Reklama

Siły zbrojne

Wojsko kupi 80 sanitarek

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. kpt. Piotr Płuciennik/10. BLog.
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. kpt. Piotr Płuciennik/10. BLog.

Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej — Celestynów poinformował o rozpoczęciu postępowania na dostawy samochodów sanitarnych jednonoszowych.

Postępowania prowadzone jest w procedurze otwartej i nie jest podzielone na części, a przedmiotem zamówienia jest dostawa samochodów sanitarnych jednonoszowych w ilości 80 sztuk w latach 2022-2025. Dostawy tych pojazdów mają być zrealizowane w okresie pomiędzy 1 stycznia 2022 roku, a 30 listopada 2025 roku.

Termin składania ofert upływa 25 października br., a ich ważność ma obowiązywać do 22 stycznia 2022 roku. Następnie zostanie dokonana ich otwarcie i ocena, a następnie rozstrzygnięcie przetargu. Do oceny złożonych ofert posłuży następujące kryterium: cena (waga: 60), dodatkowa gwarancja mechaniczna na pojazd (bez limitu kilometrów (waga: 20), napęd 4 × 4 (waga: 8), dodatkowa gwarancja na sprzęt medyczny (waga: 5), moc silnika (waga: 5) oraz szkolenie dodatkowych serwisantów (waga: 2).

To już kolejne duże zamówienie na samochody sanitarne dla Wojska Polskiego w ostatnich latach. W październiku ub.r. Inspektorat Uzbrojenia MON zawarł umowę na dostawę 175 wielonoszowych samochodów sanitarnych dla Wojska Polskiego. Postępowanie w tej sprawie było prowadzone od czerwca 2019 roku i zawiera opcję na kolejnych 202 egzemplarzy. Dotyczyło ono pojazdów w układzie 4x4 (stałym lub dołączanym), z silnikiem o mocy, dopuszczonych do zasilania paliwem F-34 lub F-54. Obecny zakup pozwoli na uzupełnienie potencjału samochodów sanitarnych jakimi dysponuje wojskowa służba zdrowia o lżejsze pojazdy jednonoszowe. 

image
Reklama
Reklama

Komentarze (16)

 1. Mario

  A niby kto będzie ich leczył? Szwej zarabia więcej niż rezydent po 6 latach ciężkich studiów...(:

  1. recepta

   Skoro wojsko tak dobrze płaci, zostań lekarzem wojskowym.

  2. LestatX

   Kto i ile zapłacił za te 6 lat studiów biednemu rezydentowi. Od lat jestem za przyjęcie rozwiązań Kanadyjskich. Proponuje polskim studentom wyjechać do kanady!

  3. Red

   Trzeba iść na szweja

 2. Wit

  A kiedy wojsko kupi uzbrojenie i zlikwiduje polikliniki, w których za pieniądze budżetu MON leczą się całe rodziny, i pobierają refundowane lekarstwa, które dla zwykłych obywateli są płatne.

  1. dim

   Nie wiem jak w Polsce, ale 80% lekarstw używanych przez rodziny służb mundurowych Grecji, to pozalicencyjna produkcja kopii leków zagranicznych. Kosztują przeciętnie 20% ceny oryginału. Powołano po temu, państwowe zakłady farmaceutyczne, produkcji specjalnej, nie dostarczające niczego na komercyjny rynek aptek i szpitali. A skąd to wiadomo ? Z informacji przedstawionej parlamentowi, w roku 2015, gdy to na poważnie kalkulowano ogłoszenie niewypłacalności Grecji. Nieeeee no jaaasneeee, że gdyby grecka opozycja zachowywała się, jak to w tradycji mają polskie opozycje, zaraz pobiegliby z tym do obcych mediów i biur Europarlamentu, na skargę ! Ale Grecy aż tak głupi i apatriotyczni nie są. A już ktoś, kto oświadcza, że czuje się "obywatelem Europy, nie Polski", byłby skrajnie zbojkotwany towarzysko, od sąsiadów poczynając.

