Siły zbrojne

Wirtualna rewolucja w szkoleniu. Rusza przetarg na symulatory dla wojska

Holenderscy żołnierze korzystający z wirtualnego systemu taktycznego pola walki. Fot. U.S. Army
Holenderscy żołnierze korzystający z wirtualnego systemu taktycznego pola walki. Fot. U.S. Army

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił rozpoczęcie postępowania na dostarczenie Wirtualnego Systemu Taktycznego Pola Walk (WSTPW). Ma on umożliwiać „wirtualne” szkolenie do 12 żołnierzy w zróżnicowanym środowisku, obejmującym nie tylko teren zabudowany, las czy pustynie, ale też np. platformy morskie i jednostki pływające. 

Jak wynika z ogłoszenia Inspektoratu Uzbrojenia, Wirtualny System Taktycznego Pola Walk (WSTPW) przeznaczony ma być do szkolenia pojedynczego żołnierza i/lub grupy (drużyny) w posługiwaniu się etatowym sprzętem wojskowym i przeprowadzania specyficznych działań taktycznych na lądzie, w powietrzu i na morzu, we współdziałaniu ze snajperem i obserwatorem oraz operatorem broni ciężkiej czy operatorem Joint Terminal Attack Controller (JTAC).  

Czytaj także: Blisko 100 milionów złotych na kolejne symulatory Śnieżnik.

WSTPW jest systemem szkoleniowym, który przenosi ćwiczących żołnierzy do „realistycznego wizualnie”, a symulowanego w rzeczywistości wirtualnej środowiska 3D. Środowisko wirtualne uzupełniane jest poprzez wprowadzanie postaci imitujących przeciwnika, jest też wyposażone w szeroką gamę rekwizytów pozwalających na prowadzenie szkoleń w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, z wykorzystaniem różnych scenariuszy kreowanych dynamicznie.

Wyświetlanie wirtualnej sytuacji taktycznej dla poszczególnych ćwiczących generowane jest przez system zobrazowania gogli typu HMD (Head Mounted Display). System projekcji obrazu w goglach ma pozwalać na wierne zobrazowanie charakterystyk obiektów lądowych, powietrznych i morskich (odwzorowanie właściwości fizycznych i dynamicznych - ruchu obiektów).

W skład zamawianego systemu mają wchodzić m.in. gogle, czujniki i nadajniki laserowe montowane na ćwiczących i uzbrojeniu (replikach), urządzenia i oprogramowania umożliwiające wzajemną komunikację, współdziałanie, archiwizację i zobrazowanie ćwiczenia.

Wykonawca w ramach udzielonego zamówienia przeprowadzi również szkolenia z wyznaczonym personelem.

Czytaj także: Wojsko kupuje symulator Śnieżnik 2.

Przetarg jest realizowany zgodnie z zasadami ustawy Prawo Zamówień Publicznych, co oznacza, że o udzielenie zamówienia mogą się ubiegać nie tylko polskie podmioty, ale też firmy mające siedzibę albo miejsce zamieszkania na terenie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w państwie, z którym UE i Polska zawarła umowę międzynarodową dotyczącą zamówień w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa, a także wykonawcy z Izraela i Kanady. Termin składania wniosków wyznaczono na 16 maja 2016 roku.

Komentarze (2)

 1. Gość

  Używanie symulatorów jest bardzo dobrym pomysłem i obniża koszty szkolenia.

 2. dwa

  Wojskowi krytykują wyszkolenie organizacji paramilitarnych, a niedługo okaże się, że częściej w terenie będą paramilitarni niż wojsko i za grzanie tyłków w symulatorach w ogrzewanych pomieszczeniach, będą pobierać sobie wojskowe emeryturki :)

  1. Kosmos

   Bardzo celne.