Reklama

Siły zbrojne

Wisła bez Stunnera? Nie ma decyzji dot. „niskokosztowego” pocisku dla Patriota

Fot. MDA.
Fot. MDA.

Polska w chwili obecnej nie planuje pozyskania tzw. niskokosztowego pocisku przechwytującego (LCI) dla zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot wprowadzanych w ramach programu Wisła. Wcześniej informowano, że rakiety tego typu mogą zostać opracowane z udziałem krajowego przemysłu.

Systemy Patriot, jakie trafią na uzbrojenie Wojska Polskiego będą uzbrojone w pociski PAC-3MSE oraz GEM-T. Jak poinformował płk Adam Duda z Inspektoratu Uzbrojenia, wprowadzenie na wyposażenie niskokosztowego pocisku przechwytującego LCI na razie nie jest planowane, aczkolwiek nie można wykluczyć takiego rozwiązania w przyszłości.

Oczywiście było to przedmiotem jak gdyby rozmów, ale na chwilę obecną jest to bardziej idea niż realny projekt, ponieważ Stany Zjednoczone jak gdyby nie zdecydowały jeszcze co będzie tym Low Cost Interceptor. Jest rozważana rakieta Stunner, ale tu dochodzą prawa autorskie częściowe Izraela. (…) Na chwilę obecną planujemy pozyskanie GEM-T I PAC-3 MSE.

płk Adam Duda

Płk Duda zwrócił uwagę, że na razie nie określono koncepcji rozwoju niskokosztowego pocisku przechwytującego LCI. Pod uwagę była brana rakieta Stunner (wykorzystywana w izraelskim zestawie David’s Sling i opracowana wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi), ale nie została rozwiązana kwestia praw autorskich związanych z pociskiem.

Wcześniej przedstawiciele Raytheon zapewniali, że docelowe zestawy Patriot przeznaczone dla Polski będą mogły zostać uzbrojone w pociski przechwytujące nowego typu LCI, opracowane we współpracy z krajowym przemysłem zbrojeniowym. Według nieoficjalnych informacji przekazanych w ubiegłym roku przez agencję Reuters producent zestawu David’s Sling mógł otrzymać „rolę” w kontrakcie na dostawy amerykańskich zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych do Polski. W praktyce oznaczałoby to prawdopodobnie wykorzystanie w roli LCI pocisku na bazie Stunnera, używanego przez system David’s Sling.

Reklama

Komentarze (30)

 1. Grzmociwoj

  I słusznie. Nie ma po co zaśmiecać poważnych systemów banalnymi zadaniami, uproszczonymi pociskami, które powinny być odpalane z tańszych systemów, lub wręcz zastąpione radarem artyleryjskim i ogniem kontrbateryjnym. Jeśli coś pomyliłem proszę mnie oświecić.

  1. Rafal

   Niskokosztowe to nie znaczy że kiepskie i nic nie warte.Stunnery mogą pelnić role pocisku przeciw samolotom,przeciw pociskom rakietowym i przeciw dużym pociskom artyleryjskim.Ich zasięg jest kilka razy większy od PAC3 MSE-ok 190/300 km a ich cena kilkakrotnie niższa od PAC 3.Są sprawdzone a Izrael proponował je dla Wisły samodzielnie.Raytheon-jako współwłascieel technologii zadziałał żeby się wycofali

 2. Arek

  LCI jest PO prostu za tani ! Pamiętacie przypowieść Ryska Ochódzkiego w klubie tęcza; " my żyjemy z % prowizji, im coś droższe tym nasza prowizja wyższa " PO zawsze kupuje najdroższe wariant Pendolino , kilometr za wybudowanie autostrady itp

  1. [sic!]

   ... stadionu od sztuki, metra od linii ...

 3. drutkolczasty

  Ktoś z szanownych dyskutantów, mających (najprawdopodobniej?) "jakieś" pojęcie o systemach typu Patriot jest w stanie wyjaśnić "durnej " publice sens, logikę, założenia taktyczne i kalkulację ekonomiczną pocisku klasy LCI...????Jeśli nie...może się doszkolicie gimbusy???