  2. obywatel Europy

   Grecy to śmierdzące lenie, banda cwaniaków, leserów, nie nawykli do jakiejkolwiek pracy, wiecznie liczący na drapane. Tak wyglądały właśnie informacje przedstawiane parlamentowi, że w konsekwencji pozostałe kraje UE musiały wpompować w patriotycznego greckiego bankruta w niespełna pięć lat (2010 - 2015) ponad 240 MILIARDÓW euro.

 3. Pucin :0

  Bardzo dobry kierunek zważywszy na słabość wyposażenia i wyszkolenia wojska RP i mizerię w najbliższych 10 latach jeszcze większą w latach 90 ubiegłego wieku to w przypadku poważnego/pełnoskalowego konfliktu z FR ilość urwanych: rąk, nóg, rannych i trupów będzie tak duża, że jest to światły i przewidujący ruch. Popieram go w całości. Tylko jedno małe ale a gdzie przeszkolony personel medyczny który ju ucieka na potęgę z RP? Ale to tzw. szczegół techniczny.

 4. Piotr ze Szwecji

  Śmigłowce są szybsze i mogą przewieźć paru rannych na raz. Sanitarki pewnie nie będą opancerzonymi terenówkami/gąsienicowymi też, bo wiadomo... Polska. W Polsce w WP nadal nie ma jednostek (batalionów?) medycznych przy dywizjach, nie? Organizacja po prostu kuleje. Logistycy wymieniają po prostu stary sprzęt na nowy "stary sprzęt". Żadna myśl o postępie technologicznym czy cywilizacyjnym, tylko łopatologia jak ograniczyć koszty. Według mnie myślenie o ograniczaniu kosztów winno ostawić się cywilom w Służbie Zdrowia, a nie medykom w wojsku, bo dziś to niestety jest na odwrót. Wojsko, czyli według mnie coś do wojny a nie do parady w Warszawie, winno zajmować się wyłącznie ograniczaniem niebezpieczeństwa. Koszty nie są niebezpieczeństwem. Wojskowi medycy używający sanitarki w miejsce śmigłowców SAR? Dokąd kroczysz Polsko? W Polsce jest produkcja BlackHawków S70i, więc kupić 24-36 sztuk na jedno skrzydło sanitarek dla jednej dywizji na próbę, obok kilkunastu opancerzonych terenowych TIR:ów od Jelcza ze szpitalnymi i barakowymi kontenerami. Do tego tuzin kołowych albo gąsienicowych opancerzonych sanitarek zależnie od typu dywizji. Jednostka medyczna końca 20 wieku wystawiona w Polsce w końcu! Z powodów logistycznych medyczne śmigła trzymać razem z dywizyjnymi śmigłami... których oczywiście gdzie ale w Polsce nie ma. Ot druga Gwatemala. Witamy nad Wisłą w 21 wieku... Wiadomo kto rządzi, nieszlachta.

  1. Nie inż.

   A to w czasie pokoju chcesz tymi szpitalami na tirach i śmigłowcami jeździć po mieście? O czym ty wogóle piszesz.Jak któryś złamie nogę to śmigłowcem po niego będziemy lecieć?

  2. VII zmiana FB Giro

   Mówi ci coś pojęcie : "zakupy smart " ? To takie zakupy jak na system przeciwlotniczy Patriot , niby kupiliśmy super system ale nawet Warszawy nie da sie tym ochronić przed nalotem .

 5. Zdzichu

  Nie ma większych potrzeb? Nasze wojsko faktycznie chce zajmować się leczeniem, rozminowywaniem, budową dróg i ławeczek patriotycznych, symbolami a nie posiadaniem sił obronnych i uderzeniowych.

  1. Nie inż.

   A co w tym złego? Na służbę zdrowia cywilną nie ma co liczyć bo albo strajkują albo boją się wirusa

  2. Zbój palczasty

   Za to wojskowi medycy o ile nie ciągną fuch w systemie to nic nie umieją. Bo jak zachować nawyki nie mając kontaktu z poszkodowanym.

 6. Teufel

  Jak ktoś nie rozumie po co tyle sanitarek to niech pomyśli, że po bitwie jest 500rannych osób, albo po bombardowaniu miasta jest 1000 rannych cywilów. Czym ich rozwieźć? Naczepą i traktorem od rolnika?

