Reklama

Siły zbrojne

Wizyta ministra Macierewicza w Szwecji

 • photo
  photo

Szef resortu obrony narodowej Antoni Macierewicz przebywał w piątek z wizytą w Szwecji, podczas której spotkał się z ministrem obrony Peterem Hultqvistem oraz przedstawicielami szwedzkich sił zbrojnych.

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, w miniony piątek szef resortu Antoni Macierewicz udał się z wizytą do Szwecji, gdzie spotkał się z ministrem obrony narodowej tego państwa i przedstawicielami szwedzkich sił zbrojnych.

Podczas rozmowy ministrów poruszono kwestię oceny sytuacji bezpieczeństwa w basenie Morza Bałtyckiego. Rozmawiano także o możliwościach pogłębienia współpracy strategicznej w regionie. W najbliższym czasie zagadnienie to zostanie poddane szczegółowej analizie w celu wypracowania optymalnego modelu dla wszystkich zainteresowanych stron.

Jako przedstawiciel państwa partnerskiego NATO, min. Hultqvist podziękował za znakomitą organizację i owocne obrady podczas lipcowego Szczytu Sojuszu w Warszawie.

Odnosząc się szerzej do współpracy wielostronnej, obaj ministrowie przedyskutowali także kwestię francusko-niemieckiej propozycji głębszej integracji struktur wojskowych i przemysłów obronnych państw Unii Europejskiej. Obaj zgodzili się, że powinno być to tematem poważnych dyskusji, natomiast nie może oznaczać stworzenia mechanizmu konkurencyjnego dla NATO lub grożącego nieuzasadnionym ograniczeniem suwerenności państw narodowych w obszarze ich bezpieczeństwa.
 
Rozmawiano także o rozwoju dialogu technicznego i współpracy przemysłów obronnych obu państw. Obaj ministrowie zwiedzili także bazę i okręty 4. flotylli szwedzkiej marynarki wojennej.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Miszcz

  Może uda się sprzedać Szwecji działka ZU-23-2 z Tarnowa, albo Beryle i Glauberyty z Radomia?

  1. Podbipięta

   Szwedzi byli parę miesięcy temu w FB Radom i nie w sprawie Beryla a MSBS a.Zamierzają bowiem wymianę karabinów.

 2. Marek1

  Niestety zwykłe i bezproduktywne bleblanie . A szkoda bardzo, bo Skandynawia, to nasz naturalny sojusznik i integracja z przemysłami zbrojeniowymi Szwecji, Norwegii i Finlandii ustawiłaby Polskę w zupełnie nowej pozycji pod względem potencjału WP.

 3. były_trep

  No fajnie AM znów jak zwykle błysnął uzębieniem w mediach... Pytanie: jak to zmieniło sytuację polskiej armii? Czy naprawdę dla p. Macierewicza nie można stworzyć jakiegoś specjalnego resortu specjalisty od popisów medialnych? Bo z tych jego gadek to w rzeczywistości wynika kompletne 0

 4. Ojciec 6+ dzieci

  Szwecja powinna być naszym głównym partnerem w zakresie sprzętu wojskowego. Ten kraj ma z nami wspólnego wroga oraz nic nie zyskuje w razie naszej przegranej. Poza tym mają technologię na najwyższym poziomie.

 5. Ernest Treywasz

  Lepiej pozno jak wcale. Robmy razem A26 oraz projektujmy sprzet nowej generacji, np nastepce Grippena.

 6. Rumcajs

  Polska i Szwecja powinny być właścicielami jeziora Bałtyckiego układanie rur po dnie tego akwenu bez zgody tych państw nie powinny mieć miejsca ,,nordstream'' . Współpraca marynarek i lotnictwa Polski i Szwecji na tym akwenie to przymus w celu ograniczenia ruchów Rosji której wtórują Niemcy.

 7. w3-pl

  Maca szanse odepchania paru caraczali co do nas wepchali? to taki idealny heli a Oni w kolejce do nh-90 Niepewnego. i jeszcze poMOŻEMY remontami w P(rawdziwym) Z(akładzie)L

 8. skipper

  Lepiej jak by siedział na miejscu czyli w kraju.Będzie mniej kompromitacji .Apele w Szwecji nie przejdą

 9. Peptydkp

  Kibicuje szwedom w programie orka oby sie tak stalo

Reklama