  1. Arek

   Młody przestań się popisywać i ośmieszać . Tylko małolat powie "gimbus" a wszyscy urodzeni jeszcze za Gomułki napiszą , małolat lub siurek . Sam się zdradziłeś co do twojego wieku :)

  2. Arek

   Młody przestań się popisywać i ośmieszać . Tylko małolat powie "gimbus" a wszyscy urodzeni jeszcze za Gomułki napiszą , małolat lub siurek . Sam się zdradziłeś co do twojego wieku :)

  3. Arek

   Młody przestań się popisywać i ośmieszać . Tylko małolat powie "gimbus" a wszyscy urodzeni jeszcze za Gomułki napiszą , małolat lub siurek . Sam się zdradziłeś co do twojego wieku :)

 4. drutkolczasty

  BTW...czy któryś z szanownych "specjalistów" skojarzył zależność związaną z zastąpieniem autonomicznego (zabudowanego na pocisku) systemu poszukiwania i namierzania celu z koniecznością konstrukcji takiego systemu, zabudowanej na wyrzutni i "potrafiącego" wyposażyć pocisk LCI w skuteczność jego inteligentnego brata...?????

 5. sorbi

  Rząd Sikorskiego robi publicznie "łaske" Amerykanom za frajer i nikt nie jest oburzony, czy zbulwersowany!! RObimy publicznie "łaske" Francuzom" , pod stołki w EUropalrlamencie!! Nikt nie zwrócił uwagi na fakt, że przyspieszamy proces pozyskania śmigłowców uderzeniowych - oczywiście wygra śmigłowiec Airbusa Tygrys (do niedawna Eurocopter) tak samo jak już kupiliśmy ich karetki pogotowia w ustawce ,a nie przetargu zmontowanym pod ten śmigłowiec przez rządzącą ekipę zaraz po wygraniu wyborów - a offsetu za ten zakup zero!!!!!!!!! Teraz od NIemców będziemy kupować OP - chyba, że zmienimy na jesieni rząd -naWET KUPIĄ toMAHAWKI ZA pATRIOTY,BYLEBY zaklepać niemieckie OP,które obiecali już dawno Niemcom!!!!!! Francja ,Niemcy i USa - te 3 kraje decydują i mają największy wpływ na stołki w PE i w NATO !!!!! Jak można mówić o przetargu na WISŁĘ ,kiedy teraz mówią ,że zdecydowały kwestie polityczne? Patrioty były pewne jak te ich treningowe wyrzutnie 2 lata temu w Polsce i przeszkolenie chyba ze 30-stu ludzi!!!!!!! A tzw przetargi służą na odwleczenie zakupów w czasie ze względu na łatanie dziur budżetowych i kanibalizację budżetu MON przez 8 lat przez PO-wsko-PSL-owską watahę!!!!

  1. fx

   Ty pewnie byś młotka w sklepie narzędziowym kupił i wmawiał nam że jesteśmy bezpieczni. Zakup o takiej wartości przez taki kraj jak my zawsze będzie POLITYCZNY bo inaczej nie idzie. A przy okazji MON chcąc czy nie kupił najlepszy nam oferowany sprzęt. Ja byłem za BH ale przyjmuje do wiadomości że maszyna oferowana nam przez Mielec była goła jak ta panna i mniejsza od Caracala.

  2. drutkolczasty

   Moja rozumieć że lepiej kupić "towarzyska" wersja pocisku np. Iskander a potem S-400, żeby się przed nim obronić...??? Twoja być radziecka człowieka???Urrraaaaaaaaaa!!!!!

 6. holow

  NIKT nie powiedział że tych pocisków nie kupimy. W tym przetargu nie były brane pod uwagę a co będzie za kilka lat bo dopiero wtedy dostaniemy pierwsze zamówione baterie to się zobaczy. Ale gimbaza jedzie jak po burej suce.