  1. Nie inż.

   A to cywilne karetki a szczególnie Erkowe nie nadadzą się? Dziwne?

  2. Teufel

   Mamy 1700 cywilnych karetek, które już nie nadążają w czasach pokoju. Rozumiem, że miałyby dodatkowo wozić tysiące czy dziesiątki tysięcy rannych? :D gratuluję (bez) wyobraźni.

  3. kajmat

   "Naczepą i traktorem od rolnika?" - jak potrzeba, w sytuacjach ekstremalnych, to i tak można. 30 lat temu w b. Jugosławii chyba najpopularniejszą metodą ewakuacji rannych był bagażnik VW Golf, ewentualnie Zastavy.

 7. GregSze

  Proszę o wyjaśnienie słabszych - jak jest opcja na 202 pojazdy to dlaczego WOFiTM kupuje te pojazdy?

 8. Trybik

  Ktoś tu jeszcze nie zrozumiał że nadchodzi już czas prawdziwej obrony przed prawdziwym wrogiem Polski.

 9. Alojz

  Przetarg punktowany za wymagane elementy wyposażenia parodia? To co macie wytyczne jaki pojazd chcecie a oceniacie cene gwarancje moc...czy za napęd 4x4... Lusterka i antene dajecie punkty? może i za klamki i zderzaki w chromie jak rangery

  1. Trutka

   Więc jaką masz propozycję na pozostałe 40 pkt. poza ceną?

 10. RAzewq

  80…? Ile tego dostanie WOT?

  1. Nie inż.

   Tyle ile będzie potrzebne. Zawodowe szwejostwo i tak ucieknie w razie działań bojowych.

  2. 81

 11. Patryk.

  Jakoś tak bardzo dużo tych sanitarek. 175 w poprzednim roku, teraz 80 kolejnych daje razem 255 pojazdów. Średnio na województwo wychodzi jakieś 15 sanitarek; plus jeszcze stare egzemplarze. Publiczna służba zdrowia ma pewnie niewiele więcej. Do czego wojsku potrzeba aż tylu karetek?

  1. Defibrylator

   Obstawianie poligonów, strzelań, wszelakich ćwiczeń, musi być karetka i ratownik, plus zapas w jednostkach.

  2. Prawda

   Pomyśl za nim napiszesz. Dane z 2019 r. W CEPiK zarejestrowano: – 6 226 – aut, które w rubryce przeznaczenie miały opis „sanitarny”, – 1 248 – opisanych jako „karetka sanitarna”, – 319 – pojazdów oznaczonych jako „sanitarny-przewóz osób niepełnosprawnych”, – 138 – aut opisanych jako ambulatorium / laboratorium służby zdrowia, – 35 – pojazdów oznaczonych tylko jako ambulatorium.

 12. jerry

  Sanitarka a karetka czym się rozni ?

  1. Defibrylator

   Sprzętem technicznym wewnątrz.

 13. Slayer

  Żołnierze hełmów nie mają to trzeba sanitarki kupić....... Ręce i nogi opadają

  1. Alaris

   Niby którzy hełmów nie mają? Każda nasza formacja ma kevlary. Stalowe są używane tylko do ćwiczeń w celu ograniczenia zużycia kevlarów.

  2. yy

   Hełmów nie mają?, po co takie bzdury piszesz.Na wojnie ludzie giną i zostają ranni,jak nie wiesz do czego sa sanitarki to po co klepiesz te bzdury.

 14. Wańka

  Koniec roku nadchodzi, trzeba wydać kasę.

 15. ETM

  Po co? I jeszcze szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej jako wytapianie czasu.

 16. [sic!]

  Po co rozpisywać nowy przetarg na 80 sztuk, skoro w ubiegłorocznym jest niewykorzystana opcja na 202 sztuki? Żeby było różnorodnie? Iveco/Renault/??

  1. Pewny

   po co czytać ze zrozumieniem skoro można pisać... teraz mowa o jednonoszowych, wcześniej o wielonoszowych

Reklama