Reklama

Siły zbrojne

Wojsko kupi symulatory dla przeciwlotniczych New

Fot. Archiwum 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej
Fot. Archiwum 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił rozpoczęcie analizy rynku w celu pozyskania dla Sił Zbrojnych RP laboratorium systemów obrony przeciwlotniczej dla zestawów rakietowych S-125 SC Newa.

Zgodnie z informacją opublikowaną przez IU, laboratorium przeznaczone będzie do kształcenia obsług bojowych kabiny dowodzenia i naprowadzenia (KDN) oraz stacji naprowadzenia rakiet przeciwlotniczego zestawu rakietowego S-125 SC Newa.

Zgodnie z ogłoszeniem IU, zasadniczą funkcją laboratorium będzie symulacja zachowań i zdarzeń, jakie mogą mieć miejsce w konsoli kabiny dowodzenia i naprowadzenia w warunkach: kontroli funkcjonowania, wstępnego i bezpośredniego przygotowani strzelania i prowadzenia pracy bojowej.

System Newa został opracowany w latach sześćdziesiątych XX wieku w ZSRR, w celu zwalczania wrogich samolotów na niskich wysokościach. Zestaw może strzelać rakietami typu 5W27U i D, których zasięg wynosi 25 km, natomiast pułap 18 km. Wersja SC (skrót pochodzi od słów: samobieżny i cyfrowy) jest polską modyfikacją radzieckiej konstrukcji. Obecnie polskie Siły Zbrojne posiadają zmodernizowane, przez Wojskowe Zakłady Elektroniczne w Zielonce przy udziale WAT, zestawy przeciwlotnicze Newa SC, które zgrupowane są w dywizjonach ogniowych artylerii rakietowej obrony powietrznej. Docelowo będą one zastąpione przez systemy przeciwlotnicze Wisła i częściowo Narew.

Termin nadsyłania zgłoszeń do udziału w badaniu rynku wyznaczony został na 30 czerwca 2016 roku.

Reklama

Komentarze (14)

 1. Lord Godar

  Może jeszcze Kuby dało by się pociągnąć z 10 lat jak im zaimplementujemy nowe efektory , bo taka możliwość istnieje i o ile pozwoli stan reszty zestawu , no i jeszcze Osy ... Ale Newy mimo ucyfrowienia to powinny w pierwszej kolejności iść do wymiany . Coś źle to świadczy o programach Wisła i Narew ... chyba będzie większy poślizg niż można było przypuszczać ...

  1. Tak,tak,przedszkolak

   no ale etaty, etaty. MW jest więc bardzo potrzebna. O efektywność wydatków na nią - mniejsza. Zresztą może dla wsparcia misji amerykańskich coś dużego/drogiego by się przydało i wtedy mówilibyśmy o nabywaniu doświadczenia.

 2. rcicho

  Jaja sobie robią czy co? Te zestawy plot mają już po ok 30-40 lat i ich czas dawno minął. One się proszą o wymianę na calkiem nowe np. IrisT SL czy AIM-120 AMRAAM a nie o symulatory starych New.

  1. =t=

   Ale ty zdajesz sobie sprawę, że w Newie-SC oryginalne (a i to nie w pełni) pozostają w zasadzie tylko rakiety oraz zespół antenowy? Praktycznie komplet bloków elektroniki, cały system dowodzenia (z algorytmami naprowadzania włącznie), cała łączność systemowa - wszystko to powstało od podstaw w Polsce, i jest ciągle rozwijane i doskonalone na przestrzeni ostatniej dekady. To osiągnięte w tym programie rezultaty - w postaci wyników także międzynarodowych, Natowskich ćwiczeń wojskowych - uznano za wystarczającą podstawę by przyjąć, że na niskim piętrze jesteśmy w stanie opracować zestaw samodzielnie, za wyjątkiem efektora, i dlatego dialog do Narwi na tym właśnie się koncentruje....

  2. Davien

   Zero, poza jednym Udałojem , fregatą i korweta same małe jednostki plus 2 desantowce klasy 775( Ropucha)

  3. no i znowu

   Na bałtyku nie ma Udałoja, tylko 2 Sowriemienne

 3. wolfgang

  No to wiemy już, że nowe kierownictwo MON nie zamierza nabywać do OPL niczego poza "zabójczymi" Gromami i Pilicą. Zamiast Narwi i Wisły kasa poszła na 500+ a wojsko w zamian dostanie symulator New.

