Reklama

Siły zbrojne

Włoskie wozy bojowe wracają z Rosji

Fot. Causa83/Wikimedia Commons.
Fot. Causa83/Wikimedia Commons.

Władze wojskowe Rosji zwróciły Włochom wozy wsparcia ogniowego Centauro, testowane wcześniej przez rosyjską armię. Rosjanie zamierzają opracować własne pojazdy opancerzone, wykorzystując podobne technologie.

Jak podaje serwis vz.ru, rosyjskie ministerstwo obrony nie zdecydowało się na pozyskanie wozów wsparcia ogniowego Centauro. W związku z tym pojazdy, które były testowane w Rosji zostały przekazane Włochom.

O testach maszyn Centauro prowadzonych na terytorium Federacji Rosyjskiej poinformowała w maju 2012 roku agencja RIA Novosti. W trakcie prób w Rosji były wtedy wykorzystywane co najmniej dwa pojazdy tego typu, uzbrojone w armaty kalibru 105 i 125 mm. Co więcej, do testów miały dołączyć dwa kolejne wozy rodziny Centauro, z armatami kalibru 120 mm oraz 30 mm. Rozważano stworzenie włosko – rosyjskiej spółki joint venture, która miałaby produkować pojazdy oparte o technologię wozów Centauro.

W ciągu ostatnich kilku lat przemysł zbrojeniowy Włoch angażował się w projekty, w ramach których prowadzona była współpraca z Federacją Rosyjską. Niedawno agencje poinformowały o zawieszeniu prac nad zbudowaniem konwencjonalnego okrętu podwodnego typu S-1000. Wcześniej Rosjanie pozyskali także partię pojazdów Iveco LMV, zwanych lokalnie Ryś, zaprezentowanych na defiladzie z okazji Dnia Zwycięstwa 9 maja 2012 roku. Niewykluczone, że decyzja o przerwaniu testów maszyn Centauro związana jest właśnie z napiętą sytuacją polityczną w kontekście kryzysu ukraińskiego.

Reklama

Komentarze (7)

 1. lekon

  ....a Polska kupiła Pendolino bez testowania???

  1. Margareta W.

   to twoje testowanie to czysta kradziesz. ruski kopiuje i oddaje...a Pendolino to se wstaw .. ....!

  2. blooper

   10/10

 2. Jacek

  "Rosjanie zamierzają opracować własne pojazdy opancerzone, wykorzystując podobne technologie." To znaczy należy oczekiwać BTR-80 z wieżą T-90?

 3. ryszard56

  Akiedy my sie nauczymu tak robić?????

 4. Nevermore

  Rosjanie "uczą" się od chińczyków. Tu podejrzeć, tam skopiować i zrobić jako własne :) A mądrzy Włosi sami posuwają im sprzęt....

  1. Podpułkownik Wareda

   "Nevermore"! Wykazujesz dziwny sposób rozumowania! Uczyć się można - nawet od samego diabła. Istotnym jest, aby po zakończeniu nauki, były wymierne efekty tej edukacji. Nie wierzę, abyś tego nie rozumiał? I rzecz najważniejsza: czy wiesz, co to jest tzw. interes handlowy? Zapewniam Ciebie, że Włosi wiele by dali, aby ich przemysł zbrojeniowy mógł nadal współpracować z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym. W dłuższym okresie czasu, w grę wchodziłyby milionowe, a może nawet miliardowe kontrakty. Uwierz mi, dla Włochów to gra warta świeczki. Dlatego też, Twoje ironizowanie na temat Włochów, jest bezzasadne. Obecnie, na pierwszym miejscu jest polityka i bardzo napięta sytuacja polityczna, pomiędzy państwami NATO, a Federacją Rosyjską. Ale zapewniam, to nie będzie trwało wiecznie.

  2. ito

   Czytałeś? A pojąłeś co? Miało być konsorcjum, wspólne opracowania i ew. produkcja. Ale że weszły sankcje to będzie g...

 5. Maczer

  Europa sprzeda Rosji młotek, który ją zatłucze...

 6. n

  bo centauro to sprzęt przed prawie 20 lat. Rosjanie sobie skopiują technologię z 1987? plosze bardzo...

 7. Jacek

  Już skopiowali co chcieli?

Reklama