Reklama

Siły zbrojne

Włoskie śmigłowce szkolne dla US Navy

Fot. Leonardo-Finemccanica
Fot. Leonardo-Finemccanica

Koncern Leonardo-Finmecchanika zaprezentował w USA wojskowy wariant śmigłowca AW119Kx. Maszyna to propozycja Włochów na nowy śmigłowiec szkolny dla US Navy (stąd oznaczenie TH-119).

Podobnie jak przeznaczone na amerykański rynek cywilny AW119Kx, również TH-119 będzie produkowane w zakładach w Filadelfii. Od cywilnej wersji śmigłowca AW119Kx, nowy wariant odróżni kilka istotnych modyfikacji. Przede wszystkim dodano siedzenie instruktora-obserwatora, umieszczone obrotowo w osi paneli przyrządów, co daje mu pełną widoczność na kabinę załogi i działania obu pilotów. Przyrządy pokładowe również zostały przystosowane do lotów z użyciem gogli noktowizyjnych oraz do szkolenia w lotach wg. wskazań przyrządów - bez widoczności ziemi.

Podwozie maszyny zostało wzmocnione, aby uniknąć uszkodzenia podczas „twardego lądowania” w warunkach treningowych. Istnieje też możliwość zainstalowania haka podkadłubowego do szkolenia w zakresie podejmowania ładunków oraz dodatkowego zbiornika paliwa, zwiększającego czas lotu do 5 godzin. Instalacja paliwowa pozwala zarówno na szybkie napełnianie zbiorników, jak też na „gorące tankowanie” w czasie gdy silnik jest włączony.

Prezentacja maszyny miała miejsce podczas wystawy Navy League Sea-Air Space Exhibition w Waszyngtonie. 

Reklama

Komentarze

    Reklama