  1. kryty

   Zamierza. A czym chcesz bronić nieba zanim Narew i Wisła powstaną? Dlaczego psioczysz na nowe kierownictwo MON? Co niby lepiej zrobiło stare kierownictwo, poza wyłonieniem w przetargu nie istniejącego i cholernie drogiego PatriotaPL?

 4. As

  Następnie będzie kupowany symulator do Mi-8 bo śmigłowców nie będzie tak samo jak nie będzie rakiet w programie Wisła. A za zaoszczędzoną kasę znowu kupi się węgiel zalegający na hałdach i kupi się czas przed protestami górników...

 5. Podbipięta

  ,,Najnowsze" rakiety do Newy mają 28 lat .Ile odpali dziś a ile za parę lat?

 6. ccc

  O co kaman ? Pistolet wz. 1983 Wanad na nabój 9x18 mm Makarowa jest użytkowany w Siłach Zbrojnych RP, trudno nazwać go jednak bronią perspektywiczną. Ciekawym zatem jest przetarg ogłoszony 7 czerwca br. przez 2. Regionalną Bazę Logistyczną dotyczący zakupu … 43600 kompletów futerałów skórzanych czarnych, przeznaczonych właśnie do tego pistoletu. Były już symulatory, przekroje, trenażery, modele, teraz opakowania broni ???

 7. Tap

  Kupili bo nie będzie Wisły, ani Narwi.

  1. DSA

   patrząc na to co się dzieje można przyjąć że Wisły nie będzie (chyba że dostaniemy wsparcie w ramach jakiegoś politycznej umowy czego nie można wykluczyć). Narew zaś będzie tworzona w oparciu o nasz przemysł a to potrwa stąd takie pomysły. Na pewno ucieszą się miłośnicy Raków, Krabów, Kryli bo na to środków w budżecie nie zabraknie. Na krajową amunicję i broń strzelecką też. Do tego krajowy PPK o którym dziś był artykuł. Może jeszcze Homar. Nie zdziwię się gdy zdecydują że trzeba modernizować T-72 u nas. Flota tylko to co można zrobić u nas czyli okręty podwodne raczej nie. Może dokupią jeszcze z baterię NSM albo dwie. Reszta projektów pozostanie na etapie "dialogu" przez wiele lat.

 8. Gość

  Bardzo dobrze że wojsko zakupi symulatory do New. Rakiety są bardzo drogie, można wyćwiczyć załogi obsługujące Newy tańszym kosztem ,gdzie część szkolenia odbędą na symulatorach. Newy przez ładnych parę lat będą w naszej armii ,nawet jak pozyskamy nowe systemy OPL.

  1. Marek

   Ty na poważnie, czy ... dla jaj takie pierdoły wypisujesz ?? Co zrobisz z obsługa wyszkolona do obsługi Newy jak w końcu zacznie się przezbrajanie na nowoczesne systemy ?? Operatora szpadla/taczki posadzisz za cyfrową konsolą najnowocześniejszej koparki ?? Ps. I od kogo "miszczowie" z IU kupią symulatory sprzętu z lat 60-tych ????

 9. Marek

  Taaaa ... to już tradycja ze strony IU - Newy muszą byc jak najszybciej zastąpione przez nowoczesne syst średniego/bliskiego zasięgu, a nasze "geniusze" zamierzają wydawać miliony na zakup(skąd ??) symulatorów systemu z lat 60-tych ... ręce opadają :-((

 10. Bleble

  Nieźle, rakiety służą w Polsce już od dziesiątek lat Właściwe niedługo powinny być zastąpione nów systemem a dopiero teraz ktoś wpadł na pomysł by kupić symulatory. Oczywiście najpierw analiz rynku...

 11. Kris

  Armia dostanie Narew za co najmniej dekadę, takie są fakty. W praktyce więc Newa posłuży jeszcze 15-20 lat zanim zostanie całkowicie zastąpiona lub wycofana z użycia bez następcy. W takiej sytuacji zakup symulatorów do rozpadającego się już sprzętu , który z roku na rok z co raz większym trudem znosi poligonowe życie i generuje co raz wyższe koszta napraw wydaje się uzasadniony.

 12. ja

  Modernizacja Polskich SZ w toku. Obytak dalej wodzuniu

 13. iloraz

  ile czasu jeszcze w naszym WP maja sluzyc te zestawy Newa SC?

 14. 22

  Po co pchać pieniądze w te zabytki? Żeby cały zestaw z symulatorem ładniej się prezentował na wystawie w muzeum ? .

Reklama