Reklama

Siły zbrojne

„Wisła” na ćwiczeniach Aurora. Amerykańsko-francuski pojedynek w Szwecji

Fot. Sgt. 1st Class Randall Jackson/US Army.
Fot. Sgt. 1st Class Randall Jackson/US Army.

Francuzi zdecydowali się na rozmieszczenie jednostki obrony przeciwlotniczej z zestawami SAMP/T i Crotale NG na szwedzkich ćwiczeniach Aurora, w których bierze też udział amerykański pododdział z baterią Patriot. W ten sposób w tym samym szkoleniu wezmą udział dwa konkurujące ze sobą w Szwecji zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe. 

W rozpoczętych niedawno szwedzkich manewrach Aurora, z udziałem ponad 20 tys. personelu ze Szwecji oraz z państw partnerskich będą również brać udział jednostki przeciwlotnicze z Francji i ze Stanów Zjednoczonych. Według komunikatu sił zbrojnych Szwecji pododdziały te zostaną rozmieszczone w rejonie Gothenburga.

Czytaj więcej: "Największe manewry od 20 lat". Szwecja odpowiada na Zapad-2017 [5 PUNKTÓW]

Nie jest wykluczone, że będą one ze sobą współdziałać (w ramach jednego, szerszego zintegrowanego systemu przeciwlotniczego). Jednakże, jednym z efektów tego ćwiczenia może być dokładna ocena wad i zalet obu zestawów.

SAMP/T
Wyrzutnia systemu SAMP/T. Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

Szwecja przymierza się bowiem obecnie do wyboru nowego systemu przeciwlotniczego średniego zasięgu. Pod uwagę brane są zarówno zestawy Patriot, jak i SAMP/T. Ostateczna decyzja w sprawie wyboru nowego systemu nie została jeszcze podjęta, choć szwedzkie władze sygnalizują dążenie do szybkiego zakończenia postępowania. Używane obecnie zestawy Hawk są bowiem przestarzałe i wymagają pilnego zastąpienia.

Zestawy Patriot i SAMP/T zostały zakwalifikowane do kolejnego etapu polskiego programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła jeszcze przez poprzednie kierownictwo MON. Ostatecznie w kwietniu 2015 roku zarekomendowano zakup systemu Patriot, wcześniej w marcu przeprowadzono ćwiczebne rozlokowanie baterii zestawu tego typu w Sochaczewie. Patrioty brały też na przykład udział w szkoleniu Anakonda 2016.

Obecny resort obrony zakłada, że Polska ma pozyskać systemy Patriot z modułem zarządzania obroną powietrzną IBCS, a w drugim etapie programu również ze zintegrowanym radarem dookólnym i pociskami SkyCeptor. Zakłada się podpisanie oferty rządowej (LOA) na pierwszą fazę programu Wisła do końca 2017 roku, na drugą – do końca roku przyszłego, zgodnie z treścią niewiążącego memorandum sygnowanego w lipcu br. przez stronę polską i amerykańską. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.