Siły zbrojne

Wieże za miliard USD dla wozów bojowych British Army

Ilustracja: GDLS UK
Ilustracja: GDLS UK

Koncern Lockheed Martin UK otrzymał kontrakt o wartości miliarda dolarów obejmujący dostawę wież dla 245 pojazdów Scout SV. Jest to część umowy dotyczącej przekazania brytyjskim wojskom lądowym prawie 600 wozów gąsienicowych nowej generacji, produkowanych przez General Dynamics Land Systems UK. 

Lockheed Martin UK otrzymał kontrakt, który zapewni miejsca pracy dla 800 osób w Wielkiej Brytanii oraz kooperację dla wielu małych i średnich firm włączonych do łańcucha dostaw. Opracowane i produkowane przez wymienioną spółkę wieże przeznaczone są do podstawowej wersji bojowego wozu rozpoznawczego Scout SV. Prócz niej Anglicy wprowadzą pojazdy w wariantach wozu rozpoznania technicznego, pojazdu dowodzenia, transportera piechoty, wozu zabezpieczenia technicznego i wozu rozpoznania inżynieryjnego. Rodzina pojazdów gąsienicowych Scout oparta jest na technologii bojowego wozu piechoty ASCOD, używanego w Austrii (jako Ulan) i w Hiszpanii (pod nazwą Pizarro).

Wieża firmy Lockheed Martin to konstrukcja dwuosobowa, uzbrojona w armatę 40 mm z amunicją teleskopową CTA i karabin maszynowy 7,62 mm. W razie potrzeby może też zostać wyposażona w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia. Zainstalowano również dwa moduły po osiem wyrzutni granatów dymnych. Uzbrojenie i system celowniczy oraz obserwacyjny są stabilizowane i zapewniają możliwość pracy w systemie hunter-killer.

Pierwsza wieża dla pojazdu Scout SV ma być dostarczona w celu integracji na podwoziu w 2015 roku. Dwa lata później bojowe wozy rozpoznania z nowym uzbrojeniem mają wejść do służby w brytyjskich siłach zbrojnych. 

Komentarze (1)

 1. nikos

  Amunicja CTA staje się już standardem ... ale NIE u nas niestety ;-(

  1. 123

   Gdzie? USA - jest 25x137 będzie 30x173 Niemcy 30x173 Finlandia 30x173 i 30x165 Czechy 30x173 i 30x165 Norwegia 30x173 Austria 30x173 Hiszpania 30x137 Francja 25x137 Włoch 25x137 Jak widać BZDURA

  2. podbipieta

   Jakim standartem.To pierwsze zamówienie na teleskopówkę.Ale cena wież porównywalna z naszymi Roskowymi

  3. [sic!]

   A u Nas niestety dalej jeszcze rozważają ujednolicenie wież dla KTO oraz BWP z zachowaniem wymogu pływalności dla tego ostatniego. Dodajmy, że jeszcze nie ma żadnego zagranicznego nabywcy dla amunicji teleskopowej 40mm poza twórcami czyli Francją i WBrytanią