeby wygral z gory ustawiony oferent. Sprawa dla CBA?

 11. jurgen

  @adamus do 2005 r. dostarczono do WP 191 szt. Tor. Natomiast prawdopodobnie będzie zamawiał tez WOT, bo w każdym batalionie w kompanii wsparcia powinna być "sek­cja snaj­pe­rów z kara­bi­nami 12,7 mm", czyli trzeba by to policzyć wg ilości batalionów WOT i ilości Torów w sekcji

 12. marian

  @Poison "Co to jest nabój szkolny ? Co to jest nabój treningowy ?" Nabój szkolny to taki, który wygląda jak prawdziwy tylko ma oznaczenie, że jest szkolny (napis, biały pasek, bruzdy) i zbitą spłonkę. Nabój treningowy to taki, który możesz wielokrotnie ładować do broni i oddawać such strzał, jest tak zrobiony, aby spłonka dawała opór iglicy, co ważne w niektórych modelach broni. Bywa robiony z tworzywa sztucznego. Przepraszam za niefachowe słownictwo i proszę o korektę, jeżeli coś przekręciłem.

 13. adamus

  Panie @Lord Godar, Panowie (i Panie) ma Pan rację, dla mnie (też?) to dziwne... tak na szybko (mogę się mylić) zamówiono dotąd ok. 50 sztuk, potem alexy, sako ale nie Tory. Ale może ten artykuł to fuszerka, a ta amunicja to do wszystkiego na 12,7 co w armii mamy?? Dziwne,,,, Szanowni, ile mamy tych karabinów? czy ktoś wie? Mi to wygląda tak, że za miesiąc dwa OT dostanie wkmy jakieś... albo amunicja do wszystkiego na 12,7, albo...pomoc bratnia dla kogoś kto chce postrzelać na polskich poligonach... albo to naprawdę przedziwna historia.

 14. Poison

  Co to jest nabój szkolny ? Co to jest nabój treningowy ?

 15. jurgen

  @Victor - sprawdź w zakładce "amunicja średniokalibrowa" :)

 16. Victor

  @jurgen Mesko nie "klepie" amunicji 12,7mm. Sprawdź w ofercie na ich stronie internetowej. Co oczywiście nie oznacza, że nie powinni jej robić i zaopatrywać WP. Ale na dzień dzisiejszy nie robi.

 17. turpin

  Znakiem tego, karabiny kupili, a amunicji nie. Następny 'news' to będzie przetarg na sznurówki do józefów.

 18. ZSRR

  A gdzie sa nasze karabiny tego typu ,tak sie nasi chwalili ? przecierz pokazywali strzelali polski konstruktor nie ubiegaja zachodnim.

 19. Monaliza

  "Przeciwsprzetowy" co to za nazwa?

 20. tadeuszek

  podobno OT wszystko łyknie, i dobrze, snajperów nigdy za wielu...

 21. fefe

  Oby jak najwięcej takich karabinów było w WP

 22. JÓZEK uzupełnił

  pomyśleć ...nawet tego typu amunicji polski przemysł zbrojeniowy już nie potrafi wykonać....została nam amunicja 23 mm i jej nieśmiertelne kultowe działka zsu-23-2 mm ...opierając się koncepcją Chorwacką i jej 20/23 mm karabinem wyborowym RT-20/23 ... Tarnów powinien zbudować w oparciu o działko zsu 23 mm karabin przeciwsprzętowy ...będzie w sam raz do zatrzymywania zagonów pancernych npla ,śmigłowców , czy pojazdach typu bwp....i co ważne nie widać strzału i lotu pocisku jak to się ma przy granatnikach ...

 23. jurgen

  ten przetarg to kolejne kretyństwo warszawskich trepów - zamiast zamówić tę amunicję w Mesko poprzez negocjacje, to się robi bzdurny przetarg, który może wygrać byle firma krzak (pośrednik), co się w żaden sposób nie przyczynia do zwiększenia bezpieczeństwa Państwa. Mesko klepie taką amunicje od lat, a że to prosta rzecz, to akurat amunicję karabinową robi w miarę dobrze. Potem marudzenie, że PPO jest słaby i bez perspektyw. Jak ma nie być marny jak od lat nie dostaje poważnych zamówień (patrz beznakładowa budowa Gawrona). A przemysł to nie poezja, że poeta będzie zadowolony, ze ktoś o nim wspomniał w gazecie. Tu są potrzebne stałe, duże zamówienia, także w celu utrzymania mocy produkcyjnych (i potem obniżenia ceny). Rozumiem, nie umiemy robić rakiet do Wisły, ale proste pociski do Tora ? Bez przesady. Także prawo UE nie zmusza nas do robienia przetargu na tego rodzaju amunicję, bo na całe siły zbrojne jest wyłączenie przedmiotowe. Jak HSW dostała zamówienia, to się odrodziła i działa dobrze. A Mesko też musi dostawać duże zamówienia, bo inaczej się nie odrodzi, i będziemy wkrótce sprowadzać nawet proste kulki do karabinów. To jest też dokładnie powód upadku Pionek - przez lata brak zamówień z Wojska i w końcu je szlag trafił podobnie jak technologie prochowe i nie mamy teraz nawet jak wyprodukować prostych komponentów do materiałów wybuchowych - które oczywiście kupujemy za granicą, bo jednak są potrzebne.

 24. Lord Godar

  Razem mniej więcej 233 tys. zwykłych i 4 tys. AP ... Mało ? Dużo ? Ile my mamy/będziemy mieć tych karabinów przeciwsprzętowych 12,7 mm ?

 25. Jacenty

  Jak wypada karabin Tor w porównaniu z Barrettem?

Reklama