Siły zbrojne

Włoska fregata FREMM na horyzoncie

Fregata typu FREMM „Carlo Bergamini” – fot. Marina Militare Italiana
Fregata typu FREMM „Carlo Bergamini” – fot. Marina Militare Italiana

W stoczni Riva Trigoso w Genui rozpoczęto budowę siódmej „europejskiej fregaty wielozadaniowej” FREMM (Fregata Multi-Missione). Ma ona zostać oddana do użytku wiosną 2018 r.

Głównym wykonawcą fregat jest konsorcjum stoczniowe Orizzonte Sistemi Navali. We Włoszech planuje się w sumie zbudowanie ośmiu okrętów FREMM z możliwością zwiększenia zamówienia o dwie kolejne jednostki (cztery w wersji zwalczania okrętów podwodnych i sześć w wersji wielozadaniowej – do zwalczania celów lądowych).

Okręty FREMM powinno się przez wielkość i uzbrojenie bardziej zaliczać do klasy niszczycieli. Są to bowiem jednostki o wyporności 6700 t, długości 144 m i szerokości 19,7 m. Ich uzbrojeniem są między innymi: armata kalibru 127 mm/76 mm, rakiety przeciwlotnicze Aster 15 i Aster 30 oraz rakiety przeciwokrętowe Exocet/Otomat.

Komentarze (3)

 1. podbipięta

  ten Otomat najnowsza wersja ma mieć coś 35 mil zasięgu

  1. oskarm

   Oj wiecej. Przy uzyciu pociskow Vulcano strzelajacych do celow stacjonarnych 120km, a do celow ruchomych 90 km. Z portu w Gdyni mozna ostrzeliwac Baltyjsk.

 2. rz

  Włoskie okręty nie mają rakiet przeciwokrętowych Exocet tylko Otomat.

  1. Ja

   Przeciez wyraznie pisze o okretach FREMM ogolnie na koncu i podkreslone jest ze Otomat i Exocet (tylko nie wyszczegolnione ze odpowiednio na wloskich i francuskich).

 3. Michael

  Wersja włoska przenosi pokpr Otomat, a nie Exocet.