  1. dziadek

   Nie dostaniemy Stunnerów bo Izrael też chce zarobić,chyba żeby Reytheon dopisał ich do listy płac.Stunnery są tanie/podobno ok.300 tys za sztukę a PAC3-MSE ok 6 mln za sztukę.Raytheon woli więc sprzedać Polsce swoje drogie rakiety.Stunnery są dobre i na rakiety manewrujące i na pociski balistyczne nie mówiąc już o pociskach artyleryjskich.Bez Stunnerow zakup Patriotów to ewidentna strata pieniędzy

 7. Obywatel

  Ludzie umiecie czytać ze zrozumieniem wybór był polityczny nie wojskowy! Nie bezie żadnych nowych rakiet ani też nowego radaru nie wspominając o kodach źródłowych. Pierwsze baterie starego typu które Iskandery rozniosa w pył bedą w 2018 r a reszta moze zmodernizowana ale nie do takiego poziomu jak był w przetargu opisany do 2025 wiec pytam po co było przetarg ogłaszać robimy laske francuzom a amerykanom to juz dajemy d... polecam artykuł na WP

 8. gosc

  "Polska w chwili obecnej nie planuje pozyskania tzw. niskokosztowego pocisku przechwytującego (LCI) dla zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot wprowadzanych w ramach programu Wisła. " Bo przeciez Polska jest krajem bardzo bogatym i nas stac na drogie rakiety Patriot. Na cale 2 baterie dla ochrony warszawki. Reszty nie trzeba chronic.

  1. op

   Jakieś kompleksy? A co mają obstawić? Twoją dziurę z 500 mieszkańcami? Tylko po co? Żeby ocalić stodołę sołtysa? Ech.

  2. Obywatel

   raczej domu Kopacz i Bronka

 9. no i fajnie

  Buhahah zrobieni w jajo...za miliardy kupiliśmy coś czego nie będzie a za to dostaniemy coś czego nie chcemy piękny interes...to już nie lodzik Hamerykanie wyciułali nas w 4 literki bez wazelinki.

 10. Fekal

  Najbardziej zadowolony Putin bo przewaga powietrzna pozostaje niezagrożona.

  1. olo

   ruSSia tudej na innym portalu. Putek mordami swoich przybocznych już nie raz krytykował zbrojenie się Polski a to znaczy że idziemy w dobrym kierunku, ba pamietasz jak Rosja szczekała na Radzikowo a teraz sama sprzedaje do Iranu S-300 mimo embarga które nie zostało zniesione przez ONZ a które sama podpisała.

  2. Instruktor

   Bajki opowiadasz. Trolowanie nie działa dobrze na mozg. Zastanowilbym się nad zmianą fachu....

 11. fenix

  płk Adamie Dudo to cała oferta Raytheon była ciekawa dzięki możliwości opracowania tego pocisku, bez niego ten kontrakt traci rację bytu. Najwyraźniej zaraz po wyborach trzeba zrobić szybki przetasowania kadrowe w MON . Co niektórym zapomniało się że mają działa dla dobra Polski a nie kogoś tam !!!

  1. Viktor

   Jeszcze nie podpisaliśmy kontrantu.

 12. dwa

  "jak gdyby" u nas wszystko jest jak gdyby :)

 13. Grzmocisław

  Ma rację. To były jak gdyby rozmowy.

 14. Przemo

  Amerykanie jeśli chodzi o sojusze są wiarygodni, ale w interesach nie są. A amerykanie jeśli chodzi o interesy są w stanie złożyć dowolne obietnice bez pokrycia. Kiedy Amerykanie zablokowali start w przetargu na "Wisłę" systemu David Sling, było trzeba wywalić z przetargu Patriota, krótka piłka w odpowiedzi na krótką piłkę. A potem jeszcze raz ogłosić przetarg i dopilnować żeby tym razem David's Sling wystartował.

  1. nikt ważny

   A na czym opierasz ich wiarygodność w zakresie sojuszy? Jakieś realne fakty, działania? Na razie to Polska zawsze dotrzymywała słowa na czym przez stulecia wychodziła ..... jak wychodziła. A może przypomnieć koledze że w Jałcie i Poczdamie Zachód nie chciał w ogóle jakiegokolwiek tworu zwanego Polska? Obudź się. Zachodnia polityka to zawsze interes ekonomiczny i gospodarczy bo to jest podstawa ich bytu i esencja ich państwowości. Nic nadto.

