Siły zbrojne

Wirtualne szkolenia załóg polskich Mi-17 [Video]

Widok na kabinę symulatora i wirtualny obraz terenu - fot. HTPsimulator
Widok na kabinę symulatora i wirtualny obraz terenu - fot. HTPsimulator

Wojska Lądowe chcą w przyszłym roku przeszkolić załogi 25. Brygady Kawalerii Powietrznej na symulatorach śmigłowców Mi-17. W wirtualnym środowisku mają być przećwiczone loty w dzień jak też w nocy, również z użyciem gogli noktowizyjnych, lądowania w trudnych warunkach, loty w formacji oraz procedury awaryjne i nietypowe. Okres realizacji tych zadań to luty-grudzień 2014 roku.  

Szkolenie ma składać się z trzydniowych kursów obejmujących zajęcia teoretyczne i 7,5 godzin lotów na symulatorze. Ogłoszony przetarg obejmie szkolenia 52 ekip 1.  Dywizjonu Lotniczego z Leźnicy Wielkiej oraz 10 załóg 1. Powietrznej Jednostki Ewakuacji Medycznej z Nowego Glinnika. 

Decydującym czynnikiem podczas wyboru oferty będzie koszt szkolenia. Procedurę przetargową realizuje 31. Wojskowy Oddział Gospodarczy ze Zgierza.

Ze względu na brak tego typu symulatorów w kraju, Wojsko Polskie jest zmuszone wykorzystywać zagraniczną infrastrukturę. Najbardziej prawdopodobny wydaje się wybór pomiędzy dwoma ośrodkami szkoleniowymi z których dotąd korzystały polskie załogi. Jeden z nich funkcjonuje w czeskiej Ostrawie a drugi w Kownie na Litwie. 

Załogi polskich śmigłowców transportowych Mi-17 korzystają ze szkoleń na symulatorach od 2011 roku.

Komentarze