Reklama

Siły zbrojne

Włoskie testy MEADS

Fot. MEADS.
Fot. MEADS.

We Włoszech przeprowadzono testy systemu MEADS działającego w środowisku sieciocentrycznym. Zestaw współpracował między innymi z zewnętrznym źródłem danych o sytuacji w przestrzeni powietrznej wykorzystując Link 16.

W trakcie prób, prowadzonych z udziałem sił zbrojnych Włoch i Niemiec w ciągu dwóch tygodni sprawdzono między innymi możliwość dołączania i odłączania elementów systemu w warunkach zbliżonych do bojowych, zgodnie z założeniami otwartej architektury MEADS. Jako element systemu działał włoski radar obrony powietrznej. MEADS zademonstrował zdolność do działania zgodnie z zasadą „plug and fight”, co oznacza że jego elementy mogą być szybko dołączane i odłączane, także w warunkach bojowych.

System przeprowadził też symulowaną sekwencję zwalczania wielu celów jednocześnie, w tym pocisku manewrującego, z wykorzystaniem danych przekazanych z zewnętrznych źródeł informacji za pomocą systemu Link 16. Ponadto, sprawdzono zdolność do skutecznego zwalczania celów pomimo ich zamaskowania przez niekorzystne ukształtowanie terenu.

MEADS był także w stanie wybrać wyrzutnię do stworzenia najlepszych warunków zwalczania celu, a proces mógł być kontrolowany przez dowolne stanowisko dowodzenia i zarządzania walką. Oznacza to, że system obrony powietrznej oparty na MEADS będzie w stanie funkcjonować nawet, jeżeli część jego elementów ulegnie zniszczeniu lub awarii. Prowadzone testy miały także na celu sprawdzenie zdolności do wymiany informacji za pomocą systemu transmisji danych standardowych dla NATO.

Według komunikatu prasowego wszystkie założenia testów zostały spełnione. Konsorcjum MEADS International brało udział w dialogu technicznym, dotyczącym wyboru systemu przeciwlotniczego średniego zasięgu Wisła. Jego oferta nie została jednak zakwalifikowana do kolejnego etapu postępowania.

Reklama

Komentarze (7)

 1. WARS

  kiedy wreszcie "spece od obronnosci" w skali globalnej zrozumieja, ze JEDYNYM gwarantem wolnej Polski jest USA ???...polityczne nieuki wola dac zarobic Francuzom("nie chcemy umierac za Gdansk") czy Niemcom("od godz 5.45 odpowiadamy ogniem", o ich powiazaniach z sowietami nie wspominajac)...JEDYNIE USA jest GWARANTEM !...ze niby walcza tylko tam, gdzie jest ropa ?... Berlin Zach,Korea, Wietnam, Jugoslawia, Afganistan...tam jest ropa???

 2. Maciej

  Jeżeli Rzeczpospolita Polska zdecyduje się na system OP średniego zasięgu typu Patriot, to wybierzemy system rozpoznawalny, przetestowany i ceniony.System ten będzie podlegał jeszcze, w przyszłości pewnym modernizacjom np. nowy radar, nowy system dowodzenia, nowy pocisk itd.Jednak, czy będzie spełniał wszystkie wymogi, kryteria i oczekiwania doby XXI wieku? Tego nie wiem.Odnośnie przyszłości systemu MEADS, to wszystko się rozstrzygnie niebawem w Berlinie.Analizując niemiecką prasę dochodzę do wniosku, iż Niemcy popchną owy projekt do przodu, gdyż na dzień dzisiejszy zrealizowano go w 85%. Projekt ten przechodzi pomyślnie wszelkie możliwe testy i rokuje bardzo dobrze na przyszłość.Niemcy dokończą i powstanie najnowocześniejszy w tej klasie system OP na świecie.Podobno już kilkanaście państw jest zainteresowanych nabyciem w przyszłości MEADS.Dopowiem tylko, iż żywotność baterii Patriot w RFN kończy się w 2025 roku.

 3. jaan

  MEDAS został odrzucony z przyczyn dla których inne systemy też powinny być odrzucone. 1. Patriot oferowany dla polski jeszcze nie istnieje 2. System francuski jest przystosowany do zwalczania obiektów zagrażającym okrętom. Nie jest przystosowany do zwalczania rakiet balistycznych.

  1. fxxvvx

   "2. System francuski jest przystosowany do zwalczania obiektów zagrażającym okrętom. Nie jest przystosowany do zwalczania rakiet balistycznych." Najpierw sie doinformuj zanim coś powiesz.

 4. RIKI

  LOL też jestem tego zdania ale jak zwykle dobrze wiemy jakich pajaców mamy tam gdzie mamy a naszą polityke wobec stanów określił trafnie pan minister ŚIK...KI więc to będzie wybór polityczny a póżniej znów będzie wielki rabadan i za pare lat biadolenie że nasz przemysł nic z tego nie ma a miliardy skasowały koncerny USA na dodatek system też będzie w odwrocie do tego co europa zacznie wprowadzać na swoje uzbrojenie! I wielki znów lament się stanie tylko winnych nikt nie wskarze chodż wszyscy będą wiedzieli kto za taki stan rzeczy odpowiada! A Rosjanie się bendą cieszyli w jak ich pieknych obięciach rakiet Iskander znajduje się Polska !

 5. olek

  Polish government should invest yours money in this system defense MEADS.It is future .Please do not buy old system . Polski rzad powinien inwestować pieniądze w system MEADS .To jest przyszłość .Proszę nie kupować starych systemów .

  1. bubu

   to już jest poza zasięgiem , obama osobiście był sprzedać patrioty murzynom a pl

 6. RIKI

  A nasze cudaki jak zwykle wezmą patriota podczas gdy inni w europie bendą się go pozbywać kwalifikując go jako nie spełniający wymogów na obecnym sieciocentrycznym polu walki [ brak morzliwości zestrzeliwania rakiet manewrujących ] Rosjanie się śmieją i cieszą jakich mamy tępaków na szczytach władzy!

  1. lol

   Oferowany Polsce wariant patriota jeszcze nie istnieje, ponieważ wszystko miało by zostać zintegrowane wg naszych życzeń ze zbudowanym we współpracy z naszym przemysłem systemem zarządzania misją, nie pamiętam jak było by z radarem .... MEADS używa pocisków PAC-3 MSE, jaki inny system używa tych pocisków? Uwaga może to być zaskoczeniem, poprawna odpowiedź brzmi, system Patriot. I żeby było jasne, Patriot nie jest moim faworytem, SAMP/T nim jest, powinniśmy kupić system europejski używany we Francji oraz na okrętach Włoskich i Brytyjskich. Oraz aktywnie włączyć się w rozwój kolejnych wersji w tym Aster 30 Block 1 NT i Block 2

 7. jaric

  MEADS, może i jest najlepszym systemem obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu ale problem polega na tym że jeszcze żaden kraj nie wprowadził go na wyposażenie i biorąc pod uwagę mizerie budżetową w Europie wcale nie jest pewne że jakiś to zrobi. Tak więc gdyby się okazało że Polska jako jedyna kupiła ten system, w pojedynkę ponosiła by wszystkie koszty prac nad jego modernizacją w przyszłości. Mówimy tu o dziesiątkach jeśli nie setkach mld euro. Nie ma po prostu możliwości żebyśmy mogli sobie na to pozwolić. Natomiast patriot jest na wyposażeniu wielu krajów z USA na czele więc z jego przyszłą modernizacją nie będzie żadnych problemów.

Reklama