Siły zbrojne

WITU zamawia zespół lufy armaty Leoparda. Trafi do Ośrodka Badań Dynamicznych

Leopard 2A4. Fot. J.Sabak/D24
Leopard 2A4. Fot. J.Sabak/D24

Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia poszukuje dostawcy zespołu lufy balistycznej kalibru 120 x 570 mm z czołgu Leopard 2. Trafi ona do Ośrodka Badań Dynamicznych w Stalowej Woli. 

Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia opublikował ogłoszenie o zamówieniu, w którym poszukuje dostawcy zespołu lufy balistycznej (z osłoną) o długości 44 kalibrów i długości komory nabojowej 570 mm przystosowanej do montażu w zespole kołyski armaty Rheinmetall 120 mm L44 mm (standard NATO) z dwoma gniazdami w komorze nabojowej lufy do wkręcenia piezoelektrycznych czujników ciśnienia (gwint M12x1). Lufa ma zostać dostarczona do siedziby zamawiającego, dodatkowo ma być ona fabrycznie nowa lub używana, jednak liczba oddanych strzałów nie może przekraczać 250 (lub mniej, obliczone wg. przelicznika dostępnego w ogłoszeniu).

Wykonawca musi udzielić gwarancji na przydatność przedmiotu zamówienia do strzelania na okres 24 miesięcy lub łącznie 1250 strzałów. Zamówienie realizowane będzie w trybie procedury ograniczonej, bez udziału aukcji elektronicznej. Termin składania wniosków wyznaczono na godz. 10 25 maja 2016 r.

Lufa ma trafić do Ośrodka Badań Balistycznych w Stalowej Woli. WITU prowadzi badania nad amunicją czołgową kalibru 120 mm, kilka typów pocisków (bojowych i ćwiczebnych) opracowanych z udziałem Instytutu zostało już wdrożonych do produkcji i do eksploatacji w Siłach Zbrojnych RP, są używane na czołgach Leopard 2.

Zamawiający podaje, że czas wykonania zamówienia wyniesie do 3 miesięcy od podpisania umowy, a do składania ofert zostanie zaproszonych trzech wykonawców. Kryterium udzielenia zamówienia będzie cena (z wagą 80) i termin dostawy (z wagą 20). Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia zostanie przekazana wraz z zaproszeniem do złożenia ofert tym wykonawcom, którzy spełnią warunki udziału w postępowaniu i zostaną do niego zakwalifikowania na miejscach 1-3.

Komentarze (4)

 1. Lekomin

  Jak oni mogli rozwinąć amunicję tego kalibru bez dostępu do odpowiedniego stanowiska badawczego?

 2. maniek

  krok w dobrą stronę... to chyba efekt pożaru w leopardzie i lawiny złych komentarzy na temat ich amunicji...

 3. jacek

  odważna decyzja...

 4. lufowy

  Trzeba się DYNAMICZNIE - rozwijać , oni tam sprawdzą czy na złom , czy na paradę np. równości ?