Reklama

Siły zbrojne

Witecki: Różne modele modernizacji sił zbrojnych już w czwartek w Warszawie

Międzynarodowa Konferencja i Wystawa „Nowoczesne technologie dla bezpieczeństwa kraju i jego granic”. Fot. ZTW S.A.
Międzynarodowa Konferencja i Wystawa „Nowoczesne technologie dla bezpieczeństwa kraju i jego granic”. Fot. ZTW S.A.

Na pewno interesująca okaże się wymiana doświadczeń z funkcjonowania instytucji zajmujących się pozyskiwaniem sprzętu wojskowego i współpracą przemysłową w krajach różnej wielkości i dysponujących zróżnicowanej wielkości budżetem (…) Jestem przekonany, że również dla naszych gości zagranicznych czwartkowa konferencja będzie doskonałą okazją do zapoznania się z potencjałem polskiego przemysłu i jego produktami. - mówi w rozmowie z Defence24.pl Marek Witecki, Dyrektor ds. Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej Zarządu Targów Warszawskich S.A. Już 12 maja 2016 r. w hotelu InterContinental w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowa Konferencja i Wystawa „Nowoczesne technologie dla bezpieczeństwa kraju i jego granic”. 

Defence24.pl: W jaki sposób konferencja wpisuje się w problematykę procesu pozyskiwania sprzętu i uzbrojenia dla Wojska Polskiego? 

Marek Witecki, Dyrektor ds. Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej Zarządu Targów Warszawskich S.A.: Konferencja od dwunastu lat porusza najbardziej aktualne tematy z zakresu zaawansowanych technologii militarnych – w tym także przemysłu zbrojeniowego – oraz bezpieczeństwa międzynarodowego w kontekście modernizacji wyposażenia sił zbrojnych w Polsce i na świecie. Jest zatem wydarzeniem dedykowanym od początku także problematyce pozyskiwania nowoczesnego sprzętu i uzbrojenia dla Wojska Polskiego.

Na konferencji pojawią się przedstawiciele nie tylko polskich instytucji i przemysłu, ale również zagraniczni goście, m.in.: zastępca szefa norweskiej agencji uzbrojenia, przedstawiciel francuskiej DGA oraz wysokiej rangi przedstawiciele resortów obrony Węgier i Ukrainy odpowiedzialni za pozyskiwanie uzbrojenia i współpracę przemysłową. Co mogą wnieść ich doświadczenia z punktu widzenia polskiej armii i przemysłu?

Na pewno interesująca okaże się wymiana doświadczeń z funkcjonowania instytucji zajmujących się pozyskiwaniem sprzętu wojskowego i współpracą przemysłową w krajach różnej wielkości i dysponujących zróżnicowanej wielkości budżetem. Do tego dochodzi oczywiście także zróżnicowany charakter działań prowadzonych na przykład przez Siły Zbrojne Ukrainy i Francji. Jestem przekonany, że również dla naszych gości zagranicznych czwartkowa konferencja będzie doskonałą okazją do zapoznania się z potencjałem polskiego przemysłu i jego produktami.

Jak Pan myśli, czy padną konkretne rozwiązania, które można będzie zastosować biorąc pod uwagę problemy m.in.. finansowe czy organizacyjne tej modernizacji?

Na podstawie rozmów które odbyliśmy przygotowując konferencję, spodziewamy się bardzo interesującej dyskusji dotyczącej przede wszystkim sposobu realizacji PMT. Na pewno uczestników konferencji zainteresują wystąpienia i wypowiedzi odnoszące się do wniosków z dotychczas prowadzonych postępowań – zarówno po stronie Inspektoratu Uzbrojenia, jak i z perspektywy Departamentu Programów Offsetowych Ministerstwa Rozwoju. Oczywiście, nie zabraknie także przeglądu systemów uzbrojenia i różnorodnego sprzętu wojskowego – zarówno tych obecnie produkowanych jak i zupełnie futurystycznych, o których usłyszymy ze strony przedstawicieli wyższych uczelni oraz Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych.

Jakie inne działania związane z dyskusją o programie modernizacji Sił Zbrojnych zamierza podejmować Zarząd Targów Warszawskich S.A.?

Zarząd Targów Warszawskich S.A. od lat specjalizuje się w organizacji specjalistycznych forów do dyskusji między innymi o rozwiązaniach na rzecz bezpieczeństwa i obronności. Wśród nich są między innymi czerwcowe Forum Bezpieczeństwa Energetycznego NATO, zogniskowane na morskim wymiarze bezpieczeństwa energetycznego i współorganizowane przez nas wspólnie z Centrum Kompetencyjnym NATO ds. bezpieczeństwa energetycznego oraz Akademią Marynarki Wojennej, styczniowe Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, także organizowane wspólnie z Akademią Marynarki Wojennej, jak również odbywająca się w listopadzie konferencja poświęcona bezpieczeństwu teleinformatycznemu. Każde z tych wydarzeń dotyka problematyki modernizacji Sił Zbrojnych i bezpieczeństwa w określonym, relatywnie wąskim kontekście.

Dziękujemy za rozmowę.

Czytaj więcej: XII Międzynarodowa Konferencja i Wystawa „Nowoczesne technologie dla bezpieczeństwa kraju i jego granic”

 

Reklama

Komentarze (5)

 1. Mocher

  Niedługo minie trzy lata od zadymy na Ukrainie a my dalej tylko konferencje mamy. ..

 2. Kolo

  W teorii to byśmy chyba Chiny w jeden dzień zajęli. ... a realu ledwo co palety potrafimy zbić

 3. Edek

  Kolejne ble ble ble ... zero działania tylko gadanie ....jak w 1939r !!!! Nie ma to jak kasę przewalac

 4. kronan

  A gdzieś będzie mowa w ogóle o nowych rgppanc na szczeblu drużyny?Jakie?Kiedy i ile?Potrzbne na wczoraj!!!

  1. Podbipięta

   W tym roku mają rozstrzygnąć przetarg na licencje na jednorazowy. Będzie Matador albo AT 4.Planowana jest modernizacja RPG 7 dla OT. Ale czy z wdrożeniem bułgarskich rakiet to nie wiem

 5. SZUR

  Jak zwykle narady koncepcje i pusta gadanina .Nieroby sobie pogadają zjedzą tony paluszków podatnik za to zapłaci a realnych , namacalnych konkretów ...brak .

  1. miłośnik konferencji

   Panie SZUR, całkowicie się z Panem zgadzam. Obrzydzenie jakie mam do bzdurnie wydawanych publicznych pieniędzy nie ma skali. Oni czyli konferencja-liści organizują je po to aby się spotkać, nażreć napić i to nie paluszki, podzielić się z kolegami informacjami na jakie kolejne konferencje zostali zaproszeni podnosząc w ten sposób swoje nienażarte ego. Wiem to albowiem dane jest mi w tej obłudzie z przymusu uczestniczyć.

Reklama