Reklama

Siły zbrojne

Wodowanie katamaranu ppoż Floty Czarnomorskiej

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o wodowaniu w Sewastopolu modułowego, dwukadłubowego kutra projektu 23370 „SMK-2171”.

Opuszczona na wodę jednostka jest pierwszą z dwóch, jakie ma otrzymać Flota Czarnomorska. Otrzymała ona wyposażenie przeciwpożarowe i będzie wchodziła w skład zespołu okrętów ratowniczych. Druga jednostka, która ma być wodowana 1 października br., będzie przeznaczona w pierwszej kolejności do zabezpieczenia prac nurkowych.

Wodowanie w Sewastopolu było tylko zwieńczeniem budowy realizowanej w zupełnie innym miejscu – w zakładach AO „Kampo”, które mają swoją siedzibę w miejscowości Opiechowo-Zujewo w obwodzie moskiewskim. Zbudowane tam kadłuby były następnie transportowane drogą lądową i morską do Sewastopola, gdzie były połączone, wykańczane i wyposażane.

Cechą charakterystyczną kutrów projektu 23370 jest możliwość przyjmowania na pokładzie roboczym (o powierzchni 100 m²) kontenera zadaniowego. Oznacza to, że w razie potrzeby można będzie łatwo i szybko zmienić ich przeznaczenie.

Reklama

Komentarze

    Reklama