  2. xXx

   potem Izrael mógłby sobie pohandlować dokumentacją naszego sprzętu z Rosją - wyśmienita strategia

  3. sensei

   Amerykanie są niewiarygodni,wystarczy zobaczyć jak reagują na kryzys ukraiński i jak wywiązują się z zobowiązań wynikających z memorandum budapesztańskiego.

 15. ursus

  Ciekawe ile będziemy mieć rakiet do tych 48 wyrzutni, bo wystrzelać wszystko w pierwszych 5 minutach wojny to nie sztuka. Do tego skuteczność trafienia powinna wynosić 80-90% (w przypadku docelowego systemu, bo inaczej ten zakup nie ma sensu), co oznacza, że na każdego Iskandera trzeba będzie wystrzelić dwa PAC-3 MSE... . Zmierzam do tego, że jeśli OPL ma coś dać, to trzeba mieć czym razić.

 16. sum

  dobrze, że jak gdyby nie kazali kowboje panu pułkownikowi zrobić łaski - rozróżnia pan pułkownik różnicę pomiędzy honor, a horror?

 17. zorro

  błagam tylko nie z Izraela... sprzedają mas Ruskim jak sprzedali Gruzinów ...

  1. dr

   Jak ruskie dostarczą Iranowi S300 to okres miodowy w relacjach tych krajów skończy się definitywnie.

 18. Miłosz

  Wolę już żeby to pocisk PAC3, wprowadzony w 2003 roku do gry, niszczył cele, niż jakieś niskobudżetowe coś.

  1. Lancet

   Niestety żadna góra kasy nie zrównoważy braku intelektu ale to nie jest niezrozumiałe dla współczesnych liberałów jak ty. Takie rzeczy kumają tylko nowocześni konserwatyści.

  2. frefl

   Będziesz strzelał z PAC3 do rakiet za kilkadziesiąt tysięcy złotych? Raczej szybko zbankrutujemy...

 19. lol

  Panie pułkowniku Duda, na czym polegają rozmowy jak gdyby???

  1. ursus

   Z użyciem języka migowego i znaków dymnych.

 20. Zdzich

  "przedmiotem jak gdyby rozmów". Eh, ręce opadają jak się słucha tych naszych rzołnieży..

  1. monomah

   bo to "jak gdyby żołnierz" jest. tyle co poligonu widział to 1,5m2 biurka z aktówką zawierającą kawę i kanapki

 21. rober cik

  okaze sie ze bedzie tak jak z F16 - kupa kasy, 0 (zero) ofsetu, a zeby okazal sie naprawde skuteczny potrzeba dokupic pociski za dodatkowe kila miliardow... oczywiscie winnych brak

  1. criss

   efektem ofsetu na F16 jest fabryka GM w Gliwicach. nie jest to nic.

 22. MrAnderson

  Jakiś czas temu było coś takiego, że powołali do życia coś tam do konstruowania broni o ukierunkowanej energii u nas w Polsce. Wie ktoś coś więcej? Teoretyczne laser byłby bardzo dobrą bronią przeciwrakietową, ale u nas to gdybolandia

 23. w

  powiedzieli prawde "moze byc" - jakas szansa jest

 24. RIKI

  Większość najerzdża na francuzów ale żeby nie było że dopiero Amerykanie wycyckają i wykiwają nas że chej ~!

  1. ortograf

   najeżdża na Francuzów że hej

  2. Jo

   riki, w gimbazie nie uczą j. polskiego? Co chciałeś napisać, tak po polsku....po naszemu....

  3. Gen65

   Słownik ortograficzny by się przydał...

 25. ja

  wypowiedź plk Dudy - powalająca, zastosowane kilkakrotnie określenie -jak gdyby- świadczy o profesjonalnym i kompetentnym prowadzeniu rozmów z Amerykanami o systemie Patriot, szczerze gratuluję

Reklama