Reklama

Siły zbrojne

Wojsko chce kupić przenośne terminale satelitarne dla komandosów

Wojsko planuje kupić 100 przenośnych, małych terminali satelitarnych dla komandosów – fot. US Navy
Wojsko planuje kupić 100 przenośnych, małych terminali satelitarnych dla komandosów – fot. US Navy

W siłach zbrojnych trwają przygotowania do zakupu co najmniej 100 przenośnych, małych terminali satelitarnych (MTS) szczebla taktycznego dla wojsk specjalnych i pododdziałów rozpoznawczych wojsk lądowych.

Inspektorat Uzbrojenia opublikował informację o zamiarze przeprowadzenia nowego dialogu technicznego. Jego celem będzie uzyskanie informacji koniecznych do przygotowania opisu przedmiotu zamówienia dla terminala satelitarnego SHF szczebla taktycznego w wersji przenośnej. Jak zwykle chodzi o sprecyzowanie warunków dotyczących systemu zabezpieczenia logistycznego, bezpieczeństwa dostaw oraz szkolenia, a także o oszacowanie potrzeb czasowych pozyskania i kosztów pozyskania, eksploatacji i wycofania sprzętu wojskowego.

Wojsko chce kupić małe, przenośne terminale satelitarne szczebla taktycznego, które powinny „zapewnić niezawodną, mobilną oraz nieograniczoną terytorialnie łączność dla pododdziałów wojsk specjalnych oraz wybranych pododdziałów wojsk lądowych, przede wszystkim rozpoznawczych, wykonujących zadania w znacznym oddaleniu od sił głównych, dowództw nadrzędnych w działaniach na terenie kraju oraz poza jego granicami i działań w sytuacjach nadzwyczajnych”.

Ogólne wymagania techniczne

Terminal ma pracować w paśmie satelitarnym Ku (pasmo podstawowe) i Ka (opcja), ale jest możliwe również przedstawienie oferty terminalu na pasmo X (zamiennie lub równolegle z pasmem Ka). Praca na paśmie X i Ka ma być dodatkowo premiowana podczas oceniania ofert. Mobilny terminal satelitarny ma spełniać wymagania dla terminala klasy A z dokumentu STANAG 4484 (2003) edycja 2 i pożądane jest aby spełniał również wymagania dla terminala klasy B z tego samego STANAG-u.

MTS ma posiadać antenę o aperturze nie większej niż 1 m i rozmiary pozwalające na jego spakowanie do pojedynczej skrzyni transportowej przystosowanej do przenoszenia przez jednego żołnierza lub w jednym plecaku (w czasie działań bojowych). Przy czym waga tak spakowanego plecaka lub skrzyni nie powinna przekraczać 20 kg. Skrzynia ma być również przystosowana do transportu lotniczego.

W ramach tego zamówienia planowane jest pozyskanie dodatkowej liczby modemów satelitarnych w wersji Rack 19”, a w tym: trzech kompletów kontrolerów DVB-S2/RCS do zabudowy w Wojskowej Stacji Łączności Satelitarnej (SB WSŁS) wraz z systemem zarządzania w konfiguracji zapewniającej zarządzanie stu terminalami MTS, dwunastu kompletów modemów DVB-S2/RCS do zabudowy w SB WSŁS oraz szesnastu modemów DVB-S2/RCS do zabudowy w SB stacjonarnych terminali satelitarnych na potrzeby Naziemnych Stacji Kierowania Bezpilotowych Środków Powietrznych.

Skład i działanie MTS

Zgodnie z wymaganiami w skład kompletu MTS powinny wchodzić: antena z podstawą i kontrolerem/pozycjonerem (pozycjonowanie anteny ma być automatyczne), elementy toru nadawczego i odbiorczego dla pasma Ku, 1 modem DVB-S2/RCS, Router/switch, układ kontrolno-pomiarowy, GPS, zestaw części zamiennych, skrzynia transportowa i plecak do przenoszenia zestawu oraz zestaw zasilający (akumulator i ładowarka). Cały system ma być rozwijany przez jednego żołnierza nie dłużej niż 10 minut, a stan załączenia zasadniczego wyposażenia powinien być sygnalizowany świetlnie lub dźwiękowo.

Terminal MTS ma być przeznaczony do wykorzystywani jako naziemna stacja odbiorcza do realizacji łączności satelitarnej rozsiewczej typu broadcast z wykorzystaniem techniki DVB-S2 w sieciach o topologii gwiazdy. Przy czym zakłada się minimalną szybkość transmisji przy pracy odbiorczej w trybie DVB-S2 (po stronie liniowej) – 2 Mb/s.

Terminal MTS ma być przeznaczony również do transmisji danych z poziomu taktycznego  z wykorzystaniem techniki DVB/RCS (pożądana zgodność ze standardem DVB/RCS2). Przy czym zakłada się minimalną szybkość transmisji przy pracy nadawczej w trybie DVB/RCS (po stronie liniowej) – 512 kb/s.

MTS powinien mieć budowę modułową tak, by można go było łatwo rozbudować, np. poprzez dołączanie kolejnych zewnętrznych modemów satelitarnych czy rezerwowych źródeł zasilania. Przy czym zestaw baterii w komplecie ma pozwalać na pracę przez 12 godzin.

Dialog techniczny ma zostać przeprowadzony w okresie lipiec – sierpień 2014 r., natomiast termin złożenia zgłoszeń mija 20 czerwca br.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Autor

    20 kg? poszaleli? przecież zwykły modem to kilkaset gram! dobry telefon z certyfikatami dla wojska to jakies 6 tyś zł i waży niewiele wiecej niż komórka. Ludzie, poszaleliście?

    1. buba

      Jesteście w błędzie kolego Autorze. Sama "bateria" coś tam przecież waży a nie jest to bateria od telefonu. Poza tym waga ma nie przekraczać...

Reklama