Reklama

Siły zbrojne

Włoski dron może zastąpić Predatory

Dron Aero P1HH Hammerhead może we Włoszech zastąpić Predatory – fot. Piaggioasero.com
Dron Aero P1HH Hammerhead może we Włoszech zastąpić Predatory – fot. Piaggioasero.com

Włosi zastanawiają się poważnie nad możliwością zastąpienia amerykańskich dronów Predator własnymi bezzałogowcami Piaggio Aero P1HH Hammerhead.

Włosi postawili przed sobą trudne zadanie, ponieważ nowy system uderzeniowy miałby być gotowy już przed 2020 rokiem. Niewątpliwie może w tym pomóc konstrukcja bezzałogowca Piaggio Aero P1HH Hammerhead, którą bardzo mocno oparto na sprawdzonym, cywilnym samolocie P180 Avanti II.

Z drugiej strony zakres zadań, jakie postawiono przed przyszłym dronem jest bardzo szeroki i obejmuje miedzy innymi rozpoznanie, walkę elektroniczną oraz możliwość przeprowadzenia punktowych uderzeń na cele lądowe. Wymaga to wiec zastosowania oprzyrządowania, którego cywilny odpowiednik Hammerheada nie posiada.

Już teraz Piaggio Aero P1HH Hammerhead jest reklamowany jako dron klasy MALE (średniego pułapu i dużej długotrwałości lotu), zdolny do wykonywania zadań rozpoznawczych na wysokości 15 km i z prędkością większą niż 550 km/h. Bezzałogowiec ma rozpiętość skrzydeł 15,6 m, długość 14,4 m i masę startową 6 t. Dzięki dwóm silnikom pchającym może on przebywać w powietrzu przez ponad 16 godzin z ładunkiem użytecznym o masie 227 kg.

Reklama

Komentarze (2)

 1. asd

  Samolot bezzałogowy o masie 6 ton może utrzymać tylko 227 kg. ładunku użytecznego - chwalą się tym co mają ale lipę mają. 300 kg. ładunku użytecznego to ma Polski ILX-27 przy masie startowej 1400 kg. - tym się nie chwalą ale cuda mają.

  1. fgh

   ziutek co ty porównujesz ??? śmigłowiec do samolotu ???? ty masz jakieś pojęcie o czym piszesz ??? to napisz ile godzin sobie polata ten twój ilx27 na wysokości 15 km. o prędkość litościwie nie pytam.

 2. piter

  "z ładunkiem użytecznym o masie 227 kg" Trochę malo

  1. JanKS

   Prawda - szczególnie przy 6 tonach wagi i zadaniu przeprowadzania uderzeń punktowych....

Reklama