Reklama

Siły zbrojne

Włochy: "połączone" lotnictwo wspiera transport szczepionek

Fot. Konstantin von Wedelstaedt/Wikimedia Commons/CC BY SA 2.0.
Fot. Konstantin von Wedelstaedt/Wikimedia Commons/CC BY SA 2.0.

Pięć samolotów wojskowych z trzech rodzajów sił zbrojnych i 60 pojazdów zostanie wykorzystanych w operacji rozwiezienia po Włoszech 9750 szczepionek przed 27 grudnia, czyli pierwszym dniem szczepień - ogłosiło w ministerstwo obrony. W działaniach tych będzie uczestniczyć 250 żołnierzy.

Centrum magazynowania i dystrybucji szczepionek będzie znajdować się na terenie lotniska wojskowego w Pratica di Mare pod Rzymem.

Kiedy pierwsza partia zostanie przywieziona najpierw do rzymskiego szpitala zakaźnego Spallanzani, część z niej dotrze następnie do tej bazy wojskowej, skąd pięć samolotów rozwiezie je do najodleglejszych rejonów Włoch.

Włoskie lotnictwo wojskowe wydzieliło do tej operacji dwa samoloty C-27J Spartan (ze składu sił powietrznych), dwa Dorniery Do 228 (z lotnictwa wojsk lądowych) oraz jednego Piaggio P180 (z lotnictwa marynarki wojennej). Wybrano więc stosunkowo lekkie maszyny (zamiast np. Herculesów), co nie dziwi zważywszy na charakter misji i ładunku.

image
Fot. Ministerstwo obrony Włoch.

Pozostałe szczepionki będą rozwożone 60 pojazdami wojskowymi.

Według oficjalnych zapowiedzi pierwszą szczepionkę w kraju ma otrzymać w szpitalu Spallanzani 29-letnia pielęgniarka, która pracuje w tej placówce, a także opiekuje się osobami starszymi w ich domach.

PAP/Defence24.pl.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama