Reklama

Siły zbrojne

Wielospektralne pociski dymne dla British Army

Fot. MoD UK / Crown Copyright.
Fot. MoD UK / Crown Copyright.

Koncern BAE Systems poinformował, że został wyłoniony w przetargu na dostawę pocisków oświetlających i dymnych kalibru 155 mm dla British Army. Pociski dymne są wielospektralne, co oznacza, że zasłaniają pole walki zarówno w paśmie wizualnym, jak i termicznym.

Według komunikatu BAE Systems w postępowaniu konkurowali „dostawcy z całego świata”, zaś samo zamówienie zostało wstępnie wycenione na 16 mln funtów. Daje ono jednak możliwości elastycznego zwiększania zakupów w kolejnych latach.

W jego ramach do British Army trafią pociski oświetlające i dymne produkcji BAE Systems, zwiększając tym samym paletę amunicji 155 mm dostarczanej przez koncern wojskom lądowym Wielkiej Brytanii. Do produkcji korpusów pocisków BAE Systems użyje istniejącego projektu Assegai Carrier Rheinmetalla, co pozwoli oszczędzić czas i obniżyć koszty, eliminując potrzebę zaprojektowania zupełnie nowego pocisku. Nowe pociski dymne pozwalają na zasłanianie pola walki nie tylko w paśmie widzialnym, ale też w termicznym, są więc wielospektralne.

image
Fot. BAE Systems.

Dostarczone przez BAE Systems naboje będą używane do strzelania z haubic typu AS-90, znajdujących się na wyposażeniu British Army. System wieżowy tych ostatnich – pozyskany na podstawie licencji – jest bazą dla konstrukcji wież używanych w Wojsku Polskim haubic Krab, produkowanych w Hucie Stalowa Wola. W przeciwieństwie do brytyjskich dział, Kraby mają jednak lufy o długości 52, a nie 39 kalibrów, co przekłada się na zwiększenie donośności przy użyciu amunicji o podobnych parametrach.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Gustlik

    @pamiętam, jakiś problem z czytaniem czy ze zrozumieniem? Co innego zasłona dymna a co innego zasłona multispektralna.

  2. pamiętam

    A Davien twierdził, że takich nie ma i zasłona dymna nie groni przed Javelinami, bo one widzą w podczerwieni, a przed tym zasłona dymna nie chroni.

Reklama