Siły zbrojne

Wisła bez Stunnera? Nie ma decyzji dot. „niskokosztowego” pocisku dla Patriota

Fot. MDA.
Fot. MDA.

Polska w chwili obecnej nie planuje pozyskania tzw. niskokosztowego pocisku przechwytującego (LCI) dla zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot wprowadzanych w ramach programu Wisła. Wcześniej informowano, że rakiety tego typu mogą zostać opracowane z udziałem krajowego przemysłu.

Systemy Patriot, jakie trafią na uzbrojenie Wojska Polskiego będą uzbrojone w pociski PAC-3MSE oraz GEM-T. Jak poinformował płk Adam Duda z Inspektoratu Uzbrojenia, wprowadzenie na wyposażenie niskokosztowego pocisku przechwytującego LCI na razie nie jest planowane, aczkolwiek nie można wykluczyć takiego rozwiązania w przyszłości.

Oczywiście było to przedmiotem jak gdyby rozmów, ale na chwilę obecną jest to bardziej idea niż realny projekt, ponieważ Stany Zjednoczone jak gdyby nie zdecydowały jeszcze co będzie tym Low Cost Interceptor. Jest rozważana rakieta Stunner, ale tu dochodzą prawa autorskie częściowe Izraela. (…) Na chwilę obecną planujemy pozyskanie GEM-T I PAC-3 MSE.

płk Adam Duda

Płk Duda zwrócił uwagę, że na razie nie określono koncepcji rozwoju niskokosztowego pocisku przechwytującego LCI. Pod uwagę była brana rakieta Stunner (wykorzystywana w izraelskim zestawie David’s Sling i opracowana wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi), ale nie została rozwiązana kwestia praw autorskich związanych z pociskiem.

Wcześniej przedstawiciele Raytheon zapewniali, że docelowe zestawy Patriot przeznaczone dla Polski będą mogły zostać uzbrojone w pociski przechwytujące nowego typu LCI, opracowane we współpracy z krajowym przemysłem zbrojeniowym. Według nieoficjalnych informacji przekazanych w ubiegłym roku przez agencję Reuters producent zestawu David’s Sling mógł otrzymać „rolę” w kontrakcie na dostawy amerykańskich zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych do Polski. W praktyce oznaczałoby to prawdopodobnie wykorzystanie w roli LCI pocisku na bazie Stunnera, używanego przez system David’s Sling.

Komentarze