Reklama

Siły zbrojne

WITU z milionową dotacją z Europejskiego Funduszu Obronnego

Opracowane dzięki wsparciu WITU głowice bojowe będą mogły być wykorzystywane w wielu systemach uzbrojenia. Jednym z nich mogą być przeciwpancerne pociski kierowane jak nasz Moskit.
Opracowane dzięki wsparciu WITU głowice bojowe będą mogły być wykorzystywane w wielu systemach uzbrojenia. Jednym z nich mogą być przeciwpancerne pociski kierowane jak nasz Moskit.
Autor. M.Dura

Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia otrzymał dofinansowanie w wysokości 1 500 000 euro z Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF) na prace związane z programem mającym na celu opracowanie głowic bojowych różnego przeznaczenia w ramach europejskiego konsorcjum.

Fundusze dla WITU pochodzą z programu New European WarHEAd Technologies (NEWHEAT), którego celem jest opracowanie technologii nowoczesnych głowic bojowych mogących pozwalać na zwalczanie najnowszych czołgów podstawowych wyposażonych w pancerze reaktywne (ERA) oraz systemy ochrony aktywnej (APS). Oprócz tego będą one mogły niszczyć elementy infrastruktury wykonanej z wysokowytrzymałego zbrojonego betonu (HPC). Mowa tutaj o stworzeniu trzech typów głowic: kumulacyjnej, formowanej wybuchowo oraz formowanej wybuchowo z rozproszonymi penetratorami. Mają one cechować się dużą uniwersalnością, co ma pozwolić na ich używanie w ramach różnego typu uzbrojenia jak granatniki przeciwpancerne, miny przeciwburtowe, amunicja krążąca czy przeciwpancerne pociski kierowane.

Reklama

Wartość całego projektu wynosi 10 mln euro, z czego WITU otrzyma 1,5 mln. Realizowany jest przez międzynarodowe konsorcjum, w którego skład wchodzą przedstawiciele z : Niemiec, Francji, Hiszpanii, Norwegii, Finlandii, Szwecji i Polski. Będzie on realizowany w okresie od grudnia 2022 do końca roku 2025. Polski ośrodek otrzymał 3 największą dotację spośród wszystkich uczestników, więcej funduszy otrzymał jedynie przedstawiciel z Niemiec (2 mln euro) oraz Hiszpanii (1,57 mln euro). W przypadku pozostałych biorących w projektu podmiotów dotacje zamykały się w przedziale od 803 000 euro (Francja) do 1,25 mln euro (Szwecja). Fundusze te pozwolą na rozwój WITU jako jednego z ważnych polskich ośrodków badawczo-rozwojowych z zakresu uzbrojenia, co może dać w przyszłości wymierny efekt dla naszych Sił Zbrojnych i nie tylko.

Czytaj też

Autor. Mateusz Multarzyński/Defence24.pl
Reklama
Reklama

Komentarze (8)

 1. Thorgal

  ...w ramach europejskiego konsorcjum." Czyli dają i są właścicielami?

  1. PA

   Współwłaścicielami !

 2. szczebelek

  Czy autor mógłby podać osoby, które były odpowiedzialne za złożenie wniosku? Przecież chcemy wiedzieć czy to sukces nowej władzy.

  1. KrzysiekS

   szczebelek Ruski czołg nie będzie wybierał czy strzela do Po czy do PiS. Może czas przestać toczyć wojenki polityczne tylko zacząć myśleć odpowiedzialnie o Polsce.

  2. szczebelek

   Tusk cały czas grozi wszystkim, którzy myślą inaczej i nie klaskają gdy bełkota, więc wprost co robił przez ostatnie półtora roku?

  3. PA

   Lepiej dla tych osób by były anonimowe.

 3. M.M

  Tym razem uniknęliśmy żenady.

  1. Monkey

   @M.M.: Nie do końca. W Polsce program Moskit został olany wiadomo czym. Oby w Europie się udało, skoro zaściankowcy nie doceniają.

  2. Franek Dolas

   Ani to żenada ani sukces ktokolwiek by to załatwił. Raptem to 7 mln zł. Kropla w morzu potrzeb.

  3. Seb66

   FranekD ma rację. Bo np. TYLKO na samą wieżę ZSSW30 poszło z NCBR ok 80 mln, ale na tzw "dokończenie programu...Anders" nierząd PIS wydał caaaałe ...5 milionów.

 4. X

  Ja się zastanawiam czy nasi mają metalurgię na odpowiednim poziomie, aby skonstruować nowoczesne wkładki kumulacyjne (zwłaszcza do form wybuchowo), bo miedź to już trochę mało. Materiały wyb silniejsze od oktogenu są w naszym zasięgu. Pytanie tylko o możliwą skalę produkcji. Ale życzę powodzenia!. No i aby nie było... "za późno, za mało".

 5. KrzysiekS

  BRAWO WITU!!!!!

 6. Paweł P.

  1,5 Euro, nie powala. Na waciki, ale ok. WIT nawet "niczego" coś zrobi

 7. Esteban

  w makietach są potęgą.

 8. Truck

  Instytut z potencjałem, brawo

Reklama